JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI’NIN PERSONEL YAPISI

Subay,
Astsubay,
Uzman Jandarma,
Uzman Erbaş,
Askerî Öğrenci,
Erbaş ve Er,
Sivil Memur ve Sivil İşçi’lerden oluşmaktadır.

1. SUBAY :

Jandarma Genel Komutanlığı’nın subay ihtiyacı;
a. Kara Harp Okulu mezunu teğmenler,
b. Dış kaynaktan temin edilen muvazzaf/sözleşmeli personel,
c.Astsubaylıktan subaylığa geçirilen personelden karşılanmaktadır.

Kara Harp Okulu mezunu jandarma sınıfı teğmenler, dış kaynaktan temin edilen sözleşmeli teğmenler ile astsubaylıktan subaylığa geçirilen personel, Jandarma Eğitim Komutanlığı’na bağlı Jandarma Okullar Komutanlığı bünyesinde yer alan Jandarma Subay Okulu’nda, (1) yıl süreyle adlî, mülkî, askerî ve diğer görevlerin öğretildiği jandarma meslek eğitim ve öğretimine tabî tutulmakta, Jandarma Subay Okulu’ndan mezuniyeti müteakip, Jandarma Komando Okulu’nda (4) ay süre ile Komando Kursu görmektedirler.

Bu kursları başarı ile bitiren jandarma subayları, atandırıldıkları birliklerde genel atama dönemine kadar İlçe Jandarma Komutanı Yardımcılığı görevini yürütmektedirler. Diğer sınıf subayları (personel, maliye, vb.) ise Kara Harp Okulu’nu müteakip, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı sınıf okullarında, sınıfları ile ilgili eğitim ve öğretime tabî tutularak, görev yapacakları birliklere atandırılmaktadırlar.

2. ASTSUBAY :
Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacı;
a. Lise ve dengi okul mezunu olup, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda yetiştirilen astsubaylar,

b. Fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okulu mezunu olup, Jandarma Astsubay Temel Kursu’nda eğitim ve öğretime tabî tutulan uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile sözleşmeli bayan astsubaylardan karşılanmaktadır.

Jandarma sınıfı astsubaylar; (2) yıl süreli Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu (JAMYO) ile (1) yıl süreli Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK)’nda tabî tutuldukları askerî ve meslekî eğitimlerini başarı ile tamamlamalarını müteakip mezun edilerek, görev yapacakları birliklere atandırılmaktadırlar.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu Başvuru İşlemleri :

Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na sivil kaynaktan öğrenci alınacağı, başvuruların başlama tarihinden (15) gün önce basın ve internet ortamı dışında, İl ve İlçe Jandarma Komutanlıkları aracılığıyla da duyurulmaktadır. Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu giriş koşulları ve başvuru işlemlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı tanıtım broşürleri, İl ve İlçe Jandarma Komutanlıklarındaki başvuru bürolarından, ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

Başvuruları kabul edilerek aday kayıt işlemleri yapılan ve kendilerine sınav giriş belgesi gönderilen adaylardan; ÖSS sınavında Jandarma Genel Komutanlığı’nca belirlenecek puan türlerinden (ÖSS-SAY, ÖSS-SÖZ, ÖSS-EA, ÖSS-Y.DİL) orta öğretim başarı puanı hariç olmak üzere ilân edilecek taban puanı ve üzerinde puan alanlar; Fizikî Kontrol, Bedenî Yetenek ve Mülâkat Sınavı’na alınmaktadırlar. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar, ÖSS ağırlıklı puanlarına göre başarı sıralamasına tabî tutulmakta, asıl ve yedek kazanan adayların başarı listeleri basın ve internet aracılığıyla duyurulmaktadır.

3. UZMAN JANDARMA :

Jandarma Genel Komutanlığı’nın uzman jandarma ihtiyacı, sivil kaynaktan temin edilmekte olup, en az lise ve dengi okul mezunları ile yüksek okul, meslek yüksek okulu ve fakülte mezunları, uzman jandarma olmak için başvuruda bulunabilmektedirler.

Uzman jandarmalar, Uzman Jandarma Okulu’nda (1) yıl süreyle tabî tutuldukları askerî ve meslekî eğitimlerini müteakip mezun edilerek, görev yapacakları birliklerde (6) ay süreyle görevbaşı eğitimlerini icra etmektedirler.

Uzman Jandarma Okulu Başvuru İşlemleri :

Uzman Jandarma Okulu’na sivil kaynaktan öğrenci alınacağı, başvuruların başlama tarihinden (15) gün önce basın ve internet ortamı dışında, İl ve İlçe Jandarma Komutanlıkları aracılığıyla da duyurulmaktadır. Uzman Jandarma Okulu giriş koşulları ve başvuru işlemlerine ilişkin bilgilerin yer aldığı tanıtım broşürleri, İl ve İlçe Jandarma Komutanlıklarındaki başvuru bürolarından ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

Başvuruları kabul edilerek aday kayıt işlemleri yapılan ve kendilerine sınav giriş belgesi gönderilen uzman jandarma adayları, seçme sınavlarının 1’inci aşaması olan ve ÖSYM Başkanlığı’nca yapılarak değerlendirilen yazılı sınava alınmaktadırlar. Yazılı sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri uygulanmaktadır. Yazılı sınavı kazanarak, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen kontenjan içerisinde yer alan adaylar, seçme sınavlarının 2’nci aşaması olan Fizikî Kontrol, Bedenî Yetenek ve Mülâkat Sınavı’na alınmaktadırlar. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar, yazılı sınavdan aldıkları puana göre, en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere başarı sıralamasına tabî tutulmakta, asıl ve yedek kazanan adayların başarı listeleri basın ve internet aracılığıyla duyurulmaktadır.