MerhabaYunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, geçen hafta euro bölgesi liderler zirvesinde, ülkesinin 100 milyar euro borcunun silinmesine ilişkin verilen kararın referanduma sunulacağını duyurmasının ardından Avrupa piyasaları karıştı.
Londra Borsası'nda FTSE-100 Endeksi yüzde 2,76 (152,92 puan) değer kaybederek 5.391,30 puana geriledi.

Frankfurt Borsası'nda DAX Endeksi yüzde 4,22 azalarak 5.882,47 puan ve Paris Borsası'nda CAC 40 Endeksi yüzde 4,14 azalarak 3.108,62 puan oldu.

Avrupa'da ayrıca İtalya'da Milano Borsası yüzde 5,04, İspanya'da Madrid Borsası yüzde 3,95, Belçika'da Brüksel Borsası yüzde 3,42, Hollanda'da Amsterdam Borsası yüzde 3,61, Atina Borsası'nın ana göstergesi Athex Endeksi yüzde 6,24,Portekiz'de Lizbon Borsası yüzde 3,61, oranında değer kaybetti.

Elinde yüksek miktarda Yunan tahvilleri bulunan Avrupa bankalarının hisselerinde de önemli oranda düşüş dikkat çekiyor.

Fransız bankaları Societe Generale hisseleri yüzde 12,09, Credit Agricole hisseleri yüzde 10,58, BNP Paribas hisseleri ise yüzde 10,05, İtalyan bankaları UniCredit hisseleri yüzde 11,32, Intesa Sanpaolo hisseleri yüzde 10,84, Portekiz bankası BCP hisseleri yüzde 9,68, Yunanistan bankaları Alpha bank hisseleri yüzde 14,4, Eurobank yüzde 16, Banque Nationale de Grece yüzde 13,95 oranında değer kaybetti.

Atina Borsası yüzde 6,31 oranında değer kaybetti

Yunanistan'da Atina Borsası açılışta yüzde 6,31 oranında değer kaybetti.

Yunanistan hükümetinin Avrupa Birliği (AB) ile varılan yardım anlaşmasını referanduma taşıyacağını açıklamasının ardından piyasalara Avro Bölgesi'nin borç krizinin derinleşeceğine ilişkin endişeler hakim oldu.

Açılışta Atina Borsası'nın ana göstergesi Athex Endeksi yüzde 5,96 oranında değer kaybederek 760,36 puana geriledi.

Belçika Başbakanı Leterme: ''Papandreu zirvede böyle konuşmuyordu''

Yunanistan'ın geçen hafta Avro Bölgesi zirvesinde uzlaşma sağlanan 130 milyar avroluk son kurtarma paketini referanduma götürme kararı piyasalar kadar Avrupalı ortaklarını da şok etti.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, ''(Yunanistan Başbakanı George) Papandreu büyük bir sorumluluk taşıyor. Bu konunun tamamıyla Yunanistan'ın iç meselesi olmadığını unutmamalıyız'' dedi.

Leterme, Atina yönetimini ikili oynamakla suçlayarak ''Papandreu geçen hafta zirvede referandum hakkında hiçbirşey söylemedi. Ne öncesinde ne zirve sırasında ne sonrasında böyle konuşuyordu'' ifadesini kullandı.

Leterme, Yunanistan'dan referandum kararının, dünyanın güven aradığı bir dönemde belirsizlik yarattığını dile getirdi.

Yunanistan'ın sürpriz çıkışı üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, telefonla durum değerlendirmesi yapma kararı alırken İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Avro Bölgesi'nin zirvede ortaya çıkan kurtarma paketine bağlı kalması çağrısında bulundu.

26 Ekim gecesi toplanan Avro Bölgesi liderleri, bankaların ellerindeki Yunan tahvillerinin değerinin yüzde 50 kırpılması konusunda uzlaşmıştı.

Sarkozy, Merkel'i arayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i arayarak, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ile varılan yardım anlaşmasını referanduma taşıma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin öğleden sonra Almanya Başbakanı Merkel'i telefonla arayarak, Yunanistan hükümetinin geçen hafta AB ile yaptığı yardım anlaşmasını referanduma taşıma kararına yönelik fikir alışverişinde bulunacağı belirtildi.

Yunanistan'ın referandum kararı, ağır bir borç kriziyle mücadele eden ülkeyi kurtarmak konusunda varılan uzlaşmanın üzerinden yalnızca bir hafta geçmesinin ve iki gün sonra başlayacak G20 Liderler zirvesinden önce olması piyasalarda Yunanistan'ın temerrüte düşebileceği ve Avro Bölgesi'nin borç krizinin derinleşebileceğine ilişkin endişelere neden oldu.

Fitch: 'Hayır' kararı, Avro Bölgesi'nin sürdürülebilirliğini tehdit edebilir''

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ile vardığı yardım anlaşmasına ilişkin yapmayı planladığı referandumdan ''hayır'' kararının çıkmasının, Avro Bölgesi'nin sürdürülebilirliğini tehdit edebileceğini bildirdi.

Kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan hükümetinin, AB liderlerinin geçen hafta vardığı 130 milyar avro değerindeki yardım anlaşmasına ilişkin Ocak ayında yapması öngörülen referandumda Yunan halkının ''hayır'' demesinin, bu ülkenin temerrüte düşme riskini artırabileceğine ya da Avro Bölgesi'nden çıkmasına yol açabileceğine dikkat çekti.

Fitch, referandumdan çıkabilecek ''hayır'' kararının Avro Bölgesi'nin sürdürülebilirliği ve finansal istikrarı için ağır sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Ekonomi Yunanistanın referandum kararı Avrupayı sarstı ZAMAN