1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 16
 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  stat Yüzyılın Deneyi

  Yüzyılın Deneyi


  Evrenin oluşumundaki sırları ortaya çıkaracak büyük patlama deneyinde geri sayım başladı


  Evrenin oluşumundaki sırları ortaya çıkarması hedeflenen Centre Europeen pour la Recherche Nuclearie-Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde(CERN) yapılacak büyük patlama deneyinde 10 Eylülde önemli bir adım atılarak, ''atomaltı parçacık çarpıştırma cihazı'' çalıştırılacak.

  CERN'deki araştırmalara Türkiye'den katılan 50 bilim insanından biri olan ve bir süre önce Türkiye'ye dönen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saleh Sultansoy, CERN'deki bilimsel gelişmeleri ve izlenimlerini AA muhabirine anlattı.

  12 Avrupa ülkesi tarafından İsviçre-Fransa sınırında bulunan Cenevre'de 1954 yılında kurulan CERN'in, bugün dünyanın en büyük yüksek enerji fiziği laboratuvarı olduğunu belirten Sultansoy, bu merkezin Avrupa'nın nükleer fizik alanında ABD ve Rusya ile rekabet eder düzeyde olmasını sağlamak amacıyla kurulduğunu anlattı.

  1999 yılında Bulgaristan'ın katılımı ile CERN'e üye ülke sayısının 20'ye yükseldiğini ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden 6 bin 500 dolayında bilim insanının buradaki araştırmalarda yer aldığını ifade eden Sultansoy, ''Türkiye, maalesef, halen gözlemci statüsündedir. Ancak son üç yılda yetkililerin çabalarıyla büyük bir canlanma başlamıştır'' diye konuştu.

  Kuruluşundan itibaren CERN hızlandırıcıları sayesinde pek çok yeni parçacık bulunduğunu aktaran Sultansoy, özellikle 1970'lerde nötr zayıf akınlar ve zayıf etkileşmeleri taşıyıcısı olan elektromanyetik etkileşmelerin taşıyıcısı fotonun büyük kütleye sahip benzerleri, 1980'lerdeki W ve Z bozonların CERN'de yapılan bulgular arasında olduğunu ve bunların Nobel Ödülü aldığını belirtti.

  -ÇARPIŞTIRICI ÇALIŞMA AŞAMASINA GELDİ-

  CERN'in dünya kamuoyunun odağı haline gelmesinin nedeninin ''mühendislik harikası olan insanoğlunun kurduğu en büyük hızlandırıcı Large Hadron Collider-Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın (LHC) çalışma aşamasına gelmesi'' olduğunu vurgulayan Sultansoy, yerin yaklaşık 100 metre altında 27 kilometrelik tünelde kurulan bu çarpıştırıcının üzerinde 4 dev deney aletinin kurulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

  ''Bunlardan ikisi, ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) ve CMS (Compact Muon Solenoid), genel amaçlı detektördür. ALICE (A Large Ion Collider Experiment) detektörü maddenin yeni hali olan quark-gluon plazmasını, LHCb (Large Hadron Collider beauty) deneyi ise evrenin oluşumunu sağlayan madde-antimadde asimetrisini incelemek için tasarlandı.''

  -10 EYLÜLDE DENEYİN ÖNEMLİ BİR ADIMI ATILACAK-

  8 Ağustos 2008'de ilk protonların ön hızlandırıcıdan ana hızlandırıcıya başarılı bir şekilde aktarıldığını anımsatan Sultansoy, 10 Eylülde ilk proton demetinin ana hızlandırıcıda devrinin sağlanması çalışmasının yapılacağını bildirdi.

  Sultansoy, böylece yapımı yıllar süren ''atomaltı parçacık çarpıştırma cihazı''nın çalıştırılma aşamasına geldiğini söyledi.

  Bu deneyin ardından Ekim ayının başında da 5 teraelektronvolt (TeV) enerjiye sahip proton demetlerinin çarpıştırılmasının öngörüldüğünü anlatan Sultansoy, CERN'deki çalışmalarda evrenin oluşum sırlarıyla ilgili yeni bilgilerin de 2009 yılının sonlarından itibaren alınmaya başlanmasının öngörüldüğünü aktardı.

