Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Yaşamak Bir Sanattır

  Merhaba

  Hayatınızdaki sahne yalnızca size aittir. Tüm kusurlarıyla ya da tüm ihtişamıyla… Perde kapandıktan sonra ne anlatabildiğini düşünmek değil, ne hissedebildiğini bilmektir önemli olan.  Yaşam sanata dair ne varsa tümünün sentezidir. Bilinçli ya da bilinçsiz son an’a kadar her yaşayan için bu böyledir. Sahip olduğunuz coşku sizi kendi melodinizin assolisti yapabilir. Tıpkı çekingen tavrınızın sizi kendi sahnenizde bir dekor yapabileceği gibi… Bunu, hayata karşı duruşunuz belirler. Herkesin arka planı, rolü, eseri, yaşamla olan ritmi, tutkuları, merakı, gösterisi, tarzı farklıdır. Aynı olan, nefes aldığı sürece içselleştirdikleri her eserle, büyük resimde yerini biran önce almaya çalışmalarıdır.

  Esas olan tutkunun peşinden gitmektir. Renklerden, notalardan, kostümlerden, sözcüklerden kendi yapıtlarınızı ortaya çıkabilmektir. Layık olduğunuz alkışları duyabilmek için bunu gerçekten istemek gerekir. Tuvalin sizi yansıtabilmesi ise zamanla olur. Sıcak soğuk geçişler için es’ler de durup nefes almalı, üstlendiğiniz rol için denemeler yapıp özgünlüğü yakalamalı, sizi anlatan satırların kelimelerini özenle seçmeli ve düşlerinizin temposuna ayak uyduracak nağmeyi bestelemelisiniz.

  İnsanoğlu genellikle alışılmışlığın sessizliğine karşı daralan ruhunu, çevresinden gelecek her tınıya eşlik edecek endişesi ile bastırır. Farklı ve denemesi ona göre risk teşkil edecek düetler için kendini erteler. Hayatındaki birincillere hep bir suret yüklemek ister fakat asıl olan ruh’ un diğer saflarda takılı kaldığını fark edemez. Tüm içtenliği ve tutkusuyla dansına bir adımla başlar ve bin bir tereddütle kendi şevkini sabote eder. Yani her seferinde çağlayan bir umutla niyet eder, sahneye selamı apar topar verip gider. Oysaki bilmez, özgür iradesiyle sergilediği eylemlerde; yönetmen de, oyuncu da, seyirci de kendisidir.

  Yaşam boyu bol bol tecrübe provalarıyla alkış tutulası başarılar sahneleyebilirsiniz. Kendi ritminize eşlik edecek dostları özenle seçersiniz. Kısacık bir an’a bile yaratıcılığınızın tüm renklerini sıkıştırabilirsiniz. Sizi anlatan bir şiirin ilk cümlesi bile en kıymet verdiğiniz şeye rezervedir. Sevdiklerinizi mutlu etmek için yaptığınız her sürprizin altında incelik kalıbı vardır. Bir forma bürünmesini istediğiniz her şeye karşı estetik kaygısı duyarsınız. Yaşam zarafetten yoksun olabilir mi? Beğenilmeme korkusu her bünyede mevcutken…

  Elde ettiğiniz her düşün ödülünü, asıl hak edenin kendiniz olduğunu bilseniz de hep başkaları adına alırsınız. Paylaşım güzeldir fakat hayatınızdaki sahne yalnızca size aittir. Tüm kusurlarıyla ya da tüm ihtişamıyla… Perde kapandıktan sonra ne anlatabildiğini düşünmek değil, ne hissedebildiğini bilmektir önemli olan.

  Hiç kimsenin hayatı sorun ve sıkıntıdan uzak değildir. İyimserlik ve karamsarlıklarınızın ölçüsünü bilin. Telaş ve kaygı günlük hayatın olağan durumlarıdır. Ancak bu karmaşaların arasında kaçırdığınız güzelliklerin de farkında olun. Sorunların psikolojisini sürekli üzerinizde taşımak, bir fayda sağlamaz. Bu yüzden hayatınıza daha fazla olumsuzluk çağırmayın.

  Özetle; yaşam sanatının varlığı mutlak, ifade edilebilirliği farklıdır. Eserin ortaya konuluşu, mısralarının derinliği, görselliğinin büyüsü, şekillendirilenlerin ruhu apayrıdır. Yaratıcılığınızı kullanarak iyi niyetlerle düşlediğiniz her şey, evreni turlayarak dönecek ve yanında getirdikleriyle sizi onurlandıracaktır. Hayatın tılsımını her alanda hissettiğiniz sürece ışıklarınız hep yanacaktır.

  Gülden Kaplan

  Yaşamak Bir Sanattır

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  yasam bir roman gibi sahife ,sahifi yasanir .umut ve hepbekleyislerle gecer
  ömür.ve birgün masal biter.

Benzer Konular

 1. Her gün yaşamak
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-02-2009, 12:43 PM
 2. Yalakalık genetik bir olaydır. Adeta sanattır
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 18-01-2009, 04:10 PM
 3. Evlilik bir sanattır
  Venhar Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 09-01-2009, 03:12 PM
 4. Bahçıvanlık bir sanattır
  dogangunes Tarafından Bahçe Düzenlemesi Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-03-2008, 10:05 AM
 5. yaşamak
  girdapsedef Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 24-11-2007, 04:47 PM
Yukarı Çık