Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

'Haçan' kelimesinin vatanı nere?

Kültür, Sanat Kategorisi Genel Kültür Forumunda 'Haçan' kelimesinin vatanı nere? Konusununun içerigi kısaca ->> Karadenizlilerin sıkça kullandığı 'haçan' sözünün kaynağını biliyor musunuz? Bu kelime bakın nereden dilimize yerleşmiş Karadenizlilerin sıklıkla kullandığı ve kendileriyle özdeşleşen ...

 1. #1
  Kadim
  Misafir..

  'Haçan' kelimesinin vatanı nere?

  Karadenizlilerin sıkça kullandığı 'haçan' sözünün kaynağını biliyor musunuz? Bu kelime bakın nereden dilimize yerleşmiş

  Karadenizlilerin sıklıkla kullandığı ve kendileriyle özdeşleşen ''Haçan'' gibi kelimelerin, Orta Asya Türk boylarınca kullanıldığı ve bugünlere kadar geldiği bildirildi.


  Ordu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salim Küçük, ''Doğu Karadeniz Bölgesi insanının kullandığı ağzın, Orta Asya Türk boylarının kullandığı ağız özelliklerini yansıttığını'' söyledi.

  Küçük, Orta Asya Türk boylarının kullandığı ağız ile Doğu Karadeniz Bölgesi insanının kullandığı ağızın benzerliğini şöyle anlattı:

  ''Örneğin ''kaçan'' kelimesi var. Kelime sekizinci yüzyılda Göktürk yazıtlarında ''kaçan'' şeklinde geçiyor. Uygur dönemi yazılı eserlerinden İyi Prens ve Kötü Prens, Altun Yaruk gibi eserlerde de aynı şekilde geçiyor. Kelime 15'inci yüzyılda, eski Kıpçak Türkçesi'nde yine yazılı kaynaklar itibarıyla 'haçan' şekline dönüşmüş. Yazılı dilde 'haçan' şekline dönüşen kelime, Karadeniz ağızlarına da 'haçan' şeklinde yerleşmiş. 'Ne vakit', 'ne zaman ki', 'her ne zaman', 'vakta ki', 'madem ki', 'ne çabuk' gibi anlamlara geliyor. Anadolu ağızları, bu tür kullanımlar yönünden son derece zengin. Her köşede böyle küçük hazinelere rastlayabilirsiniz.''

  Küçük, Türkçe'de bayak, bıldır, erincek, kaçan/haçan, kölük, şişek, tike, tor, tünür/dünür, bertilmek, sançmak gibi isim ve fiillerin yıllar geçmesine rağmen unutulmamasının ve Anadolu ağızlarında, Doğu Karadeniz ağızlarında bu kelimelere rastlanılmasının çok önemli olduğunu ve Türkçe'de buna benzer yüzlerce kelime olduğunu söyledi.

  ÖRF VE ADETLERDE BENZERLİKLER

  Yiyecek, içecek kültürü, davranışlar ve kullanılan eşyaların da Orta Asya Türk boylarından bu yana benzerlik gösterdiğini belirten Küçük, şunları söyledi:

  ''Örneğin 'albastı' diye bir kavram var. Kökeni eski Türk mitolojisine dayanıyor. Loğusa kadına kırmızı giydirmiyorlar. Yanında mutlaka bir kişiyi, bebeği ve anneyi koruması için bulunduruyorlar. Hatta loğusa kadının yanında demir veya çelikten yapılmış makas, bıçak gibi kesici bir takım aletler bulunduruyorlar. Bu tür davranışlara, Orta Asya Türk devletlerinde de rastlanıyor. Şamanlardan, Göksakallılardan, Dede Korkut'tan gelen yaşlıların bilgisine başvurma davranışımız var.''

  internethaber

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye ))))WiNGS(((( - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  Azerbaycan.Baki
  Mesaj
  67
  Rep Gücü
  409

  Cevap: 'Haçan' kelimesinin vatanı nere?

  Biz Azərbaycanlılar da bu "hAÇAN"sözünü işledirik...Sizlərdə olduğu gibi bizlərdə də eyni məna verir
  'Ne vakit', 'ne zaman ki', 'her ne zaman', 'vakta ki' gibi anlamlara geliyor.

Benzer Konular

 1. Hemşerim memleket nere?
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-03-2010, 04:58 AM
 2. Atatürk'ün Vatanı hür ve mutlu hale getirmeye dair sözleri
  simqe Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-03-2010, 06:03 PM
 3. Kürtlerin vatanı neresi?
  B@rb@ros Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 37
  Son mesaj: 03-03-2010, 08:59 PM
 4. Vatanı tek başıma müdafa ederim
  simqe Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2009, 01:47 PM
 5. arkadaşlar memleket nere??
  pandura Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 37
  Son mesaj: 21-08-2007, 08:38 PM
Yukarı Çık