Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Gökyüzü neden mavidir?

  Bu işin daha ilginç bir yanı var. Güneşin ışığı ne renktir, hiç düşündünüz mü? Çoğunuzun sarı diyeceğine eminim. Güneş ışığı beyazdır, yani bir renk değildir, bütün renklerin karışımıdır.
  Bunun ispatı ise çok kolaydır. Eğer evinizde kristal bir avize varsa, bir parçasını annenize belli etmeden alın ve güneşe doğru tutun. Kristalin ışığı kırarak aynı gökkuşağının renkleri gibi ayrıştırdığını göreceksiniz.
  Bilindiği gibi, güneşin beyaz ışığı aslında mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin karışımıdır. Güneşten çıkarak atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının çoğunluğu teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından emilir.
  Bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla dağılırlar ve atmosferde çoğunlukla mavi renk kırılarak yeryüzüne yansıtılır. Bu durumda biz gökyüzünü mavi renkte görürken, güneşi de beyaz-sarı karışımı bir renkte görürüz.
  Atmosferimiz olmasaydı, güneşi yine parlak bembeyaz renkte görecek ancak bütün gökyüzü geceleri olduğu gibi karanlık olacak, güneşle beraber diğer yıldızlar da görünüyor olacaktı.
  Peki aslında beyaz renk olan güneş ışınları yukarıda bahsedilenler nedeniyle sarı renk görülüyor da, güneş ufka yaklaşıp batarken nasıl turuncu, hatta kıpkırmızı bir renk alabiliyor?
  Güneş ufukta alçaldığı zaman, açısı nedeni ile gözümüze ulaştığı mesafe de uzadığından, ışınları ona bakanlara daha çok yol kat ederek ulaşır. Bu, ışınların havada daha çok molekül ve parçacık arasından geçmesi, onlar tarafından daha çok yansıtılması ve dağıtılması demektir.
  Böylece güneş ufukta alçalmaya, batma noktasına doğru gelmeye başlayınca, o anda tepesinde bulunduğu yerlerde kırmızı dışındaki renkler atmosfer tarafından emildiği için gökyüzü mavi, güneş san renkte görüldüğü halde, güneşi ufukta görenlere kırmızı ve biraz da turuncu renkler ulaşır.

 2. #2
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Rep Gücü
  228

  Cevap: Gökyüzü neden mavidir?

  yazının bilgilendirici özelliğinden çok Eğer evinizde kristal bir avize varsa, bir parçasını annenize belli etmeden alın.. cümlesine çok güldüm yaw bilimsel bir deneyi bile annelerimizin sınrları içersinde yapıyoruz...

  ayrıca:güneşe sesleniyorum güneş ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol ne öyle yok abi atmosfer var ben atmosefrden sonra maviye dönerim sonra turuncuya böyle döneklik olmaz akıllı ol güneş

 3. #3
  Kıdemli Üye carpediemcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  ank
  Mesaj
  675
  Rep Gücü
  654

  Cevap: Gökyüzü neden mavidir?

  anneden gizli ha pek güldüm bu bilimsel açıklamaya....

Benzer Konular

 1. Yorum: 38
  Son mesaj: 04-01-2012, 02:30 PM
 2. Gökyüzü Temalı 5 Adet Psd Dosyası
  sm06master17 Tarafından Grafik Tasarım Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-10-2011, 02:57 AM
 3. Yorum: 18
  Son mesaj: 13-02-2010, 09:18 PM
 4. Ankara'lılara gökyüzü ziyafeti
  YukseLL Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2009, 10:40 PM
 5. Damarlar neden mavidir?
  Go[rk]eM Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-01-2008, 08:57 PM
Yukarı Çık