+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Samuray Nasıl Olunur?

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Genel Kültür Forumunda Bulunan Samuray Nasıl Olunur? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Onlar hayatlarını onurları için yaşadılar. Ölüme heran hazır savaş makineleri Samuraylar dünyanın en iyi askerleriydi. Modern ordular çıktığı zaman ise

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440

  stat Samuray Nasıl Olunur?

  Onlar hayatlarını onurları için yaşadılar. Ölüme heran hazır savaş makineleri Samuraylar dünyanın en iyi askerleriydi. Modern ordular çıktığı zaman ise gözden çıkarıldılar ve tarih değişti.

  Samurayların özellikleri, tarihçeleri, nasıl samuray olunur hepsine bir göz attık. Son Samuray filmi gerçek bir hikayeydi. İşte Samuraylık hakkında tüm bilmek istedikleriniz.

  Samuray kimdir?
  Samuray, eski Japonya'da soylu asker sınıfı için kullanılan bir terimdi. Samuray, eski Japoncada 'hizmet etmek' manasına gelen saburau kelimesinden türemiştir.

  Savaş, Japon kültüründe önemli bir yer teşkil eder. Ülkenin önemli klanları birbirleriyle pek çok kez karşı karşıya gelmiştir. Japon topraklarının sadece %20’sinin tarıma elverişli oluşu, toprak kavgasını doğurmuştur. Toprak savaşları da hem tinsel, hem de fiziksel gelişim ve mücadele yöntemlerini gerektirdiğinden, Samurayların gelişimi de bu olguya dayalıdır.

  M.Ö. 660'da Ölümsüz Savaşçı adıyla bilinen Jimmu Tenno, bir kabilenin başına geçti. Tenno ve kabilesi Yamato bölgesine yerleştiler. Yamato klanı Asya’ya çeşitli seferler düzenledi. Kore ve Çin’in kültürel zenginliklerinden, teknolojilerinden ve savaş sanatlarından etkilendiler.

  İmparator Keiko, tarihte "Shogun" unvanını taşıyan ilk kişi oldu. Bir nevi generallik rütbesi gibi de anlaşılabilecek Shogun unvanı, Keiko’nun savaş sanatlarında geldiği üst noktayı da belirliyordu. Onun oğlu Prens Yamato da savaş sanatları konusunda çok yetenekliydi. Korkusuz, güçlü, gözüpek bir genç olarak tanındı ve Samuraylık anlayışında bir örnek teşkil etti. Samuraylar "buşido" anlayışını temel almıştır. Buşido, "Savaşçının Yolu" anl***** gelir.

  Buşido felsefesinde korkunun yeri yoktur. Samuray, ölüm korkusunu yenmiş kişidir. Bu, dinginlik kazandırır ve efendiye sadakat sağlardı.

  9.-12. yüzyıllar arasında samuraylar bir sınıf haline geldi. İki adla anılırlardı: Samuray (şövalye), Buşi (savaşçılar). Bu insanların bir kısmı yönetici sınıflara bağlıydılar. Bir kısmı ise para karşılığı savaşırlardı. Samuraylar, feodal derebeylerine (Daimyo) bütünüyle bağlıydılar. Hizmetlerinin karşılığında mevki ve arazi alırlardı. Daimyo’lar, Samurayları daha fazla arazi kazanmak ve gücünü arttırmak için kullanırlardı.

  Samuraylar, at üstünde, yaya, silahlı, silahsız dövüş konusunda eğitilmişlerdi. Ok da kullanırlardı. Ancak, 13. yüzyılda Moğol savaşları yaşandıktan sonra, Samurayların kılıç kullanımı ağırlık kazandı. Hatta mızrak ve naginata denen ucu kılıç şekilli mızraklar kullanmaya başladılar.

  Samuray geleneği, 1876 yılında İmparator Meiji tarafından ortadan kaldırıldı. Kılıç taşıma kanunlarını değiştiren Meiji, Samuraylığı tarihe karıştırdı. Ancak ve ancak imparatorluk ordusunda bazı rütbeli subaylar tören amaçlı kılıçlar taşırdı. 20 yüzyılda kılıç tekrar serbestleşti ancak askeri kullanım dışında sportif gelişim için kullanılmaya başlandı. Bu dönem öncesinde efendisiz kalan samuraylar, yani roninler zamanla ya isyan ederek öldürüldü ya da kılıçlarıyla seppuku/harakiri yaparak intihar ettiler. Bunun en güzel örneği Son Samuray filmidir.

