Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Franz Liszt

Kültür, Sanat Kategorisi Opera Bale Dans Forumunda Franz Liszt Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba http://www.supermeydan.net/forum/for...read70203.html basligindan alinti 1886 - Franz Liszt, Macar piyanist ve besteci (d. 1811) oldu doğum tarihi 22 ekim 1811, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Video Franz Liszt

  Merhaba

  http://www.supermeydan.net/forum/for...read70203.html basligindan alinti
  1886 - Franz Liszt, Macar piyanist ve besteci (d. 1811) oldu
  doğum tarihi 22 ekim 1811, macaristan, raiding. beş yaşında çocuk ruhunu piyano tuşlarına dökmesi,
  küçük yaşta üstün müzik yeteneğinin kanıtı. sekiz yaşında ilk bestesi, bir yıl sonra da ilk piyano konseri ile
  müzik burcunu bezemesi de... on yaşında göçmenliği başlıyor: önce ailesiyle birlikte viyana, iki yıl sonra
  da paris. yabancı uyruklu olduğu ve yaşı tutmadığı için paris konservatuarı'na alınmayacaktır ama bir yıl
  sonra, yani 7 mart 1824'te tek konseriyle paris'in sanat tapınağını dinamitleyecektir. bütün avrupa'yı
  dolaşır. irlanda, portekiz, rusya, istanbul dahil. halife abdülmecid bir tablosunu yapar profilden. gezdiği
  yerleri piyano sesiyle resimler: resimleri bir olayı, bir öyküyü betimlemekten çok, duyguların anlatımı
  olarak yansır notalarına. papaz olmakla ateizm arasında volta atar: tarih, 31 temmuz 1886'da ölümde
  konaklar; franz liszt ise ölümsüzlükte...

  Franz Liszt: Hungarian Rhapsody No. 2 for Double Bass Quartet

  [DM]xe1re1[/DM]

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Franz Liszt 200 yaşında

  Merhaba  Listz ( foto by Nadar, ölmeden bir kaç ay önce, 1886 )

  Franz Liszt 200 yaşında
  ( 1811-1886 )

  Franz Liszt, Salieri'nin klasik eğitiminden başlayan ve diğer ucunda Schönberg gibi bir moderne ipuçları veren uzun bir çizginin temsilcisidir. XIX. yüzyılın her iki yarısını da yaşamış bir piyanist ve besteci olarak önemli olduğuna inanıyoruz. "klasisizmin demokratikleşmesi" diyebileceğimiz romantizm denen yüz yıllık serüvenin, kendi kişiliğinde yansıdığını da söyleyebiliriz. Liszt, klasik Viyana uslubuyla bestelemeye başlamış, empresyonist, ekspresyonist akımlardan etkilenerek, XX. yüzyılın müziğine ışık tutan ve ipuçları veren ilk XIX. yyıl bestecisi olmuştur. ( temsili resim: 1840, Danhauser ) Hugo, Dumas, Sand, Paganini, Rossini vs. Listz dinliyor


  Mozart' ın Viyanada'ki rakibi ve Beethoven'in öğretmeni Salieri'den ( 1750-1825 ) ilk bestecilik derslerini aldığında Liszt 10 yaşındadır; buna paralel olarak da Karl Czerny' den ( 1791-1857 ) piyano dersleri almıştır. Çok hızlı bir gelişme göstermiş ve hatta o dönem Viyana'da bulunan Beethoven'in takdirini bile kazanmıştır.  Antonio Salieri ve Karl Czerny

  Viyana sanat çevreleri, bu yeteneğin daha iyi değerlendirilmesi için Paris konservatuarına gönderilmesini layık görür, bunun üzerine Liszt 1823 yılında Paris' te bulunur. Daha sonraki yıllarda İngiltere, İsviçre ve Fransa'da konser turnelerine çıkan genç yetenek, tüm Avrupa'da ün salmaya başlar.

