+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Dünyanın en eski kitabı

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Genel Kültür Forumunda Bulunan Dünyanın en eski kitabı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dünyada bilinen en eski kitap, birkaç sayfadan oluşuyor ve şu an Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi'nde bulunuyor. Etrüks diliyle yazılan kitap

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.226
  Beğenmiş
  42
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Dünyanın en eski kitabı

  Dünyada bilinen en eski kitap, birkaç sayfadan oluşuyor ve şu an Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi'nde bulunuyor. Etrüks diliyle yazılan kitap dövülmüş altınla kaplı ve sadece 6 sayfadan oluşuyor

  2003 yılında sergilenen kitabın 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Bulgaristan'ın güneybatısında Struma nehri çevresinde eski bir mezarda bulundu ve kitabı bulan, ancak kimliğini açıklamayan kişi tarafından müzeye bağışlandı. Kitabın kaç yıllık olduğu ve gerçekliği 2 bağımsız bilim adamı tarafından onaylandı.

  Dünyadaki en eski kitabın hangisi sorusu aslında asla cevaplanamayacak. Çünkü tarih durağan değil, dinamiktir ve her an değişebilir. Eğer kitabın eskiliğini baskısı belirleyecek ise dünyanın en eski kitabı 1450 yılında basılan Gutenberg İncili'dir. İncil tabi ki taşınabilir daktiloyla basılmıştı.

  Dünyanın en eski Kur'an-ı Kerim'i ise Hz. Osman (ra) tarafından kitap haline getirilmiş ve çoğaltılmıştır. Kahire'de muhafaza edilen deri üzerine 1087 varaktan oluşan 80 kilogram ağırlığındaki Hazreti Osman (ra) mushafatının, yapılan incelemelerde Hz. Osman (ra) tarafından yazdırılan mushaf olmadığı ancak ilk çoğaltılan mushaflardan olduğu neticesine varılmıştı.

  M.Ö.14. yüzyılda yaşayan Mısır Kraliçesi Nefertiti'ye ait olduğu iddia edilen iki yapraktan oluşan ahşap kitap Ege Denizi'ndeki bir batıktan çıkarılmış ve Bodrum'da bir müzede sergilenmektedir.

  Çinliler ise kitaplarını, oyulmuş tahta baskı kalıpları kullanarak basmışlardı. Onların katipleri 3 bin yıl önce şarkılar, dualar oluşturuyordu. Fakat bunlar papirüs kağıtlarına yazılmıştı. Kitabı oluşturmuyorlardı. Bu nedenle de kitap olarak tanımlanmıyorlardı.

  Bu tanımlamaya göre, Cornell Üniversitesi tarafından muhafaza edilen kil tabletleri koleksiyonu (dünyada bilinen en büyük koleksiyon) da dünyanın en eski kitapları olarak değerlendirilmiyor. Çünkü bunlar ciltli değil ve bir dünya görüşünü benimsemiyorlar.

  (Zaman)

 2. #2
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,


  Etrüks diliyle yazılan kitap...
  Etrükslerin de TÜRK olduğu söyleniyor araştırmalarda...İtalyanların da Atalarının Etrüksler olduğu belirtiliyor...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Burma Amberlerinde dünyanın en eski böcek fosili
  Ebru Altan Tarafından Arkeoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2014, 01:38 PM
 2. Dünyanın en eski kayaları bulundu
  Venhar Tarafından Arkeoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 08-01-2009, 12:42 AM
 3. Dünyanın en eski beyni!
  SAHARAY Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 02:08 AM
 4. Dünyanın en eski aşıkları
  SAHARAY Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2008, 11:33 PM
 5. Dünyanın en pahalı kitabı
  SUPERMEYDAN Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-11-2007, 06:15 PM
Yukarı Çık