  Sultansoy, ''Son araştırmalara göre, 2009'un sonlarında deneyler sonunda mini kara delikler görme olasılığı ortaya çıkacak. Ancak büyük patlama henüz olmayacak. Evrenin oluşmasıyla ilgili bilgilere bu tarihten sonra ulaşılmaya başlanacak. 10 Eylüldeki deneyde de büyük bir adım atılacak. Protonların 27 kilometrelik ana halkada dönmesini göreceğiz'' diye konuştu.

  Bu çalışmaların Kasım ayı ortalarında tamamlanmasının ardından gelecek yıl da asıl amaç olan 7 TeV'lik proton demetlerinin çarpıştırılmasının planlandığını aktaran Sultansoy, ''Bu durumda ilk bilgilerin 2009 yılının yaz döneminde fizik camiasına aktarılması söz konusu'' dedi.

  -EVRENİN EN SOĞUK YERİ-

  Dünyanın 300 Kelvin, evrenin ise 2.7 Kelvin dolayında bir sıcaklığa sahip olduğunu, CERN'deki sistemin ise 1.8 Kelvin sıcaklıkta çalıştığını belirten Sultansoy, ''Dolayısıyla CERN, evrenin en soğuk yeri.. Bu pek çok anlamda mühendislik harikası. 10 Eylülden itibaren hızlandırıcıların çalıştırılması aşamasına girmiş olacağız'' dedi.

  Sultansoy, 10 Eylülde yapılacak deneyde dünyanın pek çok bölgesinden gazetecinin deneyi izleyeceğini ve kamuoyu ile sonuçları paylaşacağını söyledi.

  -''CERN'DEKİ İLERİ TEKNOLOJİLER NELER OLACAK?''-

  CERN'deki teknolojilerin üç ana konu etrafında odaklandığını belirten Sultansoy, bunları evrenin oluşum sırlarını ortaya çıkarmayı hedefleyen ''hızlandırıcı teknolojileri'', ''detektör teknolojileri'' ve ''bilişim teknolojileri'' olarak sıraladı.

  Hızladırıcı teknolojisi olmadan bilim ve teknolojide hemen hemen hiç bir alanda geleceğin teknolojilerinin oluşturulamayacağına işaret eden Sultansoy, detektör teknolojilerinin de başta savunma sanayi olmak üzere pek çok alanda kullanıldığını söyledi.

  CERN'deki araştırmalarda dünyanın en önemli bilişim teknolojilerinin geliştirilmeye başlandığını, dünya genelinde pek çok bilgisayarın ortak kullanılmasını sağlayacak ''Grid'' teknolojisinin en ileri araştırma aşamalarının da burada yapıldığını kaydeden Sultansoy, Grid'in www sisteminin bir üst sistemi olduğunu ve bu teknoloji sonucu gelecekte yaşanacakların tahmin bile edilmesinin zor olduğunu belirtti.

  Sultansoy, ''Özellikle e-devlette her mesleğin bilgi alışverişinin çok hızlı yapılacağı dünya genelinde ortak bilgisayar ağı oluşturacak grid projesinin temelleri de burada atılıyor. CERN'in yıllık ürettiği bilgi miktar 15 milyon GB dolayında'' diye konuştu.

  -CERN'DEKİ TÜRKLER-

  Türkiye üniversitelerinden ve TAEK'ten yaklaşık 50 bilim insanının CERN'de yapılan araştırmalara katıldığını anımsatan Sultansoy, bunun yanında 10 bilim insanının da ABD, İngiltere ve benzeri ülkelerin üniversiteleri üzerinden CERN'de çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

  ''Bu sayıya ulaşmamız geçen yıl düşen uçakta kaybettiğimiz Prof. Dr. Engin Arık önderliğinde ve Türk Fizik Derneği başkanlığı desteği ile yaptığımız mücadelenin sonucu. 10 yıl önce bu sayı 10 kişiyi bile bulmuyordu. Son yıllarda Başbakanlığın, DPT'nin ve TAEK Başkanının desteklerini özellikle vurgulamak gerekiyor.

