ESAM

EKONOMİK ve SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
ANKARA / TÜRKİYE

ESAM ( Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ), 1969 yılında inanan bir grup teknokrat, ilim adamı, iş adamının bir araya gelerek kurdukları bir araştırma ve çözüm üretme Merkezidir. Türkiye’nin ilk düşünce ve strateji üretme merkezi olan ESAM çalışmalarına şimdiye kadar bir çok hükümet başkanı, bakan, ilim adamı, siyasetçi ve iş adamı katılmıştır.

ESAM’ın kuruluş ve çalışmalarında Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’ın önemli destek ve katkıları olmuştur. 1970’li yılların başında Türkiye’nin siyaset gündeminde yer alan Milli Görüş hareketinin fikri ve siyasi yaklaşımlarının araştırılmasında önemli katkıları olan ESAM, Milli Görüş’ün Türkiye’de siyasal iktidarlara koalisyon ortağı olarak katıldığı dönemlerde Milli Sanayileşme Stratejisini geliştirmede aktif rol oynamıştır.

1980’lerin sonunda Milli Görüş hareketi tarafından gündeme getirilen Adil Düzen çalışmalarına ESAM belirleyici katkılarda bulunmuştur.

ESAM 1990’larda Yeni Bir Dünya‘nın kurulmasında önemli bir adım olarak atılan D-8 Teşkilatının kurulmasında ve tanıtılmasında da öncü bir görev üstlenmiştir.

ESAM her sene D-8 Ülkelerinin temsilcilerinin ve kurucularının katıldığı d-8 anma toplantısı düzenlemektedir.
ESAM ayrıca, her sene İstanbul’da düzenlenen Müslüman Topluluklar Birliği toplantısına da ev sahipliği yapmaktadır.

Yeni ve adil bir dünyanın kurulması için çalışan ESAM, araştırmalarıyla Türkiye ve İslam dünyasında karşılaşılan sorunlara ilmi çözümler üretmeye çalışan benzer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yapmak istemektedir.


Hedefleri:

ESAM, YERYÜZÜNDE BARIŞ VE HUZURUN, HAKKI ÜSTÜN TUTAN BİR MEDENİYETİN KURULMASIYLA TESİS EDİLECEĞİNE İNANAN BİLİM ADAMLARI, SİYASETÇİLER, YÖNETİCİLER VE İŞ ADAMLARININ BİR ARAYA GELEREK, 1969 YILINDA KURDUKLARI BİR ARAŞTIRMA, GELİŞTİRME VE BİLGİ ÜRETİM MERKEZİDİR.

BU MERKEZ GEÇMİŞTE YAPTIĞI HİZMETLERE YENİ HİZMETLER İLAVE ETMEK İÇİN ÇALIŞMAKTADIR. ESAM, TÜRKİYE’DE, İSLAM DÜNYASINDA VE BÜTÜN DÜNYADA BARIŞ VE ADALETİ TESİS ETMEK İSTEYEN BİLİM ADAMLARI, ARAŞTIRMA MERKEZLERİ, ÜNİVERSİTELER VE KISACA;

1. İNANÇTA VE AHLÂKTA İYİYİ VE GÜZELİ,
2. İLİMDE DOĞRUYU,
3. İKTİSATTA FAYDALI VE YARARLIYI,
4. SİYASETTE İSE ADALETİ ESAS ALAN BİR KURUM OLARAK BUNLARI ÖN PLANDA TUTAN HER KURUM VE KİŞİYLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTEMEKTEDİR.

BU ÇALIŞMALAR ÜÇ ANA HEDEFİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN YAPILMAKTADIR.

“YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE’NİN” KURULMASI,
“YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN” KURULMASI,
“YENİ BİR DÜNYA’NIN “KURULMASIDIR.

HER NE KADAR AYRI AYRI HEDEFLER GİBİ GÖRÜNSE DE BUNLARIN HEPSİ BİR BÜTÜNDÜR. ÇÜNKÜ YENİ BİR DÜNYANIN KURULMASI, “YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE”’NİN KURULMASINA BAĞLIDIR. “YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE’NİN” KURULMASI İSE “YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE’NİN “KURULMASINA BAĞLIDIR.

"YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE" İÇİN DÖRT ANA İLKEMİZ VARDIR.

1.ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT
2.ŞAHSİYETLİ DIŞ POLİTİKA
3.LİDER ÜLKE KALKINMA MODELİ, EKONOMİDE MİLLİ ÇÖZÜM.
4. YERYÜZÜNDE FESADIN ÖNLENMESİ, TÜRKİYE VE BÜTÜN İNSANLIĞIN SAADETİ İÇİN ÇALIŞMAK.

"YENİ BİR DÜNYA" İÇİN 5 ANA HEDEFİMİZ VARDIR.

HAKKI ÜSTÜN TUTAN BİR ZİHNİYETİ ESAS ALAN VE MÜSLÜMAN ÜLKELER ARASINDA KURULACAK OLAN,

1.İSLAM BİRLEŞMİŞ MİLLETLER.
2.ORTAK PARA BİRİMİ
3.ORTAK PAZAR,
4.İSLAM NATOSU

5.İSLAM-UNESCO'SUNUN KURULMASIDIR.

ESAM YAPACAĞI ÇALIŞMALARLA BÜYÜK BİR KASIRGANIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİREBİLEN KELEBEK KANATLARININ HAFİF ÇIRPINTILARI VAZİFESİNİ GÖRECEKTİR.


Alıntı:smile: