Beyoğlu bir nevi açık hava müzesi gibi. Önünde geçtiğiniz yapılara bir de bu gözle bakın...

İstanbul’un ilk gece kulüplerinden "Serkldoryan", Mehmet Akif Ersoy’un son nefesini verdiği "Mısır apartmanı" ve Jön Türkler’in buluşma yeri "Hacopulo pasajı" gibi birçok tarihi bina, dikkatli gözler için Beyoğlu’nu bir açık hava müzesine dönüştürüyor.


Beyoğlu Belediyesi, geçen yıl başlattığı "Beyoğlu’nun Belleği" adlı projeyle, tanınmış sanatçı ve yazarların yaşadığı evleri, toplumsal hayatta iz bırakmış lokanta, kafe, sinema, tiyatro, müzikhol ve stüdyoların olduğu ancak şimdi birçoğu başka amaçlarla.Kullanılan binaları belirleyerek, cephelerine o binaların tarihiyle ilgili bilgilendirici plaketler çakıyor. Proje, görkemli kültürel yaşamı ile eski Beyoğlu’nu gözünde canlandırmak isteyenler için İstiklal Caddesi’ni açık bir müze haline getiriyor.


Beyoğlu’nda bugün "Elhamra Han"da İstanbul’un en görkemli sineması "Elhamra Sineması", Attila İlhan Kültür Merkezi’nin olduğu yerde 1896’da halka açık ilk sinema gösterisinin yapıldığı "Sponeck Birahanesi" bulunuyordu.Ünlü "Çiçek Pasajı"nın yerinde de İstanbul’un ilk tiyatrolarının sergilendiği tarihi "Naum Tiyatrosu" vardı. Adını işletmecisi Mihail Naum’dan alan tiyatro, tanzimat döneminin önemli tiyatro olaylarına sahne oldu.


1844’te "Theatre de Pera" adıyla açılan tiyatroda sahnelenen ilk yapıt "Lucrezia Borgia" adlı bir opera olduAhşap yapı, çıkan bir yangın sonucu yanınca tekrar inşa edilerek 1849’da "Theatre Italien Naum" adıyla yeniden açıldı. 1870’te büyük Beyoğlu yangınıyla tamamen yanan tiyatronun yerine o zaman "Hristaki Pasajı" olarak bilinen bugünkü "Çiçek Pasajı" yapıldı


Cumhuriyet döneminde ise "Çiçek Pasajı"nın girişinde açılan "Degüstasyon Lokantası", dönemin yazar ve sanatçılarının uğrak yeriydi.Yahya Kemal, Ahmet Haşim, İbrahim Çallı, Abidin Dino, Burhan Toprak ve Elif Naci gibi sanatçılara bu mekanda çok sık rastlanırdı. Mekan Orhan Veli’nin "Canan ki Degüstasyon’a gelmez, balık pazarına hiç gelmez" dizelerine de konu olmuştu.


Bugün "Darty Mağazası" ve "Robert’s Cafe"nin bulunduğu binada sanatçıların ve yazarların uğrak yerlerinden tarihi "Lebon" ve "Markiz Pastanesi" bulunuyordu.


Bugün Garanti Bankası’nın yerinde bulunan "Nisuaz (Niçioise) Pastanesi" ise Orhan Veli, İbrahim Çallı, Necip Fazıl, Sait Faik, Bedri Rahmi, Sadri Esad Siyavuşgil ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi tanınmış yazarların uğrak yeriydi.


Beyoğlu’nun en gözde tarihi mekanlarının başında hiç kuşkusuz "Mısır apartmanı" geliyor.


Abbas Halim Paşa’nın isteği üzerine mimar Hovsep Aznavuryan’a kışlık konak olarak yaptırılan binada, ihtişamlı balolar verilir, önemli toplantılar yapılırdı.Paşanın varisleri tarafından apartmana dönüştürülen binaya, daha sonra Hollywood yıldızı Virginia ile evli olan Hayri İpar ve ailesi yerleşti.


Ünlü şair Mithat Cemal Kuntay da burada hayata veda etti. "Mısır Apartmanı" ayrıca Fuat Şemsi İnan’a, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün dişçisi Musevi asıllı Sami Günzberg’e de ev sahipliği yaptı. Atatürk’ün de dişçisinin muayenehanesi


Günümüzde film festivallerinin bir numaralı ev sahibi Beyoğlu, bu özelliğini de geçmişten alıyor. Birçok sinema salonunun bulunduğu İstiklal Caddesi’nde bugün L.C Waikiki Mağazası’nın olduğu binada "Şark Sineması", Akbank İstiklal Şubesi’nin yerinde "Şık


haber7