  Tüm bunların yanı sıra Türkiye, mutlaka CERN üyesi olmak zorunda. CERN'de ortaya çıkan yeni teknolojilerden üye ülkeler yararlanabilecek. Ancak gözlemci ülkelerin ne kadar bilgi alabileceği henüz belli değil.. Temel fizikle ilgili konular büyük olasılıkla açık olacak, ancak teknolojilerle ilgili bilgilerin ne kadarının açılacağı belli değil.''

  CERN'deki ATLAS deneyinde Boğaziçi ve Ankara Üniversitesi, CMS deneyinde ODTÜ, Çukurova ve Boğaziçi üniversitelerinin doğrudan katıldığını ancak, diğer bazı üniversite elemanlarının da bu dört üniversite üzerinden CERN'deki araştırmaları izleyebildiğini anlatan Sultansoy, Türk araştırmacıların deneylere katkısıyla ilgili şunları kaydetti:

  ''İki yıl önce Doğuş üniversitesi LHC ile doğrudan bağlantısı olmayan CAST deneyine ve bu sene Yıldız Teknik Üniversitesi ALICE deneyine katıldı. Maalesef bu deneylerin kullandığı detektörlerin yapımına önemli bir katkıda bulunamamışız.

  Ama Trigger and Data Acqusition-Tetikleme ve Veri Algılama ve detektör elemanlarının testi ile ilgili çalışmalarda faal olarak özellikle Boğaziçi ve Çukurova grupları yer alıyor.

  Bununla birlikte Türk grubu, ATLAS deneyinin fizik araştırma programının hazırlanmasında önemli katkılarda bulundu ve bu kapsamda veri alma hazırlıklarında çalışmalarımız devam ediyor.''

  Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Türk araştırmacıların hızlandırıcılar konusunda CERN'de 2020'li yıllarda kurulması planlanan Compact LInear Collider-Kompakt Doğrusal Çarpıştırıcı (CLIC) projesi çalışmalarına katıldığını ve bu kapsamda ilk defa genç bilim insanlarının ve yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin en ileri hızlandırıcı teknolojilerden biri ile ilgili doğrudan deneyim kazanma imkanına sahip olduklarını sözlerine ekledi.


  Yüzyılın deneyi - TEKNOLOJİ - HABERTÜRK - Türkiye'nin En Büyük İnternet Gazetesi

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Video Cevap: Yüzyılın Deneyi

  Bu deney yarin 10.09.2008 tarihinde yapilacak

  deneyi yapanlar mahkemeye verildi. ama deney yine de yapilacak.
  peki kim neden verdi ?

  Evet bu deney cok buyuk bir seyi kanitlayacak, Bizler cok gerideyiz bu teknolojilere, sadece yapanlari izliyoruz birkac turk profesor da var. aralarinda.

  Makemeye verenler ise , KAOS TEOREMI ni ileri suren fizikciler.

  KAOS TEOREMI aslinda Komunist bir adamin MAO ZE DONG 2-3 lafindan tesadufen cikmis bir teorem ve film bile yapilmistir.
  gerceklik payi bana gore kismen var (benim kendi fikrim)

  ne demis MAO ZE DONG

  Cin Denizinde bir Kelebegin kanat Cirpmasi Pasifikte cok buyuk bir firtina hortumlara sebep olabilir.

  prensipte KAOS teoremi sundan ibarettir. Hesap makinesinde ,kusuratleri hesap etmeyiz. denge veyahut kararsiz bir durumda kusuratler o malzemeni gelecegini ilgilendirir.

  Eger gecmisi degistirirsek gelecekte olacaklar da degisir. onemli olan hic hesaplamadigimiz kusuratleri hesaba katmamiz gerekir.

  Cern deneyinde korkunc bir enerji aciga cikacaktir. kusuratleri yan etkileri yillarca yuzyillarca olacaktir.belki de kiyameti gerceklestirebilir

  [flv]http://data.gazetevatan.com/video/file/090920081110395661463.flv[/flv]
  vatan

 3. #3
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  Evren oluşurken kaybolan maddeyi bulacaklarmış , dünyayı kaybetmeseler bari... Tırsmıyor değilim , yapay bir kara delik ya engellenemezse boyutları ? Merak ediyorum sonucu ne olacak.

