Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Askere bıyık neden yasak?

  TSK, askere bıyığı neden yasaklamış?

  Erkeklğin şanından gelen bıyık Türk askerine neden yasak? 12 Eylül öncesine kadar, askere serbest olan bıyık bakın neden ve kim tarafından yasaklatılmış...

  Ersin Çelik'in haberi
  Orduda askelerin bıyık bırakmasını engelleyen yasa tasarısını düzenleyen emekli askeri savcı Faik Tarımcıoğlu neden böyle bir yasaklamaya gidildiğini açıkladı.

  12 Eylül'den daha çok solcu akım içinde tercih edilen 'bıyık', teğmenleri de solcu diye gösterince sonradan Genelkurmay Başkanı olan Necip Torumtay'ın talebiyle çıkarılan yasa ile yasaklatılmış.

  Kanal 7'de dün akşam yayınlanan İskele Sancak progr*****, emekli askeri savcılığının yanı sıra, eski Anavatanlı milletvekili ve Turgut Özal'ın en yakınındaki kişilerden birisi olarak katılan Tarımcıoğlu Türk ordusunda askerlerin bıyık bırakmasının neden yasaklandığı konusuna anlattı.

  SUBAYLARA SOLCU GÖZÜYLE BAKILIYORDU

  TSK'nın içhizmet kanununda bıyık bırakmanın serbest olduğuna dair, "Tabii olarak bırıkılır" diye bir maddenin olduğunu anımsatan Faik Tarımcıoğlu, bıyık bırakmanın kıtalarda çok büyük problemele yol açtığı için kendisen hazırlatılan yasa tasarısı ile 12 Eylül sonrası kurulan konsey tarafından yasaklandığını söyledi. Tarımcıoğlu bıyık bırakmayı yasaklatma hadisesini şöyle anlattı: "Özellikle bıyık bırakan genç subaylara 'solcu' gözüyle bakıyordu. Ve takibi pek kolay değpildi. Bir ara Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir emir geldi. Kıtalarla ve ihtiyaçlarla ilgili kanun teklifleri istediler. Sonrada Genelkurmay Başkanı olan Necip Torumtay Paşa o zaman tümen komutanıdıydı. Benden böyle bir kanun teklifi rica etti. Ben de bir kaç kanun teklifi hazırladım, verdim gitti. Sonra 12 Eylül oldu. Arkasından da o teklifler patır patır çıktılar konsey zamanında. Bu yasak problemler önlemek için çıktı."

  HABER 7

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Askere bıyık neden yasak?

  Bence bıyık toptan yasaklanmalı
  Ne o öyle,nasıl korkunç bir görüntüdür

Benzer Konular

 1. Tersinim neden en büyük bilim değildir
  zavallibilgisiz Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-07-2013, 12:43 PM
 2. Yorum: 38
  Son mesaj: 04-01-2012, 02:30 PM
 3. Askere sivil yargı yolunu açan yasa iptal edildi.
  İnci Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 22-01-2010, 03:03 PM
 4. Askere Sivil Yargı yolu açıldı..
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-07-2009, 04:37 PM
 5. Sporcuların askere alınma yaşı 33'ten 35'e çıkarıldı
  SMN Tarafından Spor Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-09-2007, 05:46 PM
Yukarı Çık