Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

xelikan Aşireti....

Kültür, Sanat Kategorisinde ve Genel Kültür Forumunda Bulunan xelikan Aşireti.... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Xelikan Aşireti Xelikan Aşireti'nin nereden ve nasıl geldikleri konusunda kesin bir bilgiye rastlanmıyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, Xelikan Aşireti'ni Horasan

 1. #1
  güney
  Misafir..

  xelikan Aşireti....

  Xelikan Aşireti
  Xelikan Aşireti'nin nereden ve nasıl geldikleri konusunda kesin bir bilgiye rastlanmıyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, Xelikan Aşireti'ni Horasan dan Revanduz a, Eriwan dan Adıyaman a bağlayan görüşler çoğunlukta. Bir çok araştırmacının katıldığı görüş; Xelikan Aşireti, Rışvan (Reşiyan) Aşiretinin bir kolu olduğunda hemfikirler.

  Reşiyanlar, bugün Adıyaman, Malatya ve Hasan Keyf bölgelerinde yaşadıkları biliniyor. Bu bölgelerden sadece Malatya da Merkeze bağlı HALIKAN adında bir beldenin ve burada yaşayan Xelikanlıların bir kısmının Alevi ve bir kısmının da Sünni oldukları biliniyor.

  İlginç olan başka bir nokta ise Xelikan adını yada Aşiretini, Serhad bölgesinde yaşadıklarıdır. Bu bölgede Xelikanların, çoğu hala göçebe bir hayat sürdürmekteler. Sıpan (Süphan) ve Ararat ( Ağrı) dağlarını kendilerine mesken tutan Xelikanlılar, kendilerini ya Celali ya da Şikak aşiretine mensup sayarlar. Xelikanlıların Şikak Aşiretine mensup olanları Sünni, Celali Aşiretine mensup olanları da Yezidi'dir. Başka bir bilgi ise, Celali Aşiretinin çoğunluğu bugün Erivan ve Azerbeycan sınırları içinde yaşadıkları ve çoğunun Ermeni oldukları biliniyor.
  Celali ve Şikak Aşiretleri içinde yaşayan Xelikan Aşireti bugün şu isimlerle bilinmektedir.

  AZERBEYCAN
  Celali, Milan, Hadranlu, Reşvend, Seldûz, Lek, Gerdeşari

  LORISTAN
  Heftling Evlaki, Ehmedi, Bahtiyari, Durki, Çarling, Kanursi, Sehuni, Mahmudsala, Mamivend, Salaki, Dinaruni, Bavayi, Evrak, Canoki, Serdesir, Hanoki, Pişkuh, Deylefon, Silasta, Balageriveh, Pişetkuh, Amile, Feyli, Bacilan Dalavend, Sekevend, Bayranevend, Aliven, Reşvend, Halilani, Celalevend, Dacivaned.

  ÇIMIŞKEZEK
  Koçan, Şemkan, Raşikan, Kurmeşan, Ferhadan, Nenikan, Zekeran, Şekakan.

  MUŞ-MALAZGIR-GUMGUM-KOP
  Hormet, Lolan, Lezgi, Çenken, Çerekli, Cibranli, Torini,Bekiranli, Sipkan, Çukur, Bekiran, Kulp, Hevidi, Hasanan, Sason, Raya, Elmanli, Bidiri, Şahlar, Beyler, Seydan, Huyut, Pat, Badikan, Celali, Hayderan

  WAN
  Mahmudan (Yezidi ), Dümbınan Boht (Yezidi), Mam Reşan (Hoşab), Bazuki (Erciş), Bıradost (Tirgever), Rujiki.
  Şikak; (Reşi, Baravi, Mendeki, Bele, Yezidi.)

  (Şikak, Dakuri, Şevli, Ademi, Şemsiki, Mukri, Livi, Si –çariki-Süinni )
  Göçer (Celali); Korukçu, Korukçu uşağı, Kul Han, Kızılbaşoli, Kotan, Suran, Halikani, Cendi, Keçelani, Mısırkani, Seli Yetimi, Sakan, Barahkani, Duniyi, Dinikane, Keskul, Reki, Alo Mehbeli, Kulihani, Haso Halikan, Haso Keçelan, Budikan, Hase Suran

  PATNOS
  Sipkan, Hayderan, Asi, Memani, Merhuri, Torın, Akubi, Helki, Şeyh, Kérdizi, Atmaneki, Tırtopi ve Celali

  IĞDIR
  Gelu, Gelturan, Brukan, Xelkan, Mametkan ve Elumıho

  YOZGAT
  Köyle aile adları olarak söylenilen göçebeler şunlardır: Cerit, Köçeklü, Harbendelu, silsüpür, Ceraidi, Mamalu, Dabanlı, Rişvan, Badılı, Boynuganı, Göçer Kulu, Kavile(Kâvli), Melikanlı, Receplu, İlbeğili, Şamlılar, Türkmanı Halep, Reyhanlu, Barak, Karaşeyhlu, Heciyanlu, Pehlivanlı, Kuzu Güdenlu, Kevan, Kuşçu, Rişvan, Ağca Koyunlu, Boynu İncelu, Benamlı, Dumanlı, Mehyanlı, Mendillu, Kılıçlı, Delikanlı, Okçıyanlı, Milli, Halekanlı, Umranlı, Hamitli, Şefaatlı, Bereketli, Urmiyanlı, Mecanlı, Çadırlı, Nasırlı, Cihanıklı, Merdisli, Avşar, Gündüşlü.

  Şu anda tüm Türkiyeye dağılmış olan xelikan aşireti farklı isimlerle de olsa hala geleneklerini sürdürmektedir....

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
   

Benzer Konular

 1. Aşireti devlete taşıyan veli; Şeyh Edebâli
  erkişi Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-10-2007, 02:53 AM

Anahtar kelimeler