Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  "Türkiye o kadar yumuşak iniyor ki fark edilmiyor"

  Merhaba

  Financial Times, Türkiye’nin son cari açık verilerini değerlendirdiği haber analizinde
  “Türk ekonomisi eğer yumuşak bir iniş gerçekleşiyorsa, bu o kadar yumuşak ki adeta fark edilmiyor” dedi.  Türk ekonomisinin “yumuşak karnı” olarak nitelendirilen cari işlemler açığına ilişkin son veriler, yurt dışında da yorumlara yol açtı. Financial Times gazetesi, son verilerine ilişkin “Türk ekonomisi, eğer yumuşak bir iniş gerçekleştiriyorsa, bu o kadar yumuşak ki adeta fark edilmiyor” dedi. Gazete, Salı günü yayımlanan ödemeler dengesi verilerinin, Merkez Bankası’nın talebi yavaşlatarak açığı azaltacağı yönündeki “senaryo”suna uymadığını öne sürdü.


  Ekonomi gazetesi Financial Times, Türkiye’nin cari işlemler açığının son verilerine ilişkin haber analizinde açığın büyüdüğünü belirterek “Türk ekonomisi, eğer yumuşak bir iniş gerçekleştiriyorsa, bu o kadar yumuşak ki adeta fark edilmiyor” derken Salı günü yayımlanan ödemeler dengesi verilerinin, ülkenin cari işlemler açığının daralmak yerine her zaman gibi çok büyük olmayı sürdürdüğünü gösterdiğini savundu.

  “SON VERİLERDE TEK KAYGI VERİCİ UNSUR AÇIK DEĞİL”
  Eylül’de 6.8 milyar dolarlık açığın geçen yılın eş ayına göre yüzde 80 civarında daha geniş olduğuna, 12 aylık açığı yeni bir rekor oluşturan 77.6 milyar dolara çıkarttığını kaydeden gazete, “Bu, son aylarda talepteki büyümenin, yavaşlayarak açığı düşüreceğini ve bunun sonucunda da Türkiye’nin dış şoklara kırılganlığını azaltacağını güvenle tahmin eden Merkez Bankası’nın yazdığı senaryo değil. Ayrıca, son verilerde tek kaygı verici unsur, açığın büyüklüğü de değildi” dedi.

  “PORTFÖYDEKİ OYNAKLIK KIRILGANLIĞA VURGU YAPIYOR”
  Bu bağlamda BGC Partners’tan Özgür Altuğ’un “Tahvil piyasasında satışlar nedeniyle Eylül ayında 3 milyar doları aşan net bir portföy çıkışı olduğu”na işaret ettiğini kaydeden gazete, yılın ilk dokuz ayında doğrudan yabancı yatırımdaki 9 milyar doları aşan artışa rağmen portföy fonlarının, açığın finansmanında başlıca bir kaynak oluşturmayı sürdürdüğünü belirtti. FT bu fonlarda son dönemde görülen oynaklığın bazı iktisatçıların çok kaygı duyduğu kırılganlığa vurgu yaptığını belirtti.


  Altuğ’un, ekonominin mevcut rotasına ilişkin “beklenenden yumuşak bir yumuşak iniş”ten söz ettiğini ve Merkez Bankası’nın açığı frenlemeye yönelik alışılmamış para politikasını savunmayı sürdüğünü belirten gazete, “Ancak aynı zamanda cari işlemler açığındaki durumun anlamlı biçimde tersine çevrilebilmesi için ekonominin daha yavaşlamasına veya emtia fiyatlarında bir düşüşe ihtiyaç olduğunu söylüyor. Açığın üçte birini, Türkiye’nin yılda 50 milyar dolara ulaşan enerji ithal faturası oluşturuyor” dedi. Gazete şöyle devam etti:

  “Şimdi, gerçek şu ki Ankara, açığı frenlemeye yönelik bazı sert adımları ancak son dönemde attı ve faiz oranları koridorunu yukarıya doğru itti ancak bu hareketler, cari işlemler açığı verilerine yansıyamayacak kadar geç geldi.”

  “GERÇEK CARİ AÇIK, RESMİ VERİLERDEN DÜŞÜK DE OLABİLİR”
  İngiliz gazetesi, Eylül verilerinde açığın 2.6 milyar dolarlık bölümü için “hata ve noksan” a gönderme yapıldığını, bunun da, kısmen kayıt dışı ticaretin sonucu olabileceğini savunurken bu ticaretin, örneğin güneydoğudaki komşu ülkelere yönelik ihracat gibi, Türk ihracatı olduğu ölçüde gerçek cari işlemler açığının resmi verilerden çok daha düşük olabileceğine dikkat çekti.

  Ancak, Royal Bank of Scotland’dan Tim Ash’ın, Merkez Bankası’nın açığın ılımlaştığı ve finansmanının daha olumlu hale geldiği yönünde verdiği güvenceyle ilgili bir sıkıntısı görüşüne yer veren gazete Ash’ın, “200 milyar dolar civarındaki bir brüt dış finansman ihtiyacıyla Türkiye’nin muhtemelen daha bir süre için dış faktörlere açık olacağı” görüşünü yansıttı.


  Financial Times, haber analizine son verirken de “Ayrıca finansman yönünden de güven hissetmek zor çünkü cari işlemler açığının sadece yüzde 15’i, borç yaratmayan girişlerle karşılanırken büyük ölçüde istikrarlı finansman yolları olmayan portföy girişleri ve kısa vadeli borçlanma, artı hata ve noksan ile finanse ediliyor” görüşünü öne sürdü.

  "Trkiye o kadar yumuak iniyor ki fark edilmiyor" - Gazeteport.com

 2. #2
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Biz çok sert farkediyoruz ama (yontulmamış kazık misali)...

 3. #3
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Cari açık ile ne kadar tutarlı bilemiyorum ekonomist değilim ancak yaşadığım il olan Bursa otomotiv , makina ve tekstil sektörünün lokomotiflerinden...Yaklaşık son 6 aydır önce makina sektöründe " tedirginlik " sonrasında otomotivde bir kaç ana firmanın " projeleri durdurması ve yavaşlatması " , sektörü ucu gözükmeyen ve soru işaretlerinin giderilemediği bir yola soktu...Makinacılık sektörü beklemede , yatırımlarını durdurmuş durumda , hemen hemen hiç bir makina firması gereken tezgah , cihazlar ile ilgili borçlanmalara girmiyor şu an...Otomotivde ise şimdilik iş var , hem de yoğun , ancak satınalmaların uyarıları " dikkatli olun " şeklinde...Bu da yine yatırımları geri plana atmak anl***** geliyor...

  İş konusunda değil de , ve sert olmasa da uzunca bir süre bir " finansal kriz " girdabının içerisine girilebilir beklentisinde ile beklemede şu an sektör....Umarım bu yaşanmaz , yaşansa dahi kısa süreli olur...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. "Duymak istemeyen kadar kötü sağır yoktur."
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 09-11-2011, 08:24 PM
 2. Leyla ile Mecnun "Bu kıza kadar"
  İNCİ Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-10-2011, 03:22 PM
 3. "Öcalan kadar ucuza satılmadın!"
  lordhan Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2009, 11:56 AM
 4. "Evin"siz ("oikos"suz) Ekoloji"= "Sözde çevrecilik!"
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2009, 04:04 PM
 5. "Nargile sigara kadar zararlı olabilir"
  EMRE Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2007, 12:40 PM
Yukarı Çık