Çocukluğumuzun ilginç anılarındandır bu kamyonlar gır gır gır diye çalışan motor ve manifolt sentezinin oluşturduğu orkestra bapında kendine has bir sesi vardır.

Bedford orjinali İngiltere menşeili bir truck üreticisidir Türkiye'ye zamanında çok araç ithal edilmiştir sonralarda Genoto lisansı altında ülkemizdede üretilmiş olup evrimini tamamlayıp inzivaya çekilmiş efsane kamyondur..Bugün bile hala motor sesini duysanız işte bu o diyebileceğiniz kadar hafızalarda yer etmiştir..

Türkiye'ye ithal edilen ve üretilen modellerde tercih kısa şasi olan modellerden yana olmuştur kısa şaşili modeller genelde meşrubat ve bira üreticileri tarafından tercih edilmekteydi kısa şasisi ve güçlü motoru ile zamanın gereksinimlerini fazlasıyla karşılıyordu gürültüsü dışında bu araçlar..


Çocukluğumuzun lojistik deviydi bu kamyonlar kola,gazoz,meyva suyu gibi meşrubatlar bu araçlarla gelirdi bakallara ayrıca evlerimizin en önemli ihtiyacı olan tüplerde bu araçlarla gelirdi kapımıza kadar sesini duydumu tüpçü geldi derdik..

Bu kamyon için çocukken Kötü Ford derdik çat pat ingilizcemizle kelimeleri yanyana getirerek Bad(Kötü) tabi biz Bad'i okunduğu üzere Bed olarak algılıyorduk o zamanlar..
Bedford'lar zamanın iyi araçları olmakla birlikte sürmesi kolay olan burunsuz kamyonlar kategorisinde 70'lerin klasikleşmiş markasıdır ülkemizde üretilen modellerde diesel motorlar tercih edilmiş olup ithal edilen bazı modelleri benzinlidir..

Bedford'ların olmazsa olmazı "Allah Korusun" , "Maşallah" ve benzeri yazıları çamurluğu,konsolu,ön ve arka camlarına yazmaktı..Bedfordlar deli dolu araçlardı güçlü motoruna rağmen şanzıman ve şaft arasında yeterli dialoğu sağlayamadığı için rampaları sevmez,frenleri canı sıkıldığı zaman bunalıp şişerdi..Meşrubat taşıyanlarda arka kasası ve karisörleri demir parmaklıklar üstüne geçirilmiş branda veya üreticinin cafcaflı renklerine boyanmış sacla kaplı olurdu..

Bedford'ların bir kısmı şimdilerde en ücra köy ve kasabalarda inzivada yaşarken bir kısmı ise hurdalıklarda gün geçtikçe içten içe çürümekte olsada yüzündeki tebessümü ve sempatikliğini kaybetmedi biz onu andıkça kimbilir o da eski günlerindeki gibi asfaltın ve toprak yolların kokusunu yad ediyordur..