Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10

Karayemiş

Kültür, Sanat Kategorisi Genel Kültür Forumunda Karayemiş Konusununun içerigi kısaca ->> Karamışın dibine, karayemiş fidani, Benimi alacasun, yoksa eski sevdani - Bitki ve Meyve Özellikleri - İklim ve Toprak İstekleri - ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Karayemiş  Karamışın dibine, karayemiş fidani,
  Benimi alacasun, yoksa eski sevdani

  - Bitki ve Meyve Özellikleri
  - İklim ve Toprak İstekleri
  - Çoğaltılması
  - Bahçe Tesisi
  - Çeşitleri
  - Karayemişin Kullanım Alanları
  - Yayılma Alanı
  - Karayemiş ve Sağlık

  Laurocerasus officinalis, Prunus lauroceraus olarak bilinir. Vatanı Anadoludur. Karayemiş, 1546 yılında bir Fransız tarafından Trabzon Kirazı (Cerasus trapezuntuna) olarak adlandırılmıştır. Bitki aynı yıl İstanbul üzerinden İtalya’ya, 1574’de başka bir yabancı tarafından Viyana’ya oradan da Fransa ve İngiltere’ye gönderilmiştir. 1600 yılından itibaren tüm Avrupada park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

  Karayemiş, ingilizce Cherry laure olup, ülkemizde: Taflan, Karamış, Kattak, Laz Üzümü, Laz-Gürcü Kirazı, Tçko, Tanal olarak bilinir.

  Yayılma Alanı


  Bitkinin tabi yayılma alanı Karadeniz’in doğu bölgeleri, Kafkaslar, Toroslar, Kuzey ve Doğu Marmara’dır. Genel olarak ılıman iklim bölgelerinin meyvesidir. Bu bakımdan en iyi karayemişler Karadeniz bölgesinin sahil kuşağında yetiştirilmektedir.

  Avrupa’nın güneydoğusu, Balkanlar ve Kuzey İran başta olmak üzere dünyanın değişik yörelerinde karayemiş formlarına rastlanılmaktadır.

  Ülkemizde:

  Rize, Trabzon (Maçka - Meryemana Vadisi), Giresun, Sinop (Ayancık), Zonguldak (Devrek), Kastamonu, Bartın, Bolu, İzmit (Keltepe), Adapazarı, İstanbul (Belgrat Ormanı, Alemdağ), Bursa (Uludağ) ve Osmaniye’de (Gâvurdağları) orman veya orman kıyılarında doğal olarak rastlanır.
  Gövde ve dalları kış soğuklarına dayanıklıdır. Ancak çiçekler, erken ilkbaharda açtığından donlara karşı hassastır. Bu nedenle ilkbahar donların sık görüldüğü yerlerde yetiştiricilik oldukça güçtür.
  Bitki ve Meyve Özellikleri
  Karayemiş; 5-6 m boyunda veya boylu çalı şeklinde, kışın yaprağını dökmeyen ağaççıktır. Özellikle kayın ormanlarının altında yer alır. Ormancılık bakımından zararlı bir alt flora bitkisidir.

  Kökler derine gider. Düzgün ve genellikle dik bir gövde yapar.

  Gövde grimsi siyah, donuk siyah renktedir. Sert odun dokusu ve kuvvetli bir dal sistemi vardır.
  Yaprak, boyları 5 – 25 cm uzunlukta olan yapraklar, elips yada uzunca yumurta biçiminde, kısa saplı, sivri uçlu, tam kenarlı veya düzensiz seyrek dişlidir. Uzun şerit halindeki yapraklar deri gibi serttir. Üst yüzü parlak koyu yeşil renkte, alt yüzü açık solgun yeşil renkte ve tüysüzdür. Yaprak orta damarı alt yüzde bariz bir çıkıntı yapar. Yaprağın alt bölümünde 2 – 4 tane beze bulunur.

  Çiçek, dalcıkların uçlarına doğru çiçek salkımı görülür. Bunlar yaprak koltuğundan çıkar. Açık yeşil renkteki sürgünleri tüysüzdür. Beyaz renkli çiçekler 5 – 15 cm boyundaki bir eksen üzerinde, dik duran bir salkımda toplanmışlardır. Her bir çiçek üzerinde 5 çanak yaprak, 5 taç yaprak, 1 dişi organ ve 15 – 20 erkek organ bulunur.

  Meyveler çekirdekli, sulu ve 6 – 25 mm boyundadır. Önceleri yeşil renkte olan meyveler olgunlaşınca tiplere göre mor siyah renkli, bazen açık veya koyu kırmızı, bazı çeşitlerde de sarı– kırmızı alacalı olmakla beraber genellikle siyaha yakın koyu bir renk alır.

  Kiraz iriliğinde olan meyveler şekil olarak da genellikle kiraza benzemekte, kalp şeklinde, küt veya sivri uçlu, hafif uzun veya üsten basık ve bazen de üzüm taneleri gibi yuvarlak olabilmektedir. Çekirdek düzgün, sivri zeytin biçimindedir. Meyveleri tatlı, buruk ve acı arasında değişen yeme özelliklerine sahiptir.

  Parkçılıkta gruplara karıştırıldığı gibi, tek olarak ta kullanılır. Makaslanmaya gelen bir çit bitkisidir.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Karayemiş  İklim ve Toprak İstekleri


  Anavatanı olması bakımından Karadeniz’in kıyı bölgesi karayemiş yetiştiriciliği bakımından uygun iklim özelliklerine sahiptir.

  İyi gelişme göstermesi ve bol ürün vermesi nemli, güneşli, ılıman iklim bölgelerinde olmaktadır.

  Erken çiçek açtığından (çeşit özelliği ve rakım durumuna bağlı olarak Şubat – Mart aylarında çiçek salkımları görülemeye başlar) ilkbahar geç donlarından zarar görebilmektedir. Bazı yıllar verimin az olmasının nedeni buna bağlanabilir. Yine tozlanma zamanı görülen sisler birtakım olumsuzluklara yol açabilmektedir.

  Hemen her çeşit toprakta yetişebilir. Havalanması iyi, derin topraklarda bol ürün verir. Genel olarak derin, iyi havalanan, nemli, humuslu – killi – kumlu topraklarda yetişir. Taşlık, kayalık arazilerde de yetişebilir. pH yönünden asidik topraklarda yetişse de kireçli topraklara da tolerans gösterir.


  Çoğaltılması

  Karayemişin çoğaltma yöntemleri :
  1. Tohumla,
  2. Kök sürgünleriyle,
  3. Çelikle,
  4. Daldırmayla,
  5. Aşıyla,
  6. Doku kültürü ile.

  Kalitesi iyi olan tiplerin çoğaltılmasında kök sürgünleri ve çelikle çoğaltma yaygın olarak kullanılmaktadır. Çok az miktarda da olsa tohumla üretim yapılmaktadır. Ancak bu yöntemle çoğaltmada açılma olacağından tercih edilmemektedir.

  Bahçe Tesisi


  15 – 30 m2 taç yapabilen bu tür için 3x4, 4x4, 4x6 m aralıklarla dikim yapılarak bahçe tesis edilebilir. Dikimde dikdörtgen, kare, üçgen vs. dikim metotları kullanılabilir.

  Kullanılan fidanlar vejetatif olarak çoğaltılmış olmalıdır.

  Meyve ağaçlarının muntazam ve kuvvetli bir taç teşkil edebilmeleri ve verim çağında uzun zaman kalmalarını sağlamak için dikim sonrasından itibaren budamayı bilinçli olarak yapmak lazımdır.

  Bir karayemiş ağacı 35 – 40 yaşına kadar ekonomik anlamda ürün verebilmektedir.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Karayemiş  Çeşitleri

  Büyüme biçimi, yaprak boyu ve şekli, kışa dayanıklılık açısından farklı 20 bodur türü bulunan karayemişin yabancı literatürde, önemli 9 çeşidi vardır. Bunlar;

  1) Angustifolia (yaprakları ince ve şerit biçimli),
  2) Caucasica (koyu yeşil yapraklı),
  3) Colchica (bol çiçekli),
  4) Herbergii (koyu yeşil yapraklı,
  5) Otto Luyken (yavaş gelişmeli),
  6) Pyramidalis (dar tepeli, piramit formlu),
  7) Schipkaensis (Bulgaristan kökenli, bol çiçekli, kışa dayanıklı),
  8) Schipkaensis Macrophylla (gevşek dokulu),
  9) Zabeliana (sarkık formlu, kent iklimine dayanır).

  Ülkemizde ise meyve biçimi ve meyvenin olgunlaşma mevsimine göre 7 karayemiş çeşidi vardır.

  1) Su -(acı)- (temmuz ortası, acımsı-buruk lezzetli),
  2) Vavul (çok etli ve az taneli),
  3) Yabani (temmuz ilk haftası, buruk lezzetli),
  4) Ağustos -İstavrit- (meyveler geç ve kırmızı renkte olgunlaşır),
  5) Orak -(selvi)- (temmuz ortası, tatlı-lezzetli),
  6) Ayran -(beyaz)- (haziran ortası, tatlı lezzetli),
  7) Kiraz -(Ekmek)- Karayemişleri (haziran ortası, mayhoş-hafif buruk).

  Karayemişin Kullanım Alanları

  Karayemişin kullanılan kısımları yaprağı, çekirdeği ve meyvesidir.

  Yapraklarda şeker, tanen, calcium oksalat ve önemli oranda prulaurasin isimli cyanogenetik bir glikozit bulunur. Bu glikozitin miktarı yaprağın gençliği nispetinde fazladır. Bunlardan başka emulsin isimli bir ferment bulunur. Bu ferment glikozite tesir ederse onu benzaldehyt cyanhdrin ve glikoza parçalar. Bunlardan başka benzoik asit ve siyanidrik asit gibi maddeler (zehirli maddeler) de bulunur. Meyvelerde bu cyanogenetik glikozit ve dolayısıyla HCN bulunmamaktadır.
  Meyveleri üzerinde yapılan çalışmalarda karayemişte mineral maddelerin ve antioksidan maddelerin bol miktarda, buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı metallerin ise çok düşük miktarlarda bulunduğu tespit edilmiştir.

  Karayemiş,
  - Bazı ilaçlara tat ve koku (kremlerde) verici olarak kullanılır.
  - Hayvanlara taze olarak yedirilir
  - Pasta, kek ve özellikle hoşaf ve kompostolara koku ve tat kazandırmak için ilave edilir,
  - Pekmez, reçel ve tuzlaması yapılır,
  - Sindirimi kolay olup meyveleri yenir
  - Süs bitkisi olarak kullanılır.
  - Tokluk hissi verdiğinden diyet olarak kullanılır,
  - Yapraklar; çelenk yapımında, balık tablalarının süslenmesinde, hamsi buğulamasında koku vermek ve iştah açmak için (1-2 adet halinde) kullanılır,
  - Yaprakları çiçek açma döneminde zehirlidir. Gelişmesini tamamlayan taze yaprakları elle toplanır. Destile edilerek eczacılıkta kullanılan Laura Cerasin maddesi elde edilir.
  - Yaprağın bileşimi; glikoz, tanen, kalsiyum oksalat, emulsin (enzim), prulaurasin (glikozid), benzoik asit, siyanidrik asittir (zehirlidir, çekirdekte de bulunur, yapraktan elde edilen su fazla kullanılırsa; baş dönmesi, kusma, karın ağrısı yapar)

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Karayemiş

  Karayemiş ve Sağlık

  - Antioksidan özelliği sayesinde, birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalıdır.

  Bu anlamda karayemiş tüketiminin fayda sağlayacağı hastalıkların başında, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor. Karayemişin antioksidan özelliğiyle aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor.