  Bu yılların Paris'i önemli bir düşünce ve sanat ortamının merkezi idi. Liszt bu sanat çevrelerine girerek dönemin edebiyat ve sanat akımlarından etkilenmiş, Chopin (1810-1849 ) ve Berlioz ( 1803-1869 ) gibi bestecilerle, St Simon gibi sosyalist bir düşünürle yakın bağlar kurmuştur. Bununla beraber herşeyden çok Liszt' i etkileyen, Paganini' nin( 1782-1840) 1831 yılında Paris'te verdigi keman konseri olmuştur. Paganini'yi hayranlıkla izlemiş ve kendi çalgı enstrümanına da onun gibi hakim olma tutkusuyla konserleri bırakarak yeni bir çalışmanın içine girmiş, üç yıl boyunca olağanüstü yorucu bir çalışma programını ısrarla uygulamıştır. 1834 yılında, 23 yaşındayken tekrar konser sahnelerine döndüğünde, koca bir çağa damgasını vuracak olan bir virtüozun yeniden doğduğunu herkes görmüştü.

  1835 yılında İsviçreye yerleşmiş; kontes d'Agoult' la üç çocuğu olmuş, bunlardan ikincisi olan kızı Cosima, evvela meşhur orkestra şefi Hans von Bülow ( 1830-1894 ), sonra da Wagner ( 1813-1883 ) ile evlenecekti.

  kontes Marie d'Agoult ve kızı Cosima

  Evlilik hayatına son verdikten sonra Liszt, Avrupa' nın tüm başkentlerinde, Rusya ve hatta İstanbul' da başarılı konserler vermiş. Ünlü yapıtların piyano uyarlamalarının ve yazdığı parafrazların değerini Avrupa'ya kanıtladığı dönem 1840-1848 yılları arasıdır ( Beethoven 9 senfonisini piyanoya uyarlamasından doğan yapıtın bütününü dünyada ilk olarak seslendiren pianist İdil Biret olmuştur. ) İstanbul'a da Rusya turnesinden sonrasında, Padişah Abdülmecid ve Sadrazam Reşit Paşa' nın daveti üzerine gelmiş, 1847 yılının Haziran ayında yaklaşık bir ay kalarak Padişaha adadığı iki parafraz bestelemiştir.

  Ancak Liszt' in bu yıllardaki konser turnelerini de kapsayan görkemli yaşam tarzı, sanatsal yaklaşımı ciddiye alan çevreler tarafindan eleştirilmiş. Leipzig'deki bir konserinden sonra bakın, Schuman neler diyor: ''Liszt, Viyana'dan kötü alışkanlıklarla geldi. Sürekli olarak, konteslerimiz, prenseslerimiz, tuvaletli güzel kadınlarımız olmadığından yakındı durdu. Ona dikkatli olması gerektiğini, aslında güçlü bir aristokrasiye sahip olduğumuzu, bu aristokrasinin 150 kitabevi, 50 basimevi ve 30 müzik gazetesi ve dergisinden oluştuğunu söyledim. Güldü. Sanıyorum, basınımızda hakkında çıkan agie yazılar, aristokrasimizi ona öğretmiştir.''

  Liszt İstanbul'dan sonra Rusya'ya geri dönmüş, kompozisyon çalışmalarını ilerletmiş ve hatta 1848 yılında Weimar'da görev almasını izleyen yıllarda bestelerinin giderek derinlik kazandığı, hatta çağının anlayışına göre ileri denebilecek bir müzik dili kullandığını biliyoruz.

  Liszt 1859 yılında Weimar'dan ayrılmış ve 1870'e kadar genellikle Roma'da yaşamış. 1886 yılında Bayreuth Wagner Festivalini izlerken ölmüştür.

  Franz Liszt, müzik oluşumu sebebiyle Salieri'nin ( 1750-1825 ) klasik eğitiminden başlayan ve diğer ucunda Schönberg ( 1874-1951 ) gibi bir moderne ipuçları veren uzun bir çizginin temsilcisidir. XIX. yüzyılın her iki yarısını da yaşamış bir piyanist ve besteci olarak önemli olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla ''klasisizmin demokratikleşmesi'' olarak da niteleyebileceğimiz romantizm denen yüz yıllık serüvenin, kendi kişiliğinde yansıdığını da söyleyebiliriz.

