+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Arakanı hiç Duydunuz mu ?

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Genel Kültür Forumunda Bulunan Arakanı hiç Duydunuz mu ? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Osmanlı Devletinin yıkılıp Halifeliğin kaldırılmasının en trajik sonuçlarından biri de, Anadolu insanının İslam Dünyası ile olan dinamik ilişkilerinin bir anda

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Arakanı hiç Duydunuz mu ?

  Osmanlı Devletinin yıkılıp Halifeliğin kaldırılmasının en trajik sonuçlarından biri de, Anadolu insanının İslam Dünyası ile olan dinamik ilişkilerinin bir anda kesilmesi oldu. Yeni bir ulus oluşturmak için insanımızı zihinsel ve fiziksel olarak Misaki Milli Sınırları içine hapseden Resmi İdeoloji, Türkiye Halkının büyük bir Ümmetin parçası olduğu gerçeğini kalplerden silmek için büyük çaba gösterdi.

  Bu çabalar kısmi de olsa sonuç verince, ecdadın büyük ilgi gösterdiği farklı coğrafyalardaki Müslüman Halkları unuttuk. Arakan’ı, Arakanlı Müslümanları aramızdan kaç kişi biliyor acaba? Arakanlı Müslümanlar bir zamanlar Arakan İslam Devleti’nin gölgesi altında huzur ve mutluluk içinde yaşıyorlardı. Fakat eski adı Burma yeni adı Myanmar’ın işgaliyle birlikte Arakanlı Müslümanların hayatlarındaki her şey değişti. Bir yerden başka bir yere seyahat etmeleri, hatta evlenmeleri bile yasak olan Arakanlı Müslümanların yaşadıkları, insana “bu kadar da olmaz ki kardeşim” dedirtiyor.

  Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Arakan; Bangladeş, Hindistan ve Çin ile komşudur. Arakanlılar geçmişte 50 bin kilometre karelik bir toprak parçasında yaşıyorlardı ve bu bölgeye Arakan deniyordu. Fakat şu an Arakan Halkı 10 bin kilometre karelik bir bölgede yaşıyor. Arakanlı Müslümanların nüfusları da 2 milyona düştü. İslam’ın Arakan’a ilk defa 8. yüzyılda bölgeye gelen Arap tüccarlar ve dervişler vasıtasıyla girdiği tahmin ediliyor. 13. yüzyıla gelindiğinde Arakan Halkı tamemen Müslümanlaştı ve 1430 yılında Arakan İslam Devleti kuruldu. Arakan İslam Devletinin ilk sultanı ise Süleyman Şah’dır. Arakan İslam Devleti 1784 yılına kadar bölgeye hükmetti. Bu dönemde Arakan bir ticaret ve ilim merkezi oldu. Portekizliler, Hollandalılar uzun yıllar Arakanla ticaret yaptılar ve Arakan ekonomik olarak güçlü bir hale geldi.

  İSLAM DEVLETİNİN HÜZÜNLÜ VEDASI
  Bugün petrol ve doğalgaz açısından Güneydoğu Asya’nın en zengin topraklarına sahip olan Arakan, tam 350 yıl İslam’la yönetildi. 17OO’lü yıllardan itibaren Budist Burma Sultanlığı’nın saldırılarına uğramaya başlayan Arakan İslam Devleti, Müslüman Halkın gösterdiği büyük direnişe rağmen 1784 yılında yıkıldı. İslam Devletinin yıkıldığına şahit olan Arakanlı Kadınların günlerce gözyaşı döktükleri rivayet ediliyor. Burma Sultanlığı, Arakan İslam Devleti’ni yıksa da bölgeye tam olarak hâkim olamadı. 19. Yüzyılda Arakan’ı işgal eden yeni sömürgeci güç İngiltere’ydi. Arakan’ı iliklerine kadar sömüren ve Arakanlı Müslümanları maden ocaklarında zorla köle olarak çalıştıran İngiltere, bölgeden ayrılırken Arakan’ı Burma Sultanlığı’na bıraktı. İngiltere, Ortadoğu’da oynadığı oyunun aynısını bu sefer Asya’da oynuyor, burada da cetvellerle sınırlar çizerek ardında kalan sorunlar yumağıyla bölgeyi askeri olarak terk ediyordu.
  Haritada Hindistan sınırında gösterilen yeşil alan Arakan'ı gösteriyor
  ARAKANLILAR'IN ÇİLE DOLU GÜNLERİ

