Çevre Eğitim Derneği'nin 2004 yılı takvimi yaşlı dünyanın durumunu, insan eliyle nasıl hızla yok edildiğini, gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasındaki farkı ortaya koyan çarpıcı araştırmalara yer verdi. Burada yer alan bilgilere göre, dünyanın S.0.S. vermesine neden olan insan faaliyetlerinden bazıları şunlar:

"-Yalnızca bebek bezleri için her yıl 1 milyarın üstünde ağaç kesilmekte. Gelişmiş ülkelerde bir bebek iki yaşına gelene kadar 20 ağacı bilmeyerek katlediyor.

-Senede yaklaşık 9 bin DC-10 tipi uçak imal edebilecek kadar alüminyum kutu çöpe atılıyor. Bir alüminyum kutuyu üretmek için harcanan enerji bir televizyonu 3 saat çalıştırabilir.

-Pil yapımı için harcanan enerji aynı pilin ürettiği enerjinin 50 katı.

-10 milyon floresan lamba 1 kömürle çalışan santralin üretimini gereksiz kılabilir.

-2025 yılında dünya nüfusunun 2/3'ü su kıtlığı ile karşı karşıya gelecek.

-Türkiye'deki su kaynaklarının yüzde 75'i tarım için, yüzde 10'u endüstriyel, yüzde 15'i evsel kullanıma sunuluyor.

-Türkiye su zengini bir ülke değil. 2030 yılında 80 milyon olacağımızı varsayarsak kişi başına su tüketimi bin metreküpün altına düşecektir.

-Bir köfte ağap 1 yılda, boyalı tahta 13 yılda, teneke kutular 100 yılda, alüminyum kutular 200-500 yılda, çeşitli plastikler 450-650 yılda doğada kayboluyor.

-İnsan hava, su ve toprağı bunların kendi kendilerini yenileyebilmeleri için gereken süreden 20 kat daha hızlı tüketiyor."