  XIX. yüzyılın ilk yarısında Liszt daha çok piyanisttir. 1848 yılında Weimar Sarayı müzik yönetmenliğine getirildikten sonra, genelde besteci kimliğiyle yaratıcılığının ikinci dönemini açmış ve eserleriyle modern bir müzik anlayışının öncüsü olmuştur. Bununla beraber bu iki dönemde, eskiyle yeninin diyalektik bir ilişki içerisinde oldukları görülür.

  Piyano ögretmeni Czerny'nin parlak piyano stilini kendi virtüoz kişiliğine dönüştüren Liszt, 1833 yılında Berlioz'un Fantastik Senfoni'sini piyanoya uyarlayarak ''orkestra renkleri ve etkilerini'' piyanoda ilk kez elde etmiş, bu ilk döneminde 400'e yakın piyano uyarlaması gerçekleştirir. Uyarlamaları arasında ünlü senfoniler, operalar, liedler vardır. Ayrıca yazdığı parafrazlar ''özgür fantezi'' özelliğindedir, örnegin Don Juan ya da Rigoletto üzerine yazdıklari gibi. Bütün bu yapıtlar ( uyarlamalar ve parafrazlar ), Liszt'in ilk dönemindeki piyano resitallerinin programını oluşturmuştur. Günümüzde, birçok meşhur piyanistin, aynı şekilde, kendi uyarlama ve parafrazlarını resital sonu bislerinde çaldıklarını sıkça görüyoruz.

  ( Ein Matinée bei Liszt, lithographie / Kriehuber, 1846 )Liszt piano, Kriehuber, Berlioz, Czerny, Ernst.


  1848 yılına kadar olan dönemde Liszt daha çok piyanist kimliğiyle ün yaptığı için, Bach, Beethoven, Schubert, Berlioz ve Wagner gibi bestecilerden yaptığı uyarlamalar küçümsenmiş, besteci kimliği gölgelenmişti. Oysa, örneğin 16 yaşındayken yazdığı piyano ve yaylılar için yazdığı Malédiction adlı yapıtında tonal armoninin sınırlarını zorlamış, ikinci dönemindeki araştırmalarının ipuçlarını daha o zamandan hazırlamışa benzemektedir.

  Liszt'in XX. yüzyıl müziğine yönelik yapıtlarında kilise makamları, çingene müziği makamları, geleneksel kadans kalıplarına aykırı gibi gözüken ögelerden yaşamı boyunca yararlandığı bugün müzik uzmalarınca açıklığa kavuşturulmuştur.

  Liszt'in besteci kişiliği, bilindiği gibi Weimar'a yerleşmesinden sonra belirginleşmişti. Orkestra yapıtlarının büyük çoğunluğu da bu ikinci dönemde üretilmiştir. ''Senfonik şiir'' gibi, klasik yapılanmanın dışında, yaşamdan alınan konulari işleyen türdeki orkestra yapıtları da yine ikinci dönemin buluşçuluğu kapsamındadır. Senfonik şiirlerinin bazıları, daha önce piyano için yazdığı yapıtların yeniden gözden geçirilerek orkestra için hazırlanmış biçimleridir.

  Liszt'in 1848-61 Weimar dönemi, 1861-69 Roma dönemi ve 1878-85 son dönemi yapıtları, çağdaşlarınca yadırganmış, anlaşılmamış, eleştirilmiştir. Oysa bu zaman dilimindeki ''tonalitenin çözümü'' ne yönelik ilerici anlayış, özellikle XX.yüzyılda Liszt'in yeniden değerlendirilmesiyle, Schönberg (1874-1951 ), Berg ( 1885-1935 ) ve Webern' in (1883-1945 ) mensup oldukları 2. Viyana okulunu hazırlamıştır. 1911' de Schönberg ''Wagner de dahil olmak üzere, hepimiz, Cesar Franck, Richard Strauss, Debussy ve son dönem Rus bestecileri, her şeyimizi Liszt' e borçluyuz'' diyordu.

