+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Konu: TEMA VAKFI

 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  TEMA VAKFI

  TEMA Tarihçesi

  TEMA 11 Eylül 1992 tarihinde, Karaca Arboretum'un kurucusu, BM Çevre Ödülü sahibi Hayrettin Karaca ve Tekfen Holding kurucu ortaklarından, Türk-B.D.T. İş Konseyleri Başkanı Nihat Gökyiğit tarafından kurulmuştur.

  1980 yılında Hayrettin Karaca'nın Türkiye'nin ilk özel arboretumunu kurması aynı zamanda TEMA düşüncesinin de başlangıcı olmuştur. Bitki toplamak amacıyla Türkiye'yi karış karış dolaşan Hayrettin Karaca, erozyon sorununun boyutlarını görünce, sorunun önemini herkese anlatmak ve kavratmak gerektiğine karar verir. 5 Ağustos 1992 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir röportajında Hayrettin Karaca, şunları söylemiştir: "Türkiye'nin denizlere, derelere, barajlara akıttığı toprağın içindeki değerler, madensel elementler ve gübrenin değeri Türkiye bütçesine eşit belki de. Eğer denizlere akıttığımız bu toprağı hesap edecek olursak, Türkiye'yi yeniden ihya ederiz. Bu kadar büyük bir toprak kaybı vardır Türkiye'nin, fakat biz bunu kayıp olarak hesap etmeyiz. Toprak için ölürüz, bir karış toprağı kimseye vermeyiz deriz, karışla vermeyiz ama kepçeyle veririz. Bugün Yeşilırmak, Kızılırmak, Doğu Karadeniz'deki bütün dereler bulanık değil çamur olarak akıyor. Çoruh'a dökülen bütün çaylar, Çoruh kayalarının üzerinden toprağı sökerek akıyor. Bu toprak benim değil artık, Rus toprağı. Batum bu giden topraklar yüzünden denizden 2.5 kilometre geride kalmış durumda. Kayalar bizim, toprak bizim değil."

  Yakın dostu Nihat Gökyiğit ile beraber TEMA'yı kurarlar. Kuruluşa öncülük edenler sanayici olunca, kurucular da iş adamları arasından çıkar. Kurucular Heyeti'nin ihtişamlı listesine rağmen, TEMA oldukça mütevazi koşullarla hayata geçer. TEMA'nın ilk çalışanlarından biri olan Bayburt Projesi Sorumlusu Dr. Gülay Yaşin, o günleri şöyle anlatıyor:

  "Yıl 1992. Ekim sonları. Tekfen Holding'de, TEMA Başkan Vekili Nihat Gökyiğit'i ziyaret ediyorum. Nihat Bey, bana büyük bir heyecanla hem TEMA'yı anlatıyor hem de hazırlanan broşürün son düzeltmelerini yapmaya çalışıyor. Böyle bir oluşumda görev almak istediğimi söyleyince beni Vakıf'a davet ediyor. Ertesi gün iş çıkışı bana verilen adrese gidiyorum. Hava soğuk ve adresi bulmakta bir hayli zorlanıyorum. Vakıf Merkezi olarak düşünülen küçük daireyi buluyorum. Hemen görüşmeye alıyorlar. Karşımda oturan beyaz sakallı, beyaz saçlı beyi daha önce hiç görmemiştim. Benimle iş mülakatı yapıyor ve bana sürekli "Bana kendini anlat" diyor. Ben de anlatıyorum. Kendisinin önce yazar olduğunu düşünüyor, sonra bir profesör olduğuna karar veriyorum. Ama O ne yazar, ne de profesör. Bana erozyonu anlatıyor, başlatmak istedikleri hareketi anlatıyor ve en sonunda, bugün gibi hatırladığım yüz ifadesiyle, inançla ve adeta gözleri dolarak; "Birgün bu Vakıfta çalışıyor olmandan dolayı göğsün kabaracak" diyor. Onun Hayrettin Karaca olduğunu öğreniyorum....Bu görüşmeden bir gün sonra TEMA'nın ilk elemanı olarak göreve başladım. TEMA Vakfı'nın kuruluşunun öyküsünü dinledim. Sayın Hayrettin Karaca, Karaca Arboretum için bitki toplamak üzere Türkiye'yi köşe bucak dolaşmakta ve gezileri sırasında tanık olduğu erozyon olayını yakın çevresindekilere anlatmaktaymış. Yakın arkadaşı Nihat Gökyiğit onun anlattıklarından çok etkilenmiş ve bu sorunu çözmek ve bütün toplumla paylaşmak için bir Vakıf kurma fikrini ortaya atmış. Bunun üzerine, Nihat Bey'in öncülüğü ile Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili bakanlıklar, iş çevreleri, bilim adamları ziyaret edilmiş ve bu kişilerin de katılımı ile Vakıf kurulmuş... Ben TEMA'da göreve başladığımda, Levent'teki küçük dairede sadece yazı masası ve bir kaç sandalye vardı. Bilgisayar vb büro malzemelerini zamanla bağışlarla sağladık. O günlerde kimse bırakın TEMA adını, ülkenin çölleşmeye başladığını bile farketmemişti. Televizyonda, gazetelerde konunun ele alınması için büyük çaba sarfediyorduk. Bazıları 'Ülkenin bu kadar çok sorunu varken, bir de erozyon mu çıktı?' diyordu. TEMA üyesi olmak, TEMA destekçisi olmak saygın bir kavram, bir prestij olmaktan çok uzaktı henüz." Kasım 2004 itibariyle 236 bini aşkın üye sayısına ulaşan TEMA'nın kuruluş hikayesi işte böyle.