  Myanmar geçmişte Burma Sultanlığı olarak biliniyordu. Fakat Burma Sultanlığını deviren Askeri Yönetim, ülkenin adını Myanmar olarak değiştirdi. Myanmar’ın nüfusu şu an 51 milyon civarında ve Miyanmar halkının yüzde 80’i Budizme inanıyor. Arakan Halkı, İslam Devleti’nin yıkılmasının ardından Budistler tarafından sürekli olarak din değiştirmeye zorlandı. Fakat Arakanlı Müslümanlar her ne pahasına olursa olsun dinlerini terketmediler. Bunun üzerine Burmalı Budistler, askerlerden aldıkları destekle Arakanlı Müslümanlara yönelik büyük bir katliama giriştiler. 28 Mart 1942 yılında ilk olarak Minbya şehrine bağlı Çanbilli Köyü’nde başlayan, daha sonra da bütün Arakan’a yayılan bu katliamda en az 150 bin Arakanlı Müslümanın öldüğü tahmin ediliyor. Bu tarihi katliam esnasında yüzbinlerce Arakanlı vatanını terk ederek komşu ülkelere sığındı.
  NE WİN ARAKANLILARA SAVAŞ AÇTI

  Toprakları işgal edilen Arakanlı Müslümanlara yönelik ikinci saldırı dalgası 1962 yılında askeri darbe ile yönetimi ele geçiren Komünist General Ne Win tarafından başlatıldı. Yüzlerce İslam Âlimini kurşuna dizdiren Ne Win, Arakan’daki bütün camilerin kapısına kilit vurdurdu ve camiler birer eğlence mekânına dönüştürüldü. Ne Win’in imza attığı en büyük zulüm ise Arakanlı Kadınlara yapılanlardı. Arakanlı Kadınlar askerler tarafından toplama kamplarına götürüldüler. Bu kadınların birçoğu toplama kamplarında tecavüze uğradı ve tecavüz sonucu hamile kalan kadınlar zorla Budist erkeklerle evlendirildi. Bu dönemde yine hacca gitmek, kurban kesmek, toplu olarak namaz kılmak ve diğer ibadetler yasaklandı. İnsan hakları kuruluşları tarafından açıklanan resmi rakamlara göre Arakan’da 1962 ile 1984 yılları arasında 2OO bin Müslüman öldürüldü. 1 miyona yakın Arakanlı da komşu ülkelere, özellikle de Bangladeş’e kaçtı.

  İZİN ALMADAN ÇOCUK YAPAMIYORSUNUZ

  Arakan’daki müslümanlar bugün de Mymar Askeri Diktatörlüğü tarafından dayatılan inanılmaz uygulamalarla karşı karşıyalar. Evlenmeyi veya çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, mutlaka devletten izin almak zorundasınız. Bu nedenle evlilik yaşı gelen Arakanlı Gençlerin birçoğu ülkelerinden kaçarak başka bir ülkede evleniyorlar. Arakanlı Müslümanlara getirilen bir başka yasak da seyahat yasağı. Ülke içinde bir yerden başka bir yere gitmek istiyorsanız veya evinize bir misafir gelecekse bu durumu mutlaka devlete bildirmeniz gerekiyor. İnsanı hayrete düşüren bir başka yasak da eğitim alanında. Arakanlı çocuklar sadece ilkokul eğitimi alabiliyorlar. Arakanlı bir çocuk lise veya üniversite okumak istiyorsa mutlaka din değiştirip Budist olmak zorunda. Arakan’da şu an, ezan okumak veya çocuklara Kur’an dersi vermek ölüm sebebi olarak yetiyor. Mymer’deki bütün bölgelere 24 saat elektrik verilirken, Arakanlılara günde sadece 4 saat elektrik veriliyor. Yine Arakanlı Müslümanların internet gibi iletişim araçlarını kullanmaları da askeri yönetim tarafından yasaklanmış durumda.

  ARAKANLI MÜSLÜMANLARLA NE KADAR KARDEŞİZ?

  Arakan’da yaşananlar sadece bu anlattıklarımla sınırlı değil elbette. Bu anlattıklarım yaptığım kısa bir araştırma sonucu tespit edebildiklerim. Ülkeye hâkim olan baskı rejimi nedeniyle Arakan’dan dışarı doğru dürüst haber çıkmıyor. Kim bilir Arakanlı Müslümanlar her gün ne tür sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorlar? Arakanlıların Türkiyeli Müslümanların kardeşliğine, desteğine ve dualarına bugün her zamankinden daha fazla ihtiyaçları var. Bizden Filistin, Irak, Patani, Çeçenistan, Afganistan ve Somali için ettiğimiz duaların arasına Arakan’ı da eklememizi ve Osmanlı Halifelerinin torunları olarak onlara kol kanat germemizi istiyorlar. Bu masum ve anlamlı istek inşallah bir gün gerçekleşir.

