Merhaba

Bloomberg News tarafından JP Morgan Chase öncülüğündeki en iyi 5 stratejistin katılımı ile yapılan ankete göre ABD Doları,
bu yılın son çeyreğinde, 3. çeyrekte yaşadığı 2008 yılından bu yana görülen en iyi ralliyi büyük olasılıkla sürdüremeyecek.Stratejitler, 30 Eylül'de sona eren 3 ayda ortalama 1.3387 olan Avro/Dolar paritesinin 4. çeyrekte ortalama 1.34 olacağını öngörüyorlar. Ortalama Dolar/Yen paritesinin de 77.06'dan 76.6'ye gerileyeceği tahmin ediliyor.

DÖVİZ PİYASASINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...
Serbest Piyasa Döviz Kurları | Döviz | Bigpara.com

Dolar kaç Lira olur?

Doların TL karşısındaki seyrine ilişkin bir analiz yayımlayan Renaissance Capital; doların yıl sonuna kadar TL karşısında yatay seyredeceğini, 2012'de ise TL'nin güçleneceğini öne sürdü.

Renaissance Capital, Türk ekonomisinin 2012 yılında sadece yüzde 1.3 büyüyeceğini öngördü. Yayımladığı raporda yavaşlayan global büyüme, dış finansman temininde sıkıntı ve bir dizi yurtiçi faktör nedeniyle bu kadar düşük bir büyüme tahmininde bulunduğunu vurguladı.

Ancak 2013 yılı ile birlikte Türk ekonomisinde ciddi bir toparlanma yaşanacağını öngördüklerini belirten Renaissance Capital, yatırımlar ve ihracatta artışın 2013 yılındaki toparlanmanın ana dinamikleri olacağını ifade etti.

Türk Lirası'nın bu yılın sonuna kadar ABD Doları karşısında 1.85 seviyelerinde dolaşacağını öngören Renaissance Capital, 2012 yılında ise hafif şekilde değerlenme yaşanacağını ve ortalama kurun 1.77, yıl sonu kurunun ise 1.68 olacağı tahmininde bulundu.

Renaissance Capital, Avro/TL paritesinin ise 2012'de ortalama 2.41, 2012 sonunda ise 2.44 olmasını beklediğini vurguladı.

Renaissance Capital ayrıca, düşük ticaret açığı, artan turizm gelirlerini etkisi ile 2012'de cari işlemler açığının GSYH'ya oranının yüzde 5.4 olmasını beklediklerini de belirtti.

Dolardaki ralli bitti mi? | Son Dakika Finans ve Ekonomi Haberleri | Bigpara.com