  Kurucu Üyeler

  A - Gerçek Kişi Kurucu Üyeler

  SEMAHAT ARSEL
  AHMET OĞUZ DAĞDELEN
  S. MÜFİT ERBİLGİN
  NUMAT SABİT ESİN
  E. YALIM EREZ
  AHMET FİKRET EVYAP
  NİHAT GÖKYİĞİT
  SEVGİ GÖNÜL
  E. KAĞAN GÜRSEL
  MEHMET OSMAN KAVALA
  SUNA KIRAÇ
  ASIM KOCABIYIK
  RAHMİ M. KOÇ
  VEHBİ KOÇ (Merhum)
  ALİ KOÇMAN (Merhum)
  HALİS KOMİLİ
  H. AYDUK ESAT KORAY
  ENVER ÖREN
  AHMET ÖZKÖSearch Engine OptimizationĞLU
  SAKIP SABANCI (Merhum)
  AHMET SALAHOR
  ŞARIK TARA
  SABRİ ÜLKER
  M. SELAHATTİN ÜZEL (Merhum)
  ORHAN YAVUZ
  RONA YIRCALI

  B - Hükmi Şahış Kurucu Üyeler

  AKFİL SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.
  AKIN TEKSTİL A.Ş.
  AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş.
  ALTINYILDIZ HOLDİNG A.Ş.
  ECZACIBAŞI HOLDİNG A.Ş.
  HAS OTOMOTİV TİCARET VE SANAYİİ A.Ş.
  HÜRRİYET GAZETECİLİK VE MATBAACILIK A.Ş.
  KALEBODUR SERAMİK SANAYİİ A.Ş.
  KARACA HOLDİNG A.Ş.
  MİLLİYET GAZETECİLİK A.Ş.
  ORTA ANADOLU TİC. VE SANAYİ İŞLETMELERİ T.A.Ş.
  SABAH YAYINCILIK A.Ş.
  SINAİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş.
  TATKO OTOMOBİL, LASTİK VE MAKİNE TİCARETİ T.A.Ş.
  TEKFEN HOLDİNG A.Ş.
  TÜRKPETROL VE MADENİ YAĞLAR T.A.Ş.

 2. #2
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: TEMA VAKFI

  Hakikaten de yaptığı çalışmalarla çölleşmeye yüz tutan ülkemize büyük destek oldukları yadsınamaz bir gerçek . Bütün çalışanlarını ama özellikle çok değerli kurucusunu gönülden kutluyorum ::) Gönüllü çalışan herkesi de tebrik ediyorum .

 3. #3
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: TEMA VAKFI

  Teşekkür ederim yorumunuz için, bende özellikle hayatında en sevdiği kişileri kaybetmiş, ama yaşam ve mücadele aşkını kaybetmemiş, büyük insan Hayrettin KARACA beyi unutmamalıyız diyorum.

  Vee forum üyesi genç arkadaşlar işte size tertemiz bir vakıf, buyurun hizmete ve sosyalleşmeye.

Benzer Konular

 1. Tema görüşler.
  cristal Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 02-10-2008, 05:43 AM
 2. SMN_GRİ Tema
  vahit Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-11-2007, 05:40 PM
 3. Tema İstEkkk
  halman Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2007, 09:32 PM
 4. TEMA İSTEK
  MaRCuS Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-05-2007, 09:45 PM
 5. Tema
  karaman Tarafından php nuke Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 08-02-2006, 01:06 AM
Yukarı Çık