  12 adımda nasıl Samuray olunur?

  1. Adım
  Uğruna yemin edeceğin bir Daimyo (Feodel lord) bul. Bir samuray için hizmet edeceği bir efendisi olmazsa olmazıdır. Hayatını adayacağı biri olması lazım.

  2. Adım
  Çalış. Savaş sanatı ve uzakdoğu dövüş sanatlarında sınır tanımadan bütün teknikleri öğren. Kendini şiir ve kültürünü mükelleştirmeye ada. Gücün nerede ve hangi kuvvetlerde kullanılması gerektiğini öğren.  3. Adım
  Bushido'nun 7 erdemini öğren. Gi (Doğruluk), yu (cesaret), jin (cömertlik), rei (saygı), shin (dürüstlük), meiyo (onur) ve chugi (sadakat). Bu erdemleri şekillendirmek için bütün çabanı ortaya koy.

  4. Adım
  Feodel lorduna yeminini resmi bir seremoni ile yap. Lordun bunun sonunda sana daisho kılıcı verecek ve onu tüm onurla yanında taşıyıp koruman gerek. Uzun kılıca katana, daha küçüğüne ise wakizashi denir.

  5. Adım
  Lorduna her zaman itaat et. Doğrulukta ona yardım et. Görevin onurun olsun. Bu cümlelerden onu körü körüne takip et anlamı çıkarılmasın. Onun ehr düşüncesini sorgulayabilir ve tartışabilirsin.

  6. Adım
  Kendini korumaktan aciz olanları koru.

  7. Adım
  Başkalarına saygı ve kibar davran. Güç kullanman gerektiğinde uygula.

  8. Adım
  Sade bir yaşam sür aşırı hazzı kontrol altına al. Kazanacağın kişisel ödüller para ile ölçülemez.

  9. Adım
  Kişisel davranışlarını kontrol altına al, tepkilerinin sana yön vermesini değil senin onu yönlendirmeni sağla.

  10. Adım
  Başkalarının kılıcına dokunmanıza izin verme. O senin statünü gösterir.

  11. Adım
  Kararlarını uygulamadan önce düşün. Bir karar aldığında sorgulama ve sonuna kadar uygula.

  12. Adım
  Kendini ölüm için hazırla. Bu ister bir savaş alanında olsun ister efendin tarafından sana verilen bir ölüm cezası olsun. Hergün bu konu hakkında meditasyonda bulun ve o gün geldiğinde bunu kabullenmekte zorluk çekmeyeceğini göreceksin.

 2. #2
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  Bir Samuray şiiri
  Anne babam yok; Gökyüzü ve dünya anne babamdır.
  Evim yok; Tan Tien evimdir.
  İlahi gücüm yok; dürüstlügüm ilahi gücümdür.
  Huysuzlugum yok; uysallığım huysuzlugumdur.
  Büyü gücüm yok; kişiligim büyü gücümdür.
  Ne ölümüm ne de yaşamım yok;
  Bedenim yok; sabırlılık bedenimdir.
  Gözlerim yok; şimşeğin çakması gözlerimdir.
  Kulaklarım yok; duyarlılığım kulaklarımdır.
  BacaklarIm yok; çabukluğum bacaklarımdır.
  Kanunum yok; kendimi savunmam kanunumdur.
  Stratejim yok; doğru öldürmem ve yaşamımı doğru vermem stratejimdir.
  Planım yok; fırsatı değerlendirmem planımdır.
  Mucizem yok; dürüst kurallarım mucizemdir.
  Prensiplerim yok; bütün koşullara adapte olmak prensibimdir.
  Taktiklerim yok; boşluk ve doymuşluğum taktiğimdir.
  Doğal yeteneğim yok; zekamı hazır tutmak doğal yeteneğimdir.
  Arkadaşlarım yok; aklım arkadaşımdır.
  Düşmanım yok; dikkatsizliğim düşmanımdır.
  Zırhım yok; yardımseverliğim zırhımdır.
  Kalem yok; değismezliğim kalemdir.
  Kılıcım yok; zekam kılıcımdır.  İşte gerçek Son Samuray
  Ülkemizde de büyük ilgi gören Tom Cruise'un başrolünü canlandırdığı Son Samuray filminin gerçek bir yaşam öyküsünden yola çıkılarak yazıldığını biliyor muydunuz?.

