Tarımsal üretimde toprağı aradan çıkaran yöntemi geliştiren Dizayn Grup yönetimi, ilk ürün olarak domates ürettikten sonra şimdi çevresindekilerin yoğun baskısı altında kaldı.

Teknoloji geliştirmesiyle tanınan Dizayn Grup, bu kez tarım alanındaki yaptığı devrimle gündeme geldi. Topraksız bir ortamda doğal domates yetiştirmeyi başaran Dizayn Grup, geliştirilen yöntemin dünyadaki açlığa çözüm olabileceği inancında.

Sera ortamında, bitki hiç toprağa temas etmeden yapılan domates üretimi, Dizayn Grup için tarım üretiminde bir ilk adım. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mirmahmutoğulları, dünyada en çok tüketilen sebze domates olduğu için üretime domatesten başladıklarını, diğerlerinin de geleceğini söyledi.


MİRACLE NELER GERÇEKLEŞTİRİYOR
Tarım alanında geliştirilen üretim tekniğine Miracle adı verildi. Bu aynı zamanda bu yöntemle yapılacak üretimden elde edilen ürünlere de marka olarak verildi. Antalya Kumluca'da 2.8 dönüm arazi üzerinde yapılan üretimde verimlilik akıllara durgunluk verecek boyutta gerçekleşti. Suda üretimle bir dönümden 80 ton verim elde edildi.


Bu rakam normal tarımla elde edilebilecek domates üretiminde 10 ton,

bilinen sera teknikleriyle yapılan üretimde ise 30 ton olarak gerçekleşiyor.

İbrahim Mirmahmutoğulları, bu üretim rakamlarının deneme üretiminin yapıldığı bölge ile bir bağlantısının bulunmadığını söyledi. Bu yöntemin dünyanın her yerinde benzer şekilde uygulanabileceğini belirten Mirmahmutoğulları, yeryüzündeki açlığa çözüm olabilecek bir teknolojiye adım attıklarını belirtti.

HER YERDE SERALAR KURULACAK

20 yılı aşkın bir zamandan beri inşaat altyapı sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Mirmahmutoğulları, şimdilerde kendisini ve arkadaşlarını gören herkesin bu işi yapmak istediğini kendilerine söylediğini ifade etti. "Bana şimdiye kadar hiç bu kadar kişi iş teklif etmedi. Şimdi beni tanıyan, arkadaşlarımı tanıyan herkes domates üretimini konuşuyor" dedi.

Önümüzdeki yıl Türkiye'nin farklı coğrafyalarında seralar kuracaklarını açıklayan İbrahim Mirmahmutoğulları, özetle şunları anlattı:

"İlk yıl 10 ayrı yerde bu yöntemle üretim yapacağız. Bunlar arasında Erzurum gibi çok soğuk bölge de olacak. Bu üretimler daha çok sözleşmeli üretim denilen yöntemle olacak. Biz üretilen domatesleri alacağız. Miracle markalı domateslerin satışını da biz yapacağız. Yüzde 100 doğal olan bu ürünlerde ilaç kullanımını çok alt seviyelere çektik. Öteki yöntemlerde kullanılan ilacı yüzde 100 kabul edersek bu yöntemde kullandığımız ilaç en fazla yüzde 5 düzeyinde. Biz inşallah bu oranı bile alt seviyelere çekeceğiz."

AÇLIĞA NASIL ÇÖZÜM OLACAK?

haber7