Selam!
CEMAL Reşit Rey Konser Salonu, dünyaca ünlü şef Alexander Rahbari yönetimindeki İstanbul Senfoni Orkestrası’nı ağırlayacak.
CEMAL Reşit Rey Konser Salonu, bu gece, saat 20.00’de, dünyaca ünlü şef Alexander Rahbari yönetimindeki İstanbul Senfoni Orkestrası’nı ağırlayacak. Orkestra, ’Çağrı’ filmi müziklerini ve Oğuzhan Balcı’nın “Hira’dan” adlı eserini yorumlayacak. ’180 yıllık bir klasik müzik geleneğine sahip olan Türkiye’de böyle bir çalışmanın parçası olmak harika bir duygu’ diyen usta Rahbari, merak ettiklerimizi cevapladı...

Sizi ‘İslam ve Hz. Muhammed’ olan temalara yönlendiren etmenler nedir?

Benim ailem tam anlamıyla müslümandır. Ben de müslümanım. İran asıllı bir Avusturya vatandaşıyım. Yani köklerim Müslüman ve doğulu.

Bu gece vereceğiniz konserin sizin için özel bir anlamı var mı?

Evet. İlki 35 yıldır hep İsa ve Hristiyanlık’tan bahseden Batı Müziği’ni icra ediyor olmam. İkincisi de bir ilkin parçasıyım.

Nedir bu ilk?

Batı Klasik Müziği’nde ilk defa Hz. Muhammed ve İslam temalarını işleyen bir senfoni.

Kompozisyonlar hakkındaki düşünceleriniz?

Harika. Besteciler kendilerini Hz. Muhammed yerine koyup, bir müzik yaratmışlar. Onlar bana bir temel bırakmışlar, ben burada gördüğünüz notaların üzerine kendimi Hz. Muhammed’in yerine koyarak yorum getireceğim.

Provalar sırasında kendinizi Hz. Muhammed’in yerine koyduğunuzda neler hissettiniz?

Kendinizi elinizden her türlü mucize gelen çok kutsal birisi gibi görüyorsunuz. Fotoğrafları olmadığından benim hayalimdeki Hz. Muhammed’in yüzü ve ruhu barış ve aşk dolu. Batının aklındaki saldırgan bir yüz değil. Ancak kendimi bu konserin bir parçası olarak dahil etmemin tek sebebi İslam değil. Ben Tschaikovsky’nin eserlerini yorumlarken de zevk alıyorum. Yani bugünkü konser aynı zamanda çok kaliteli bir müziğin de yorumlaması olacak. n Emre ÖZTÜRK

Rahbari Kİmdİr?

İran asıllı Avusturya vatandaşı besteci ve orkestra şefi Rahbari, Viyana Müzik Akademisi’nden mezun olduktan sonra, klasik müziğin en tanınmış şeflerinden Herbert Von Karajan’ın asistanı olarak yetişti. Rahbari, 180 şehirde aralarında Berlin Filarmoni ve Viyana Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu 120’den fazla orkestraya şeflik yaptı. 59 yaşında olan Rahbari aynı zamanda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde müzik yönetmenliği de yapmaktadır. (Konser ücretsiz.)

‘İlk İslami senfoni’