  Sinemalarımızda da gösterimde olan Son Samuray filminin başrol oyuncusu Tom Cruise'un canlandırdığı Yüzbaşı Nathan Algren karakteri aslında gerçekten ve Japonya'da savaşmış bir asker. Ancak Hollywood yapımı filmden olarak Son Samuray aslında değil bir Fransız. Filmde anlatılanları yaşayan ve tarihe de Son Samuray lakabıyla geçen kişi Fransız Ordusu'nda görevli Yüzbaşı Jules Brunet.Fransa görevlendirdi

  Japon Ordusu'nun modernleştirilmesi görevi filmde anlatıldığı gibi Amerikan ordusuna değil Fransız ordusuna verilince, Brunet de bu amaçla Japonya'ya giden iyi eğitimli gözde askerlerden oluşan 15 kişilik bir ekibin içinde yer aldı. 1838 yılında doğan Brunet, Fransız

  Topçu Okulu'nu bitirdikten sonra orduya katıldı ve cesaretiyle onur madalyasına layık görüldü. 1867 yılında, daha 30 yaşına basmadan da yüzbaşı rütbesini aldı.

  Çok iyi bir askerdi
  1898 yılında da Japonya'ya gönderildi. Modern bir Japon ordusu kurmak amacıyla çalışmalara başlayan Brunet, tıpkı filmde olduğu gibi Japon askerlerine ateşli silahları kullanmayı öğretti. Fakat aynı dönemde Japonya'yla birçok ticaret anlaşması yapmayı planlıyan Amerika ve

  İngiltere'nin ülkeyi kendi tarafına çekmek istediğini gören Brunet, Fransa hükümetini bu konuda uyardı. Bu sırada ülkede iç karışıklıklar başladı.

  Samuraylar ülkenin yabancı güçler tarafından ele geçirilmeye çalışıldığını söyleyerek yeni kurulan orduya karşı ayaklandı. Çıkan ayaklanmaları durdurması gereken modern ordu ilk etapta büyük bir yenilgiye uğrarken, Fransa da Japonya'da bulunan askerlerine "ülkeye dönün" emri verdi. Orduyu kurmak ve askerleri eğitmek görevinin tamamlandığını söyleyen Fransız askeri yetkililerinin emrine bir grup asker karşı çıkarak Japonya'da kalmaya karar verdi. Bunların
  arasında Brunet de bulunuyordu. Ordu yetkililerine "asker kaçağı olmadığını" belirten ve yaptığının ülkesinin iyiliği için olduğunu bir not yazarak anlatan Brunet, o sırada Fransa İmparatoru olan 3'üncü Napolyon'a da "Fransa adına ölmeye karar verdiğini" yazan bir mektup gönderdi. Bunun ardından bir grup Fransız askeri, az sayıda samurayla birlikte Ezo adasına çekildi.

  Adayı 6 ay Japon İmparatoru'ndan bağımsız bir devlet gibi yöneten küçük grup, 1869 baharında imparatorluk askerleri tarafından yenilgiye uğratıldı. Savaş 800 samuray ve 7 bin imparatorluk askeri arasında oldu. Sağ olarak ele geçirilen Brunet, Fransa'ya teslim edildi.

  Amaç modern ordu
  Aynı yıl mahkemeye çıkarılan Brunet'nin ordudan ayrılmasına karar verildi. Fakat ertesi yıl önceki başarılarından ötürü orduya geri çağrıldı; Prusya savaşına katıldı. Daha sonra Fransa iç savaşına da katılan Brunet'nin orduda general rütbesine kadar yükseldiği ve çevresi tarafından "çok iyi bir asker" olarak nitelendirildiği biliniyor.

  Kaynak: Vikipedia
  askmen

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780
  sanırım ben çok geç kaldım samuray olamıycam :) kılıcım bile yok , ama olmak isterdim

 4. #4
  Samuray
  Misafir..

  Cevap: Samuray Nasıl Olunur?

  Samuray deyince insanın aklına gelen saygı sevgi hoş gürü sakinlik rahatlık su gibi sakin Kaya gibi sert dürüslük gelir

Benzer Konular

 1. Nasıl iyi bir arkadaş olunur?
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 05-10-2016, 07:56 PM
 2. Öğretmen Nasıl Olunur ?
  dogangunes Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2011, 04:08 PM
 3. Nasıl iyi bir dinleyici olunur?
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-03-2010, 07:09 PM
 4. ateist nasıl olunur?
  peniel Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 04-01-2010, 12:47 AM
 5. İyi yönetici nasıl olunur?
  Nil@y Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-01-2007, 09:22 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık