Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

"nabucco operasi"- Verdi

Kültür, Sanat Kategorisi Opera Bale Dans Forumunda "nabucco operasi"- Verdi Konusununun içerigi kısaca ->> merhaba Nabucco Nabucco (veya uzun haliyle Nebukadnezar), Giuseppe Verdi’nin, Temistocle Solera’nın, İtalyanca metni üzerine bestelediği bir operadır. Opera metni Anicet-Bourgeois ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  "nabucco operasi"- Verdi

  merhaba

  Nabucco

  Nabucco (veya uzun haliyle Nebukadnezar), Giuseppe Verdi’nin, Temistocle Solera’nın, İtalyanca metni üzerine bestelediği bir operadır. Opera metni Anicet-Bourgeois ve Francis Cornu’nun İncil’den aldığı hikaye ve oyun temel alınarak yazılmıştır. Opera ilk kez 9 Mart 1842’de Milano’daki Teatro alla Scala’da gösterime girmiştir.
  Künye :
  Beste: Giusuppe Verdi
  Metin : Temistocle Solera
  İlk Oynanışı : Teatro alla Scala, Milano-9 Mart 1842
  Karakterler :
  - Abigaille : Nabukadnezar’ın sözde kızı-Soprano
  - Fenena : Nabukadnezar’ın gerçek kızı-Mezzo-Soprano
  - Anna: Zaccaria’nın kızkardeşi-Soprano
  - Nabucco : Babil Kralı Nabukadnezar-Bariton
  - İsmail : Kudüs Kralı’nın yeğeni-Tenor
  - Abdallo : Nabukadnezar’ın sarayındaki görevli- Tenor
  - Zaccaria : Yahudi rahibi-Bas
  Mekan ve zaman : M.Ö. 587-Kudüs ve Babil.
  Eserin tarihçesi:

  1839’da Milano’ya taşındıktan sonra Oberto isimli eseri olumlu tepkiler alınca ikinci operasını yazmaya karar verdi. İkinci operası Un Giorno di Regno büyük bir başarısızlığa uğradı. Bu operanın bestelenmesi sırasında Verdi eşini kaybetti. Tam herşeyden soğumuşken Nabucco operası için sipariş aldı. Opera 1842 yılında Milano’da operaseverlerle buluştu. Büyük bir coşkuyla karşılanan opera Verdi’nin üçüncü operası olmasına rağmen onun bir besteci olarak ünlü olduğu operadır. Nabucco’da Babil Kralı Nabukadnezar tarafından saldırıya uğrayan ve topraklarından sürülen Yahudileri anlatır. Verdi bu opera için “Bu operayla birlikte sanatçılık kariyerim başladı diyebilirim” şeklinde bir yorumda bulunmuştu. Bunda haklıydı. Çünkü Donizetti ve Pacini gibi opera bestecilerinin eserleri karşısında ani ve büyük bir başarı kazanmıştır. Böylece eleştirmenler tarafından Verdi bir opera bestecisi olarak kabul görmüştür. Eser yaklaşık olarak 2 saat 15 dakika kadar sürer.
  Tarih bilgisi :

  Nabucco operasının konusunu teşkil eden Nabukadnezar, bugünkü Irak topraklarında Asurlular’a karşı isyan ettikten ve bu imparatorluğu yıktıktan sonra yeni bir yükseliş dönemine giren Babilliler’in kralıdır. Nabukadnezar dönemiyle birlikte Babilliler, Kudüs’e girmiş ve Yahudilerin kutsal kentini tamamen yıkmıştır. Bu olayın ardından binlerce Yahudi esir alınarak Babil’e getirilmişti. Batı kültürleri tarafından tamamen kötü bir kişi olarak yansıtılan Nabukadnezar, aslında kendi ülkesinde bir kahramandı. Babil’i tamamen yeniden inşa eden ve dönemin en önemli şehirlerinden birisi haline getiren Nabukadnezar ülkesinin tarihinin en önemli lideriydi. Bir dünya harikası olarak bilinen Babil’in Asma Bahçeleri de Nabukadnezar zamanında yapılmıştı. Nabukadnezar, Mezapotamya’daki son büyük liderdi. Onun ölümünden sonra ülkesi hızla geriledi.
  Eserin konusu :

  Babil Kralı Nabucco (Nabukadnezar), Yahudi ordusunu yenmiş ve Kudüs’e girmiştir. Bu sırada Yahudilerin elinde rehin olarak tutulan kızı Fenena’yı kurtarmak istemekteydi. Fenena, Yahudi Kralı Yuda’nın yeğeni İsmail’in kendisine aşık olması ve onu serbest bırakması üzerine Nabukadnezar Yahudiler’i sonunda tutukladı ve kenti yerle bir etti. Nabukadnezar’ın bir esirden olan kızı Abigaile, Nabukadnezar’ın kendisine yetki verdiğini söyleyerek Fenena ve Yahudi tutsakların öldürülmesi emrini verdi. Bu sırada Nabukadnezar’ın öldüğü gibi asılsız bir haber yayılmıştı. Daha sonradan bu haberin asılsız olduğu anlaşılmıştır. Ancak kral tamamen aklını yitirmiştir. Abigaile, işine gelen bu durum karşısında daha önceden verdiği emri krala imzalatır. Emir uygulanacağı sırada Nabukadnezar halkın sesini duyarak, herşeyi hatırlar ve emrin uygulanmasını durdurarak Yahudiler’e evlerine gidebileceklerini söyler. Abigaile zehir içerek intihar eder. Yahudi rahibi Zaccaria, Kral Nabukadnezar’ı kutsar ve ona mutlu bir yaşam diler.

  Nabucco | Sonsuz Sanat

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  MERHABA

  Sinan Oğan
  Yıl M.Ö. 586’dır. Babil Krallığı en ihtişamlı dönemlerini yaşamaktadır. Kral II. Nabuccodonosor gücünün doruğundadır ve kendisine yeni hedef olarak Kudüs’ü seçmiştir. Bu amaçla Kral Nabucco Kudüs kentinin kapılarına dayanmıştır. Kudüslüler kenti korumak için ilginç bir savunma taktiği uygulamaktadır. Nabucco’nun daha önce öldü sanılan kızları Abigaille ile Fenena, aslında Kudüslülerin elindedir. Kudüslüler Fenena’yı barış için rehin tutmaktadırlar. Kudüs’ün etkili ismi İbrani Başrahibi Zaccaria, Nabucco’nun kente girdiğini haber alınca, Fenena’yı öldürmek ister. Ancak bu emeline ulaşamadan engellenir. Zira Kudüs Kralı’nın oğlu Ismaele Fenena’yı sevdiği için onun öldürülmesine izin vermez. Kenti işgal etmek için Kudüs kapılarına dayanan Kral Nabucco’nun kızına aşık olan ve onun hayatını kurtaran İsmaele vatan haini ilan edilir. Diğer esir kız Abigaillee ise aslında Nabucco’nun öz kızı olmadığını düşünmekte ve krallık tacını ele geçirmeyi planlamaktadır. Ayrıca Abigaille, Fenena-İsmaele aşkından rahatsızdır, çünkü o da İsmaele’i sevmektedir.”

  Hikayede M.Ö. 586 yılında Kudüs’te ve Babil’de yaşanan ve tarihte “Babil Esareti” diye bilinen bir olay anlatılmaktadır. Avusturya’nın İtalya’yı işgali sırasında Giuseppe Fortunino Francesco Verdi (Parma, 1813-Milan 1901) tarafından yazılan dört perdelik Nabucco operasında, aşk, entrika, savaş ve mücadele gibi vazgeçilmez öğelerinin tamamı kendi yerini almıştır.

  TÜRKSAM | Guiseppe Verdi'nin Nabucco Operası | Sinan OĞAN

Benzer Konular

 1. Dün "canım" olan yarın "düşmanım" olmaz benim...
  Venhar Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 17-09-2010, 09:02 PM
 2. "Gerçek Mümin" ile "Çakma Müslüman" arasındaki farklar
  elosia Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 31
  Son mesaj: 09-02-2010, 04:39 PM
 3. "Hayır demesini bilmeyenin "evet"inin de bir anlamı yoktur."
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-06-2009, 11:48 AM
 4. "Evin"siz ("oikos"suz) Ekoloji"= "Sözde çevrecilik!"
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2009, 04:04 PM
 5. <font color="#000000" size="4" face=
  m_cumur Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 04-02-2008, 09:41 PM
Yukarı Çık