  BİR ANI
  Aşağıda size anlatacağım olay kısa bir zaman önce Arakan’da yaşandı. Sadece bu olay bile Arakanlı Müslümanların ne tür baskılarla karşı karşıya olduklarını bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.
  “Arakan’da yaşayan bir grup Müslüman devletten izin alamadıkları için izinsiz olarak Sittwe Şehrinden Rangoon Şehrine otobüsle yolculuk yapmak istediler. Yocuların amacı yakınlarını ziyaret etmekti. Arakanlı Müslümanlara yönetim tarafından 1988 yılından beri seyahat yasağı uygulandığını bilen Arakanlılar, bu yasağı delmek için Budist kıyafetleri giyerek yola çıktılar. Sittwe yakınlarındaki Min Chaung köprüsünde askerler tarafından durdurulan Arakanlı Müslümanların Budist olmadıkları anlaşılınca, yolcuların hepsi tutuklandı. Yocular çıkarıldıkları mahkeme tarafından Müslümanlara uygulanan seyahat yasağını delmek suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldılar."

  __________________

  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: Arakanı hiç Duydunuz mu ?

  Arakan halkına yapılan zulümler gerçekten çok üzücü, elbetteki insani değildir.
  Ama şuna dikkat çekmek isterim ki tarih bu tür katliamlarla dolu.
  Yani insanların benimsediği hiçbir siyasi, ekonomik ve dini sistemler bu tür savaş ve zulümleri engelleyememiştir.
  İmkansız olmasına rağmen en basit örneği Hz.Ali-Aişe savaşı, Hz.Ali-Muaviye savaşı, Emevi-Abbasi, İran-Irak .... savaşı gibi müslümanların birbirlerini yok ettikleri de bir gerçektir.
  Bu da sizin düşüncelerinizin yanlışlığını gösterir.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: Arakanı hiç Duydunuz mu ?

  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arakan halkına yapılan zulümler gerçekten çok üzücü, elbetteki insani değildir.
  Ama şuna dikkat çekmek isterim ki tarih bu tür katliamlarla dolu.
  Yani insanların benimsediği hiçbir siyasi, ekonomik ve dini sistemler bu tür savaş ve zulümleri engelleyememiştir.
  İmkansız olmasına rağmen en basit örneği Hz.Ali-Aişe savaşı, Hz.Ali-Muaviye savaşı, Emevi-Abbasi, İran-Irak .... savaşı gibi müslümanların birbirlerini yok ettikleri de bir gerçektir.
  Bu da sizin düşüncelerinizin yanlışlığını gösterir.
  Haksız mıyım acaba...?
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye şєу∂α - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Üye Numarası
  132145
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  147
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2211
  Hz.Ali-Aişe savaşı, Hz.Ali-Muaviye savaşı, Emevi-Abbasi

  Bu savaşlra islamiyetin yayılma sürecindeki savaşlardır..

  hz. Ali-Aişe savaşınıda duymamıştım

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  selam


  Arakan irki ile Mymar irki ayni mi?
  Aralarinda sadece din farki mi var?

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058
  Alıntı şєу∂α´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hz.Ali-Aişe savaşı, Hz.Ali-Muaviye savaşı, Emevi-Abbasi

  Bu savaşlra islamiyetin yayılma sürecindeki savaşlardır..

  hz. Ali-Aişe savaşınıda duymamıştım
  Yanlış ve talihsiz değerlendirme şeyda.

  İslamiyetin yayılması için insanların katledilmesi doğru bir davranış olmadığı gibi,
  belirtilen savaşlar da müslümanlar arasında yapılmıştır.
  İslamiyetin yayılmasıyla ilgisi yoktur ve herşeyi berbat eden ÇIKAR meselesidir.

  Dikkatinizi çekerim...
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Üye Numarası
  67015
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277
  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yanlış ve talihsiz değerlendirme şeyda.

  İslamiyetin yayılması için insanların katledilmesi doğru bir davranış olmadığı gibi,
  belirtilen savaşlar da müslümanlar arasında yapılmıştır.
  İslamiyetin yayılmasıyla ilgisi yoktur ve herşeyi berbat eden ÇIKAR meselesidir.

  Dikkatinizi çekerim...
  Bir önceki cevabınızda sorduğunuz gibi yine yanlı ve çok haksızsınız? Neden mi? kaşıdığınızdan dolayı, evet İslam dininin tarihinde acı sahneler vardır ama hiçbir zaman 2. dünya savaşı, Sovyetler ve çin ve de bahse konu milletin başına gelen gibi sayıları toplamda 20 milyonu bulan bir kıyım ve vahşet yaşanmamıştır.

  Şunu da belirteyim ağır gelebilir ama hissiyatıma veriniz, yeri gelince bir Hz. Hüseyini milyonlara değişmediğim anda olur. Keşke ne Muaviye ne de Hz. Aişe o sona gideceğini bilmedikleri çekişmelere girmeseydi, Allahülalem.

Benzer Konular

 1. Bunlari duydunuz mu?
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 24-02-2016, 08:46 AM
 2. Böyle kul hakkı duydunuz mu?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-11-2009, 11:02 AM
 3. Bunları bir kadından hiç duydunuz mu?
  girdapsedef Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-12-2008, 11:16 AM
Yukarı Çık