Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

SRC gerçekte nedir?

Kültür, Sanat Kategorisi Genel Kültür Forumunda SRC gerçekte nedir? Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba Dostlar, SRC ile sizin hiç ilginiz olmayabilir ama inanınki çevrenizde mutlaka birilerinin bu belge ile alakası vardır yada olacaktır. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  62
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  9

  SRC gerçekte nedir?

  Merhaba Dostlar,

  SRC ile sizin hiç ilginiz olmayabilir ama inanınki çevrenizde mutlaka birilerinin bu belge ile alakası vardır yada olacaktır. Bu yazıyı çevrenize iletirseniz, mutlaka birilerine faydanız dokunacaktır.

  SRC BELGESİ İLE İLGİLİ

  10 Ekim 2009 tarihinde SRC sınavına katılmak üzere İzmir Buca’da bulunan DEÜ . İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine gittim. Sınav saatini beklemek için kampüsde bulunan kantinde oturuyordum. Oldukça kalabalıktı ve Aydın, Denizli gibi çevre illerdende gelenler vardı. Orada tanıştığım birine, “ne tür belge için sınava gireceksiniz?” diye sordum. Aslında verilecek cevabıda tahmin ediyorsum. “SRC 4” diye cevap verdi sorduğum kişi. “neden SRC 3 değilde SRC 4 alacaksın, yarın öbürgün uluslararası nakliye işinde çalışmak istersen yenidenmi bu köprülerden geçeceksin?” dediğimde birden yüzünün şekli değişti. “bana kurstan öyle söylediler” diyerek veryansın etti kursa. Yan masadakilerde duyunca konuşmamızı, onlarlada diyalog başladı aramızda. Hepsi SRC 4 için adaydı. Bir kızgınlık, bir hoşnutsuzluk başladıki, dalga dalga diğer masalarada yayıldı konuştuklarımız.

  Beni hayrete düşüren bu reaiksiyondan sonra sınav salonlarına geçtik. Sorular kolaydı. Trafik, ilk yardım, çevre bilgisi gibi sorular, zate her sürücünün bildiği (ama maalesef uygulamayı aksattıkları) konulardı. Diğer konular ise, bir – 2 gün çalışarak rahatlıkla cevaplanacak türdendi.

  Sınav çıkışında bazıları ile yeniden karşılaştım. Kantince biraz oturup sohbet ettik. Başka arkadaşlarda gelip sohbetimize katıldılar. Sorular hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Ben, SRC 3 için girmiştim. SRC 4 için girenlerin soruları ile SRC 3 için girenlerin soruları hemen hemen aynıydı. SRC 4 için girenler bu duruma çok üzüldüler. Bazıları ise “hele bi gideyimde, sorarım o kursa” diyenlerde oldu.

  Belki hiç tanımadığım, yüzünü bile görmediğim insanlara bir faydam dokunur düşüncesi ile bu yazıyı yazıyorum.

  SRC NEDİR, HANGİ İŞ İÇİN HANGİ TÜR SRC ALINIR, FARKLILIKLARI NELERDİR?

  SRC , sürücünün sessiz harflerinden oluşur. (Sü - Rü - Cü) Karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren/gösterecek tüm sürücülerin alması zorunlu bir belgedir. Kullanılan araç hususi bile olsa bu aracı kullanacak şoförün, aracın cinsi ve yaptığı işe uygun mutlaka SRC belgesine sahip olması gerekir.

  SRC 1: Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması zorunlu belgedir.
  SRC 2: Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alması zorunlu belgedir.

  Dikkat edilmesi gereken bir husus; Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin alacağı SRC 1 belgesi, aynı zamanda SRC 2 belgesi yerinede geçmektedir.

  SRC 3 : Uluslararası eşya ve yük taşımacılığı yapacak olanların alması zorunlu belgedir.
  SRC 4 : Yurtiçi eşya ve yük taşımacılığı yapacak sürücülerin alması zorunlu belgedir.

  Yine dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; uluslar arası eşya ve yük taşımacılığı işinde çalışacak sürücülerin alacağı SRC 3 belgesi, aynı zamanda SRC 4 belgesi yerinede geçmektedir.

  Bu belgeye sahip olmak isteyen sürücüler, konu ile ilgili mesleki eğitim veren kurslara katılıp gerekli sertifikayı aldıktan sonra, Ulaştırma Bakanlığı’nın yılda 3 kez yaptığı (bazen 4 olabiliyor) sınava katılarak, sınavı kazanmaları halinde, belgelerini alabilirler.