  Yüzyıllardan beri bir bilim gibi geliştirilen tonal armoninin yarattığı olanakların XIX. yüzyılın son çeyreğinde kendini tüketmeye başlamış olması, doğal olarak ton kavramının ya da tabusunun sorgulanmasını getirmiş, bu sorgulamada Liszt'in araştırmacı-ilerici kavrayışı önemli rol oynamıştır: tonaliteyi çözümünde Liszt, geleneksel kadans kalıbına bağlı kalmaz. Ton geçişleri giderek seyrekleşir. Daha çok, çeşitli tonaliteleri ve ezgileri yan yana sıralar. Bu geleceğe yönelik araştırmalarda Liszt'in özellikle org yapıtlarında görülen bu tutanaksız tonalitelerin, Skryabin ( 1872-1915 ), Debussy ( 1862-1918 ) ve Ravel ( 1875-1937 ) gibi besteciler üzerinde önemli etkisi belirtilmektedir.  Listz'in Budapeşteki evindeki pianoları

  Ancak bilindiği gibi, geleceğe yönelik bir bakış açısı, her zaman geçmişe bakışı da beraberinde getirmektedir. Liszt' in çağımıza yönelik yapıtlarının nitelikleri incelenirken, gregoryen koralleri' ni, kilise makamlarını, özellikle Palestrina ( 1524-1594 ) ve J S Bach' ı ( 1685-1750 ) ne denli iyi tanıdığı ortaya çıkmaktadır. Bu önemli nokta, 1850' den sonraki Liszt yapıtlarına, tonaliteye yabancı neo-modal ögelerin sızmasının bir nedenini açıklamaktadır.

  Liszt, klasik Viyana uslubuyla bestelemeye başlamış, empresyonist, ekspresyonist akımlardan etkilenerek, XX. yüzyılın müziğine ışık tutan ve ipuçları veren ilk XIX. yüzyıl bestecisi olmuştur.

  Arsen Ceyhan / İkinciGrup

  Piyano yapıtları:
  Album d'un Voyageur - 1835
  Années de Pelerinage -1848-1861
  Apparition - 1835
  Trois valses et caprices - 1840
  Consolations - 1850
  Grandes Etudes - 1831
  Etudes de Concert - 1849
  Deux Etudes de Concert - 1849-1863
  Etudes d'Execution Transcendante
  Piyano sonatı si minör - 1854
  Grand solo de Concert pour deux pianos - 1850
  Elégie -1868
  Mazurka Brillante - 1851
  Deux Polonaises - 1852
  1. Piyano konçertosu mi bemol - 1857
  2. Piyano konçertosu la majeur - 1863
  Fantesie Hongroise - 1865
  Todentanz - 1849
  Fanesie sur les Ruines d'Athenes de Beethoven- 1853
  senfonileri:
  Faust Senfonisi - 1853-1861
  Dante Senfonisi - 1856
  senfonik şiirleri:
  Dağda İşitilen - 1840
  Tasso'nun Ağıtı ve Zaferi - 1849
  Les Preludes - 1848-1850
  Orpheus - 1854-1856
  Mazeppa - 1858
  Festklänge - 1853
  Devrim senfonisi - 1857
  Hamlet - 1859
  Hunların Savaşı - 2856
  Die Ideale - 1859
  Beşikten Mezara - 1883

  kinci Grup

Benzer Konular

 1. Franz kafka
  mopsy Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 26
  Son mesaj: 28-01-2015, 09:26 PM
 2. Franz Kafka: Kafka'dan Seçme Aforizmalar
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 27-09-2009, 12:26 AM
 3. Avcı Gracchus / Franz Kafka
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2009, 12:15 PM
 4. Franz Kafka - Dönüşüm
  metamorphosis Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 23-08-2009, 04:22 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık