Merhaba

MSCI Türkiye endeksine giren iki hisse güçlü performansıyla göz dolduruyor.Morgan Stanley'nin geliştirdiği MSCI Türkiye endeksinde yer alan hisselerde yapılan değişiklikle Ford Otosan ile Koza Altın endekse dahil oldu. Budeğişiklikle birlikte MSCI Türkiye endeksinde bulunan hisse sayısı 24'e çıkmış oldu. Üçüncü çeyrekte güçlü perfromanslarıyla dikkat çeken hisseler, yatırımcıların da en çok ilgi gösterdiği hisseler arasında.

Ford Otosan yüksek temettü veriminin (%11) yanısıra mevcut nakit pozisyonu ile cazip görülen hisselerden. Kurdaki artışı 3.çeyrekte avantaja çevirerek beklentilerin üzerinde 170 milyon lira kar açıklayan şirketin ihracat ve iç pazarda dengeli bir yapısı mevcut. Bundan şirketin ihracat yaptığı pazarların Avrupa'nın daha az kırılgan pazarların olmasının da etkisi olduğu biliniyor. Hissenin işlem hacmindeki ve piyasa değerindeki büyüklük tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden. 30 Kasım'dan itibaren MSCI Türkiye endeksine girecek hisse, yılbaşından bu yana yüzde 25'lik yükselen hareketiyle göz dolduruyor.

Koza Altın ise yılbaşından bu yana yüzde 30 yükselmesinin yanında ilk 10 ayda yabancıların en çok alım yaptığı hisse olarak öne çıkıyor. 3.çeyrekte gösterdiği güçlü performans ile göz dolduran hissenin performansının başlıca etmenlerinden birini de son çeyrekte altın fiyatlarındaki yükseliş oluşturuyor.

nc eyrein en glleri - Gazeteport.com