 4. #4
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  Carloss Bu bilimadamlari topragin altinda simdi 50-100 metre altinda
  Kara delik olusuyor Nolucani kimse bilmiyor, Toprak altinda neler donuyor bilmiyoruz.Gazeteler yaziyor ,yalan yaziyor foto gosteriyor.

  Benim gordugum Fotografta , RAKI yapiminda kullanilan Bir IMBIK gibi birseye benziyordu o alet.
  Bu kadar yasaktan sonra
  Yeraltinda raki sarap uretimine baslayip yeralti sularini zehirlemeseler bari.

 5. #5
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  insanın bulaşık elinin deymediği her yerde hakiki nezafet ( temizlik ) vardır.

  Ne zaman ki eller ulaşır....
  O vakit kırlerde bulaşır...

  Kıyametin kopma olayına gelince , muhakikinler de o dehşetengiz olayın gerçekleşmesinde ( carlos tırsmakta haklı ) insanın bulaşık elinin sebep olacağına hükm ( kanaat ) etmişler...

 6. #6
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  43
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  2926

  Yüzyılın Deneyi


  Yüzyılın deneyi başladı

  Evrenin sırlarını çözmeyi hedefleyen büyük deneyi başladı. En büyük parçacık hızlandırıcı faaliyete geçti.

  Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak maddenin sır perdesini aralayabilmek amacıyla faaliyete geçirildi.

  Büyük hadron çarpıştırıcısı tam yoğunlukla çalışmaya başladığında saniyede 600 milyon çarpışma meydana gelecek. Bu çarpışmalar 4 detektörden izlenecek.

  Aralarında Türklerin de bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi olarak gösteriliyor.

  LHC, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edildi.

  Deney başladıktan sonra, tünel çevresinde bulunan 4 büyük algılayıcıdan ikisi Atlas ve CMS, "Higgs bozonunun izini sürecek". Bu parçacığın diğer bazı parçacıklara kütle kazandırdığı düşünülüyor. Bu deneyde Higgs bozonu tespit edilemezse teorik fizik alt üst olabilir.

  EVRENİN YÜZDE 4'Ü GÖRÜLEBİLİYOR

  Proje direktörü Lyn Evans, deney hakkında bilgi vererek “En önemli sorulardan biri evrenin kayıp kitlesi... Evrenin sadece yüzde 4’ünü görebiliyoruz. Geri kalan yüzde 96’sıysa tam bir sır... Büyük hadron çarpıştırıcısı deneyinin evrenin yüzde 96’lık kısmına açıklık getirmesini umuyoruz” diye konuştu.

  KARANLIK MADDE ÖĞRENİLECEK Mİ?

  CERN Müdürü Aymar, Higgs’den başka bilinenlerden çok daha ağır, çok daha fazla sayıda parçacık bulunacağını düşünüyor ve "Biz bu parçacıklara karanlık madde diyoruz" dedi. Aymar’a göre, LHC kainatın yüzde 23’ünü oluşturan bu karanlık maddenin "ne menem bir şey" olduğunun anlaşılmasını sağlayacak. Bilim adamlarına göre, evrenin yüzde 4’ü bildiğimiz maddeden meydana geliyor, kalan bölüm ise karanlık enerjiden ibaret.

  LHCb adı verilen üçüncü algılayıcı ya da gözlem istasyonu, Büyük Patlama
  anında maddeyle eşit miktarda olduğu düşünülen antimaddenin nereye gittiğini bulmaya çalışacak. Alice algılayıcısı da kurşun iyonlarının çarpışmasıyla ilgilenecek ve kainatın ilk mikrosaniyeleri sırasında, daha protonlar oluşmadan ortaya çıkan "kuark ve glüon çorbasını" bir lahza için de olsa yeniden yaratmaya çalışacak. Bugün ilkin ilk ışın huzmesi için 100 milyar protonluk paketler hızlandırıcıya atılacak. Birincisinin tersi istikamette olacak şekilde ikinci demetin devreye sokulmasıyla çarpışma başlayacak.

