MerhabaBu yıl İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın desteğiyle gerçekleşen “Bach İstanbul’da! VIII. İstanbul Bach Günleri”, Bach müziğinin yaşayan en büyük ustası, orkestra şefi ve klavsenci Gustav Leonhardt’ın St. Antuan’da 2 Ekim’de vereceği resitalle başlıyor. 50’li yılların sonlarında Barok müziği yeniden tanımlayan Leonhardt’ın yanı sıra, aşılamayan yorumlarıyla kariyerinin zirvesindeki Andreas Staier’in hem klavsen hem de forte piyano çalacağı festivalde, Sigiswald Kuijken’in yöneteceği La Petite Bande bütün Brandenburg Konçertoları’yla İstanbul’da tarihi bir müzikal buluşma sağlıyor.

Laura Vikman’ın, Joseph Beuys eserlerinin arasında Bach’ın bütün sonat ve partitalarını çalacağı resital ise belki de dünyada bir “ilk” olacak. Bu konsere gelenler, istedikleri takdirde, konser sonrası Changa lokantasının vereceği Bach yemeğine katılabilecekler.

Avrupa Birliği Oda Orkestrası (EUCO) ve Hymnos Korosu “Bach İstanbul’da”nın ilk koral konserini verecek. Alexander Rudin, üçüncü kez katılacağı festivalde, iki resitalde bütün çello suitlerini çalacak. Aydın Esen’in Aya İrini’de vereceği “Aydın Esen Plays for Bach” resitali benzerine rastlanması zor bir müzikal deneyim olacak. Thomas Gabriel Trio da çok sevdiğimiz Sirkeci Garı’nda bir caz konseri verecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen projeye ayrıca Akbank, Goethe Institut ve Hollanda Konsolosluğu katkıda bulunuyor.

2010