Ata binmek zor bir iştir. Peki atalarımız eyersiz binerken bugün bizde bunu başarabilir miyiz?

Atın üzerine bindikten sonra atınıza veya yere bakmayın. Dengenizi kaybedebilirsiniz. Sadece gitmek istediğiniz yöne bakın. Dizgini çekmeden önce kafanızı gitmek istediğiniz yöne çevirin. At vücudunuzun dengesindeki bu değişikliği hisseder. Başınızı çevirerek verdiğiniz sinyali bacaklarınızla destekleyerek güçlendirin.

Üzenginiz olmayacağı için atın karnına topuğunuz ve bilek kemiğinizde tutunmak zorundasınız. Bu da özellikle ayak bölgesindeki kaslarınızın hiç olmadığı kadar yorulacaklan anl***** geliyor. 15'er dakikalık periyotlarla ata bindikten sonra inip oturun ve kaslarınızı dinlendirin. Dizgini kesinlikle dengenizi sağlamak için kullanmayın. Bu atın kafasını karıştırır ya da sinirlenmesine sebep olur. Eğer mutlaka bir yere tutunmak zorundaysanız incitmeden yelesinden veya boynundan destek almaya çalışın.

Atın üzerindeyken içgüdülerinizle hareket edin. Vücudunuzu serbest bırakın. Öne eğilme, yana yatma gibi hareketler yapmayın. Motosiklete biner gibi düşünün. Atla birlikte hareket edin. Ata uyum sağlayamazsanız düşersiniz. Düştüğünüzde yuvarlanın. Böylece atın ayaklarından uzaklaşırsınız ve çarpmanın etkisi azalır. Ata bindikten sonra hemen kırlara bayırlara koşturmayın.

aşkmen