  SONSUZ KÜÇÜK V SONSUZ BÜYÜK

  -LHC çarpıştırıcısı "hadron" ailesinden hidrojen protonlarını, ışık hızının yüzde 99,999'uyla 27 kilometrelik tünele fırlatacak.

  -Yerin 100 metre altında saniyede 1 milyar proton çarpışması meydana gelirken, yer üstündeki 3 bin bilgisayar saniyede 100 kadar çarpışmayı analiz edecek. Toplanacak veriler, değişik ülkelerde CERN'le bağlantılı araştırma merkezlerine anında iletilecek.

  -Tünel dünyanın en soğuk "buzdolabı" olacak, zira süper iletken mıknatısları eksi 271,3 dereceye kadar soğutuldu. Eksi 273,15 mutlak sıfır kabul ediliyor.

  -Tünel boyunca sıralanan dört çarpıştırıcı devasa boyutlarda. En büyükleri Atlas, 25 metre çapında, 46 metre boyunda bir silindir. Ağırlığı 7 bin ton kadar. 3 bin kilometreyi bulan kablolarla sarmalanmış halde. Silindirin yerleştirilebilmesi için, 300 bin ton taş ve toprak kazıldı, 50 bin ton beton döküldü. Atlas, bir yıl içinde, dünyanın en büyük kütüphanesi olan Kongre Kütüphanesindeki 3 milyar kitaptakinden 160 kat fazla veri toplayacak.

  -Proton huzmesi, 10 saatte tünel içinde 10 milyar kilometre kadar yol almış olacak ki, bu, Yer'den Neptün'e gidiş geliş mesafesine eşit. Tam yoğunluğa erdiğinde, her proton huzmesi, saatte 1600 kilometre hız yapabilen bir otomobil için gerekli enerjiyi üretir hal gelecek.

  -Çarpışmalar 14 "tera elektron volt" enerji ortaya çıkaracak. Bu, çok yoğun enerji demek. Bu sayede bir an için de olsa, Güneş'tekinden 100 bin kat fazla sıcaklıklar elde edilebilecek.
  Reklam

 7. #7
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  43
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  2926

  Cevap: Yüzyılın Deneyi  Büyük patlama Google'da
  Tarihi deney dünyanın dilinde.. Herkes sonucu merakla bekliyor. Google büyük patlamaya özel logo hazırladı.
  Popüler arama motoru Google, insanlık tarihinin en büyük deneyi sebebi ile logo hazırladı.
  Google.com'a giren kullanıcılar Google'ın CERN logosu ile karşılaştılar.

 8. #8
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  43
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  2926

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  İNTERNETHABER'DEKİ KONUYA İLİŞKİN ÜYE YORUMLARI

  ugurerozmen

  ispat istiyoruz.
  bu deneyin sonuçları bir an önce açıklansın ve bizimkiler bu sonuçların kuranda zaten yazdığını ispatlamaya koyulsunlar.ne yazıkki biz müslümanlar ın sadece bunu yapmaya gücü yetiyor.acıklı bir durum.trajik yanii....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 13:31

  ahmetcetin
  barbara
  bu proje olumlu olmayıpta ters tepki yaparsa kimler soracak hesabı--
  projeyle ilgili devletlere bişey deyil bizde arada yanacağız.boş ver nasıl--
  olsa bişey kalmıyacak kim kime heap soracak....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 13:13

  barbara
  bizim ünlü fizikçilerimiz.belki bu proje için yok edildiler uçak kazası süsü--
  vererekten.türkiyenin en önde gelen fizik adamlarıydılar.buradan hepsine-
  tekrar allahtan rahmet diliyorum.ve kendilerini saygıyla anıyorum....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 13:09