  - Bronşite iyi gelir (Meyveler çekirdekleri ile toz edildikten sonra balla karıştırılır)
  - Demir eksikliğini giderici özelliği vardır.
  - Dişleri korur.
  - Hemoroide iyi gelir
  - İdrar söktürür
  - İnsülün hormonunu geliştirir. Spazm çözüdür (sindirim sistemi).
  - Kalp çarpıntısını giderir
  - Kan şekerini düşürür
  - Kasların düzenli çalışmasını sağlar
  - Kemik yapısını geliştirir.
  - Mide ülseri ve barsak tembelliğini giderir
  - Özsu’yu egzamaya yarar
  - Sakinleştiricidir (astım, sinirsel öksürük)
  - Sigaraya karşı isteksizlik doğurur
  - Şeker hastalığına karşı, fırında kurutularak ya da kavrularak da tüketilir
  - Taş düşürücüdür
  - Uyku vericidir-

  Kaynaklar:
  1) Karayemiş Yetiştiriciliği ve Önemi, Yrd.Doç.Dr. Ali İSLAM, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü
  2) Rize Tarım İl Müdürlüğü
  3) NTVMSNBC Anasayfa, 16 Eylül 2003
  4) Home page for Oregon State University
  5) Wikimedia Commons
  6) www.plant-pictures
  7) Welcome to DKImages.com

  kaynak


  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Karayemiş

  paylasim icin elinize saglik ,
  rize trabzon hopa ordu bilir bunu daha cok .
  bende Gurcistanda yedim degisik bir meyve. kiraz gibi ama tadi farkli . her yerde yok , bolgesel bir urun

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: Karayemiş

  karayemis hakkinda bizlerle bilgi baylasimi yaptiginiz icin tesekürler.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Karayemiş

  Ben teşekkür ederim arkadaşlar değerli yorumlarınızı,bilgilerinizi buraya aktardığınız için....:Entusiasmado:

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 8. #8
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Karayemiş

  Alıntı doğangüneş´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Karayemiş ve Sağlık

  - Antioksidan özelliği sayesinde, birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalıdır.

  Bu anlamda karayemiş tüketiminin fayda sağlayacağı hastalıkların başında, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor. Karayemişin antioksidan özelliğiyle aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor.

  - Bronşite iyi gelir (Meyveler çekirdekleri ile toz edildikten sonra balla karıştırılır)
  - Demir eksikliğini giderici özelliği vardır.
  - Dişleri korur.
  - Hemoroide iyi gelir
  - İdrar söktürür
  - İnsülün hormonunu geliştirir. Spazm çözüdür (sindirim sistemi).
  - Kalp çarpıntısını giderir
  - Kan şekerini düşürür
  - Kasların düzenli çalışmasını sağlar
  - Kemik yapısını geliştirir.
  - Mide ülseri ve barsak tembelliğini giderir
  - Özsu’yu egzamaya yarar
  - Sakinleştiricidir (astım, sinirsel öksürük)
  - Sigaraya karşı isteksizlik doğurur
  - Şeker hastalığına karşı, fırında kurutularak ya da kavrularak da tüketilir
  - Taş düşürücüdür
  - Uyku vericidir-

  Kaynaklar:
  1) Karayemiş Yetiştiriciliği ve Önemi, Yrd.Doç.Dr. Ali İSLAM, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü
  2) Rize Tarım İl Müdürlüğü
  3) NTVMSNBC Anasayfa, 16 Eylül 2003
  4) Home page for Oregon State University
  5) Wikimedia Commons
  6) www.plant-pictures
  7) Welcome to DKImages.com

  kaynak


  Giresun'da karayemişe ''taflan'' diyorlar...

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: Karayemiş

  Alıntı SAHARAY´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Giresun'da karayemişe ''taflan'' diyorlar...
  Ordudada,trabzondada öyle diyolar karadenizliler öyle derler hep zaten:Entusiasmado:

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Üyecik ruki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  ist
  Yaş
  30
  Mesaj
  18
  Rep Gücü
  10

  Cevap: Karayemiş

  rize'de karemiş derler çocukken az yemedim...

Yukarı Çık