  Yukarıdaki bilgilere istenilen her an kolayca ulaşmak mümkündür. Asıl dikkat çekmek istediğim nokta şudur;

  Mesleki eğitim veren kursların büyük çoğunluğu, kursiyerleri yanlış yönlendirerek, almak istedikleri belgenin alt türünü almalarına neden olmaktadırlar.
  10 Ekim 2009 tarihli SRC sınavına bende katıldım. Almak istediğim belge türü “SRC 3” bu belgeyi aldığımda (alacağıma eminim) aynı zamanda SRC 4 yerinede geçecektir.

  Kursa gittiğim sürede ve sınav gününde dikkatimi çeken en önemli husus, hemen hemen her adayın SRC 4 belgesi almak için müracaat ettiklerini gördüm. Hatta kurs zamanı banada “ne yapacaksın SRC 3 belgesini? Seni SRC 4’te yazalım” diye yanlış yönlendirmek istemişlerdi. Uluslararası nakliyeclik yapan bir firmada çalışan ve ÜDY (üst düzey yönetici) belgesine sahip olan biri olarak “hayır, ben SRC 3 alacağım” diyerek, dosyamı o şekilde hazırlattım.

  SRC 3 ile SRC 4 sınavı soruları arasında büyük farklılık yok. Sınavda 50 soru soruluyor, her soru 2 puan değerinde. 30 soruya doğru cevap verip 60 puan almanız halinde sınavı kazanırsınız.
  Trafik ve çevre bilgisi, güvenli sürüş tekniği, motor, ilk yardım, harita bilgisi soruları tamamen aynı.
  SRC 3 belgesi alacaklara, tır ve kaçakçılık mevzuatı ile ilgili, 3 – 4 farklı soru soruyorlar hepsi bu.
  Yani SRC 4 sınavını kazanacak adayın, SRC 3 sınavını kazanmaması için hiçbir neden yok.

  Hal böyle iken neden kursiyerler SRC 4 belgesi almaya yönlendiriliyor? Bunun sebebi çok basit. Sürücü belgesi alış tarihi 2003 ve daha eski olanlara, sınavdan muafiyet hakkı tanındı, SSK ve Bağkur primlerini belgeleyerek müracaat edenlere bu belgeler sınavsız verildi. Yeni belge alan yada alacaklara gelince;

  SRC4 belgesi alan bir yurtiçi kamyon yada çekici şoförü, yarın öbürgün uluslararası nakliyecilik yapan bir firmaya işe girerse, yeniden kursa gitmek ve SRC 3 sertifikası almak için yeniden para ödemek zorunda kalacaktır.

  İşini doğru dürüst yapan kurs sahipleri ve yöneticilerini tenzih ederim ama emin olunki bu şekilde davranan kurslar çoğunlukta.

  SRC belgesi alacak olanlara önerim şudur;

  Mademki paranızı ve zamanınızı harcıyorsunuz,
  Yolcu taşımacılığı yapacaksanız SRC 1, eşya ve yük taşımacılığı yapacaksanız SRC 3 alın.

  Bir husus daha var. Kurs ücreti konusunda da iyi araştırma ve pazarlık yapın. Aynı kursu 200 TL verenlerde , 500 TL’ye verenleride verenlerde var. Sınava giriş ücretini bile, kimi kurs 50 TL, kimi kurs doğru olmayan iddialar ile “noter masrafı vs var” diyerek 70 – 80 lira istiyor.

  İnsanların yanlış yönlendirilmemesi, para ve zamanlarının israf olmaması için belki küçük bir katkım olur düşüncesi ile hazırladığım bu yazıyı sizlere sunuyorum.

  Saygı, sevgi ve selamlarıma,
  Konu yusufdemir55 tarafından (12-10-2009 Saat 07:25 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Shakespeare gerçekte kimdi?
  YukseLL Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2013, 01:23 PM
 2. Parapiskolojik Casusluk Gerçekte Varmı?
  istasyongirl Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-03-2011, 09:58 PM
 3. Gerçekte geçimsiz olan kim? Onlar mı, bizler mi?
  dogangunes Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-03-2011, 03:17 PM
 4. Hiçbir Darwinist Gerçekte Darwinist Değildir
  ahmetsecer Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2010, 03:34 PM
 5. Güzellik gerçekte nedir
  dogangunes Tarafından Güzellik, Bakım, Makyaj Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2009, 02:16 PM
Yukarı Çık