  mustionline
  Big Bang, Allah'ın varlığını kanıtlıyor...
  Aramızda bazı arkadaşlar sapla samanı karıştırmış. Big Bang'i incelediğinizde evrenin yoktan var edildiğini öne süren bir teori olduğu için, semavi dinleri doğrulamış oluyor. Sözün özü bilim evrenin yoktan var edildiğini ve de son bulacağını kabulleniyor, siz isterseniz buna kevn ve fesad (oluş ve bozuluş) da diyebilir, Allah'ın sanatına hayranlık duyabilir, başınızı secdeye şüpheye en ufak bir mahal bile bırakmadan, bilimin de desteğini almış olarak koyabilirsiniz....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 13:07

  ahmetcetin

  barbara
  1800.yılların başından beri yatan fizikçilerimiz şimdilerde atağa geçtiler.
  umarım.insanlığa büyük hizmetleri olacaktır.veya tam tersi herşey yok--
  olacaktır....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 13:04

  BARDAT
  allah allah
  benim anlamadığım şey hani şu dünyanın sonunu getircek diyen bilim adamları varya,eğer dünyaya bişey olmaza ne yapcaklar acaba.bence diplomaları ellerinden alınması gerekiyor....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 12:48

  Chamfort


  iki şeyi birbirinden ayırt edin
  Elmayla armudu birbirine kariştirmayalım.Bilim adamları evreni doğa üstü mucize bir yaratici düzenledi,tasarladı diye bilimsel çabalarından vazgeçecek değil.Tam tersine dahil hemen hemen her din bilimden uzaklaşmamayı öğütler...İkincisi Bing Bang teorisiyle Tanrı kavramı birbirleriyle uzlaşmayan kavramlar değildir.Yani bir insan şöyle de düşünebilir: Doğanın,evrenin oluşumun bilimsel bir açıklaması vardır,fakat bunun düzenli oluşumu sağlayan da yaratıcıdır...Ak ya da kara demek zorunda dğilsiniz...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 12:34

  romaro

  bak sen!
  sabah dinledim. oradan yayına katılan bir profu henüz ne olacağı belli değil hiçbirşey de bulamayabiliriz, fizik kanunları yeniden yazılabilr. diyordu. sen nereden biliyorsun kanser, o şu bu hastalıkların iyileştirileceğini merak ettim?...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 12:30

  l_PASA_l

  ramora ya
  arkadaşım senin yamyam dediğin herifler eğer patlama gerçekçekleşirse yaklaşık 50 milyon cd lik bi bilgi elde edecekler ki bunun içinde kanser , o bu şu gibi biton hastalığında şifresi olcak yani şöyle oluoki bu patlama yüzünden 1 milyon kişi aç kalacaksa patlama sonucunda 5 milyon kişi hastalıklarından kurtulacak......
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:57

  Tulliana

  -Madde küçükse patlama küçük olurmuş. Çok biliyorsunya ?
  Yahu filozof gibi net ifadeler kullanıyorlar ya anlamıyorum. Parçacık küçükse patlamada küçük olur falan filan. Zaten bigbang patlamasının minicik bir noktadan yada çok daha küçük birşeyden başladığını biliyoruz. Ondan sonrası genişleme ve büyüme sürecidir. Bu deneyin inanılmaz veriler ortaya koyacağı muhakkak...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:53

  l_PASA_l

  tolga kardeşim
  kardeşim onurgulun ded dediği gibi mikronlarla olacak bi çarpışma bu ayrıca patlama 27 km altta deil 100 metre altta 27 kmlik tünelde olacak yani şu normal depremler 3-4 km altta meydana geliyor.zaten orda 5000 tane alanında isim yapmış insan var bunlar onları göze almışlardır......
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:50

  onurgul

  tolgacıgım
  o riski o 5000 bilim adamı düşünmüştür... zaten mikron cm.lerle ifade edilebilecek atomlar bunlar.kütleleri fazla olmadıgı için patlamada o kadar yüksek olmayacak...sonucta bir meteor deil bu...mantıklı düşünününce bunlarıda düşünmek gerekiyor...kütle küçükse patlamada küçük olur;)...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:42

  zonist

  METTOX'a
  Arkadaşım, Yaratıcının evreni Big Bang vesilesiyle yaratmadığını nerden biliyorsun? Kuran'da Big Bang ile ilgili ayetler var. Araştırmanı tavsiye ederim....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:35

  Tolga..

