Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Konu: Oryantal

 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Oryantal

  Oryantal dansı belki de dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. Oryantal dansı çok değişik coğrafi bölgelerde ve bölge özelliklerine uygun değişik formlarda yapılır. Dansın dünya'da bilinen genel adı "Belly Dance" iken, Mısır'da "Raks Sharki", Fransa'da "dance du ventre" (göbek dansı demektir), Yunanistan'da " Cifte telli", Ortadoğu ülkelerinde ise "danse oriantale" yada "oryantal" adları ile tanımlanır. Bu dansı diğer danslardan ayıran belli başlı özellikleri vardır.  İslâm öncesi inancı ve erotizmi birlikte içeren apayrı feminin bir yapısı vardır. İnanç ve erotizmin bir arada oluşu bir çelişki gibi algılanması, oryantal dansın bir süre hor görülmesine, aşağılanmasına ve de aynı zamanda çok sevilmesine yol açmıştır. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi.

  Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu kriter, dansçının Toprak Ana'yla direk temasının asla kesilmemesi kriteridir.

  Oryantal dansı, günümüzde geleneksel doğu müziğinin dışında müziklerle de yapılmaya çalışılıyor. Ancak batı ezgileri ve ritmi ölçüsüzce kullanılarak bu dansın karakterini olumsuz etkilemekte, onu dejenere etmektedir. Oryantalde dansçının, dans ederken aynı zamanda bazı ritim aletleriyle, zil, tef gibi, müziğe eşlik ettiği görülür.

  Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.

  Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston yada sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.

  Oryantal dans, tabii ki folklordan da etkilenmiştir ama solo yapılan bir dans olduğundan daha profesyonel bir eğitim ve sıkı çalışma gerektirir. Grup danslarında bireylerin yapacağı hatalar göze batmazken, solo dans olan oryantalde dansçının tüm figürleri kusursuzca yapması beklenir. Solo dans olan oryantal bu nedenle de bir trans dansıdır. Tüm dans boyunca derin konsantrasyon ve dikkat ister.

  Oryantal dansın temel özelliği izolasyon dansı olmasıdır. Vücudun çeşitli öğelerinin ritim eşliğinde izole hareketlerine dayanır.

  Oryantal dansı ve müziği senkop özellikler de taşır. Mısır, Roman ve Türk ekolleri ortak özellikler taşırlarsa da birbirlerinden farklılıklar da içerirler.

  alıntıdır

 2. #2
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: Oryantal

  En anlamadığım yan bu oryantal dansta neden doğu ülkelerinde batıya göre daha yetenekli insanlar ve neden bizde daha popüler.
  Mesela Latinler de çok güzel dans edebildikleri halde sadece kalçaları ile idare ediyorlar.
  Avrupalılara ise zaten yorum bile yapmıyorum onlar bu tarz ince sanatlardan hiç anlamıyorlar

 3. #3
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Oryantal

  son zamanlarda, ruslar almanlarin da ilgisini cekmeye basladi' balkan ulkelerinin icinde bunun adi KOCEKTIRve cingene kokenliler bunu cok iyi oynarlar, romanler.
  peki neden bu boyle

  cingene dedigimiz insanlar aslinda gocebe hint kulturu olan bir irktir,ve hindistanin icindeki kast sistemi deforme olsa da ' yipransa da devam eder.
  hirsizlik yapanlar sadece hirsizlik yapar' copten malzeme toplayanlar copculuk yapar'
  birde sanatkarlar vardir onlar muzik calar' ve oyun oynar. kisaca her birinin farkli yetenegi vardir ' bir muzisyen hirsizlik yapmaz mesela ' ama biz onlari hep genel goruruz.
  cok caliskan durust sanatkar insanlar da cikar

  Muzisyenlerin Dansozlerin cogunun cingene olmasinin sebebi budur' Turk insani Cingene ismini vererek dunyada en dogru ismi veren ulkedir..gocebe olduklari icin hep ezilmislerdir, cingene denmesine bile uzulurler
  Onlarin ana vatani Cin Ginesidir.(bugun goc ede ede oyle bir ulke kalmamistir)
  Butun halklara kultur katarlar. Romanlar bu isin ustasidir. Ustaliklari katkilari tartisilmaz saygi duyulacak birseydir.

  Erkekler de oryantal kocek oynarlar ve kipir kipirdir '
  enerji aciga cikar.

 4. #4
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: Oryantal

  Kültür denen kelime sanırım pek çok sorunun da cevabıdır . Bir ülkenin bulunduğu coğrafi konumdan tutun da iklimine kadar pek çok özellik bir yerin kültürünü belirler . Nasıl karadenizdeki halkımız daha kıvrak ve dinamik bir dans ile karşımıza çıkıyor ise doğu kökenli olan bu dansın da mistik etkisini unutmamk gerekir . "Orientalizm" yani "doğukültürü" , danslarına da yansımış ve bir yılan gibi kıvrak , bir savaşçı gibi hızlı ama bir arap kadını gibi de cilveli ve feminen bir dans olagelmiştir .

  Sevgili doğangüneşin yazısında , batı ezgileri ve müziği ile de farklı bir hale getirilmekte olan bir türden bahsediliyor . Elbette farklılaşır ve özünden uzaklaşır çünkü doğu kültürünün üstüne batı ezgileri yerleştiriseniz artık o asil değil "melez" bir hal almış olur . Ki bu durumda da özde bulunan asaleti yakalamak , sanırım çok da kolay olmaz .

  Sitemizde dans ile ilgilenen kişler var ise , ilgilenirlerse ve bizi aydınlartırlarsa biz de seviniriz :)

 5. #5
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Oryantal Videoları

  [dm]x2o4j6[/dm]

  Oryantal Didem 1

  [dm]x2et7c[/dm]

  Tanyeli oryantal

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 6. #6
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  10

  Cevap: Oryantal

  arkadaşlar benim kardeşim oryatale başlicak vücudu oryantale uygun didem gibi vücudu var ama bi sorusu var hemen cevaplayın bi hareket var göbek titretme o nasıl yapılıyor?bilen varsa hemen yazsın acillll!

 7. #7
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  10
  hala bulamadınız mı?acilen söyleyin göbek nasıl titretilir?

Benzer Konular

 1. Oryantal parfümler
  dogangunes Tarafından Parfüm Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-12-2010, 03:17 PM
 2. Belinizi Oryantal Yaparak İnceltin!
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-01-2010, 03:04 PM
 3. Oryantal Resim
  dogangunes Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2008, 02:45 AM
 4. Yakitori(Oryantal kebap)
  dogangunes Tarafından Dünya Mutfakları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2007, 02:40 AM
Yukarı Çık