Adam olmak
Bilim insanları yaban kazlarının göç ederken neden "V" şeklinde bir düzende uçtuklarını araştırmış. İşte sonuçlar.
1. "V" şeklinde uçulduğunda, her kaz, kanat çırptığında arkasındaki kaz için,onu kaldıran bir hava akımı yaratıyor.
Böylece kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışları sonucu ortaya çıkan hava akımını kullanarak uçuş menzillerini yüzde 70 oranında uzatıyor.
Kıssadan Hisse: Bir hedefi olan ve buna ulaşmak için bir araya gelen insanlar, hedeflerine daha kolay ve çabuk erişirler.
2. Bir kaz,"V" grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü diğer kazların yarattığı hava akımının dışında kalıyor. Bunun sonucunda, genellikle gruba geri dönüyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor.
Kıssadan Hisse: Eğer kafamız bir kaz kadar çalışıyorsa, bizimle aynı yöne gidenlerle bilgi alışverişini ve işbirliğini sürekli kılmalıyız.
3. "V" grubunun başında giden kaz, hava akımından yararlanamıyor. Bu yüzden diğerlerine oranla daha çabuk yoruluyor. Bu durumda en arkaya geçiyor ve bu defa hemen arkasındaki kaz, lider konumunu alıyor. Bu değişim sürekli yapılıyor; böylece her kaz, grubun her noktasında yer alıyor.
Kıssadan Hisse: Yaptığınız her işi,yeri ve zamanı geldiğinde başkasına bırakmak gerekir.
4.Uçuş hızı yavaşladığında gerideki kazlar, daha hızlı gitmek üzere öndekileri bağırarak uyarıyor.
Kıssadan Hisse: İlerlemek ve yol almak için bazen başkalarının uyarılarına gereksinim duyarız. Bundan alınmamalıyız; tam aksine, böyle uyarıları sevinç ve takdirle karşılamalıyız.
5.Gruptaki bir kaz hastalanırsa ya da bir avcı tarafından vurulup uçamayacak duruma gelirse; düşen kaza yardım etmek üzere gruptan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor. Tekrar uçabilene ya da ölümüne kadar başında bekliyor. Daha sonra kendilerine başka bir kaz grubu buluyorlar. Hiçbir kaz grubu, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kazları reddetmiyor.
Kıssadan Hisse: Adam olmak sadece insanlara özgü değildir.