  Mantıklıca düşünüldüğünde..
  Arkadaşlar biraz mantıklı düşündüğümüzde aklıma patlamadan başka şeylerde geliyor.Patlama olmayabilir ama o tüneldeki enerji bir depreme sebeb olabilir.. Düşünün tünel 27 km altında yerin ve o seviyelerde 4,0 3,0 lık deprem felan olsa buyrun cenaze namasına.. Bu deney dünyada depremlere yol açabilir....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:34

  romaro

  büyük sallama
  insanoğlu zamanın, maddenin esiridir.Çünkü insan yaratılış olarak bunlara esir olmak durumundadır. Bu yüzden zamansızlık ve maddesizlik adına hiçbir şey öğrenemez, öğretemez. keşke bu yamyamlar deney için harcanan milyarlarca doları,sömürüp açlıktan birer birer öldürdükleri insanlara harcasalardı daha hayırlı idi....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:32

  termelim
  mettox'a
  Mettox kardeşim, bu deney aslında ( her ne kadar telaffuz edilmesede ) Allah'ın varlığını ve yaratılışı kanıtlayan, evrim teorisini çöpe gönderen, big bang'in minyatür bir versiyonunu, insan eliyle oluşturmak için yapılıyor. Yani bir bakıma bu deneyin değil sonuçları, bu işe karar verilip yapılması bile aslında Yüce Yaratıcı'nın ve yaratılışın bir kanıtıdır....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:31

  sarayli52

  TÜRKİYE VE DÜNYAYA YANSIMALARI
  Bu patlama sonucunda;
  1 akp kapanır
  2 chp tek parti iktidarı olur
  3- aydın doğan hiltonda 2.5 ytl kaznır
  4- pkk biter
  5- faizler düşür bende ve araba sahibi olurun
  6- at yarışı iddaa mp gibi oyunlar garibana çıkar
  7- Ladin bu patlamadan sorumlu tutulur
  8- ABD ve rusya savaşa başlar
  9- İran İsraili haritadan siler
  10- FB şampiyonlar ligini kazanır....
  11- enfilasyon sıfıra iner
  vs.. vs.....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:28

  özgürlük_müş

  Big Bang
  içinizde patlasın e mi !!! saat 10dan beri ekrana kitlendim adamlar bişeyler anlatıyor ama türkçe mealini de açıklasınlar fizik dilinden anlasam tv izlemez CERN'e gderdim aha buraya yazıyorum big bang'ten bi cacık olursa ben ondan çıkacak kara deliğe girecem (nokta)...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:26

  altakkeverkülah

  mettox'A
  unutmayalım ki bu devasa yeri kurması bu deneyi planlaması için insana zekayı veren de Allah'tan başkası deildir.bu deneyin sonucu başarılı olabilir çünkü Allah beni araştırınız demiştir insanoğlunun da zekası hiç boş durmamaktadır....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:24

  mdark

  a gee
  dünyayı kara delik yuttuktan sonra suçlunun çokta önemli olduğunu sanmıyorum ;) neyse bişey olamyacak...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:22

  METTOX

  dünyanın oluşumu
  dünyanın oluşumunu gaz ve toz bulutlarının çarpışmasına bağlayıp büyük bir yaratıcı olduğunu es geçmeyi anlamıyorum.bu testin sonucu koca bir sıfır olacak.umarım yanıltırlar ama pek yanılacağımı sanmıyorum.buda bilimin darvin teorisinden sonraki ikinci büyük yanılgısıdır...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:19

  altakkeverkülah

  bi düşünün
  bu deney çok büyük sonuçlara imza atabilir insanlar bu tip deneyleri kendi şartlarında çok daha basitleştirerek neleri keşfettiler belki de çok yeni insanlığın aklına bile gelmeyen ama çok faydalı bir şey keşfedilecek umarım yaşar da görürüz...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:15

