Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Nerden
  Eskisehir
  Mesaj
  143
  Rep Gücü
  18

  Arı Sütü Nedir?

  Bir arı kolonisinde on binlerce işçi arı, binlerce erkek arı ve sadece bir tane ana (kraliçe) arı vardır. Ana arı kovanın her şeyidir, yokluğunda iş düzeni ve üretim durur. Ana arı kovanda tek olduğu gibi, ölümü halinde yerine geçebilecek ikinci bir arıya da izin vermez. Kovanda ana arı adayı olmak demek ölüm demektir.

  Ana arının yok olmasına bir şekilde ölmesi neden olabileceği gibi arıcı tarafından da bilinçli olarak kovandan alınabilir. Ana arı yok olunca koloninin kendisine süratle yeni bir ana arı edinmesi gerekecektir. Bu yeni ana arı eskisinin yumurtladığı son yumurtalardan çıkacaktır.

  Bu yumurtaların arı sütü ile beslenmesi, yeni ana arının arı sütü içinde doğuş ve gelişme evrelerini geçirmesi gerekmektedir. Burada görev yine işçi arılara düşer. İşçi arılar üst çene bezlerinden beyaz renkte, pelte kıvamında, hafif keskin koku ve tatta bir sıvı salgılarlar. İşte arı sütü budur. Bu salgı ile beslenen yumurtalar 16 gün sonra arı olarak gözü terk ederler.

  An yetiştiricileri bu safhada larvaları yok ederek, arı sütünü kaşıklarla gözlerden toplarlar. Her bir gözden yaklaşık O, l gram arı sütü alınabilir. Yüzde 65'i su, yüzde 35'i ise protein, yağ, şeker ve vitamin ihtiva eden kuru maddeden oluşmuştur.

  Arı sütü, özellikle sinir sistemi hastalıklarında, yorgunluk sorunlarında, kısırlık ve damar sertliği tedavilerinde, insana güç ve zindelik kazandırmada kullanılan, doğrudan doğadan gelen önemli bir tabii gıdadır. Piyasaya saf veya bala karıştırılmış halde, draje veya tablet halinde sunulmaktadır.

  alıntıdır

 2. #2
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Rep Gücü
  228

  Cevap: Arı Sütü Nedir?

  Hayvanlardaki bu sistematik çalışma,biz insanlarda çoğu zaman olmuyor.
  Biz insanlar işlerimize,duygularımızı,ihtiraslarımızı,ve açgözlü çıkarlarımızı karıştırmaya devam ettikçe,bir arı kolnisi kadar bile sistemli çalışamayacağız.

Benzer Konular

 1. Satılık Anne Sütü
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2012, 02:25 PM
 2. Arı Sütü ve Kemik Erimesi
  selintan41 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-10-2011, 04:05 PM
 3. Anne Sütü
  TUTKU12 Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-05-2010, 10:07 PM
 4. Gecenin Sütü
  D€NiZ Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2008, 10:24 AM
 5. Ana sütü
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2008, 02:39 PM
Yukarı Çık