  A Gee

  Büyük patlama deneyi basladi
  Nükleer patlamanin neticesinde Black Hole (siyah cukur) dünyayi yutar ve sonunu getirirse mesuliyetinin kime yüklenecegini simdiden söyleyeyim: Islamist teröristler...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:11

  delimavi3407

  dikkat
  KURAN da Büyük Patlamayı Yumruk kadar SICAK Gazı Üflenmesiyle KAİNAT 6 Gün icinde yaratılmıştır der Bu Deneyin sonucunu merak ve heyacanla Bekliyorum.....
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:08

  yasakli

  dogal felaketlere dogru
  artık bu dogallıgını yitirmiş demektir depremler,seller kuraklık(suların yeraltına çekilmesi) uçak kazaları gibi bir çok dogal felaketin tetikleyicisi olacaktır ve bu 1 yıldan bile kısa bir süre içinde kendini gösterecektir...
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:03

  brrgdlnmhmt

  ....
  bunu iran yapsa savaş nedeni......
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:02

  Yüzyılın deneyinden ilk görüntüler

  [livevideo]D5FC9C363F644E77B3EB0294B1D99199[/livevideo]

  [livevideo]6B3224EE019345E090A2D031332D5785[/livevideo]

 9. #9
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  brrgdlnmhmt

  ....
  bunu iran yapsa savaş nedeni......
  10 Eylül 2008 Çarşamba 11:02

  Bu yorum en güzeliydi
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 10. #10
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Yüzyılın Deneyi

  Çoğunuz bilirsiniz, milyar dolarlar harcanarak inşa edien CERN'de çalışan on bin civarındaki ilim adamının merakla beklediği atom altı parçacıkların mahiyeti hakkında, Bediüzzaman Said Nursî bundan yıllar önce "Hüve Nüktesi" diye bir risâle yazmış ve ilim dünyasının istifadesine sunmuştur


  Aynelyakin gördüm ki, HÜVE’nin anahtarı ile ve pusulasıyla fikren seyahat ettiğim hava unsurunda, her bir parçası, hatta her bir zerresi içine muhtelif binler noktalar, harfler, kelimeler konulduğu veya konulabileceği halde, karışmadığını ve intizamını bozmadığını; hem, ayrı ayrı pekçok vazifeler yaptığı halde, hiç şaşırmadan yapıldığını; ve o parçaya ve zerreye pekçok ağır yükler yüklendiği halde, hiç zaaf göstermeyerek, geri kalmayarak, intizam ile taşıdığını; hem binler ayrı ayrı kelime, ayrı ayrı tarzda, mânada o küçücük kulak ve lisanlara kemal–i intizamla gelip, çıkıp, hiç karışmayarak, bozulmayarak o küçücük kulaklara girip, o gayet incecik lisanlardan çıktığı; ve o her zerre ve her parçacık, bu acib vazifeleri görmekle beraber, kemal–i serbestiyet ile cezbedarane hal dili ile ve mezkûr hakikatin şehadeti ve lisaniyle ve deyip gezer; ve fırtınaların ve şimşek ve berk ve gökgürültüsü gibi havayı çarpıştırıcı dalgalar içerisinde, intizamını ve vazifelerini hiç bozmuyor ve şaşırmıyor; ve bir iş diğer bir işe mani olmuyor. Ben aynelyakin müşahede ettim... Demek, ya herbir zerre ve herbir parça havada nihayetsiz bir hikmet ve nihayetsiz bir ilmi, iradesi ve nihayetsiz bir kuvveti, kudreti ve bütün zerrata hakim–i mutlak bir hassaları bulunmak lâzımdır ki, bu işlere medar olabilsin." (Sözler, Sayfa 147)

  Darbe Tasarrufu Devam Ediyor - Risale-i Nur Forum
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Lenski Deneyi
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 19-11-2013, 05:33 PM
 2. 20. yüzyılın en iyi 10 kitabı
  YukseLL Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-06-2013, 03:23 PM
 3. Zimbardo Deneyi
  SEBLA Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-12-2011, 10:48 AM
 4. Yüzyılın projesi mi,Yüzyılın avanaklığımı?
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-12-2009, 01:30 AM
 5. Philadelphia Deneyi
  Karakarizma Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-12-2007, 01:53 PM
Yukarı Çık