Merhaba

ABD Başkanı Obama'nın ekonomi danışmanı Tyson,
krizde Türkiye'nin kamu-özel dayanışmasının çok başarılı olduğunu,
ABD'nin Türkiye'den bu konuda ders alabileceğini söyledi.
1995-96 arasında eski ABD Başkanı Bill Clinton'un, 2009'dan bu yana da Barack Obama'nın ekonomi danışmanlığını yapan Prof. Laura Tyson'ın, İstanbul'da katıldığı toplantıda salonda boş yer neredeyse yoktu.

Türkiye'ye gelen Tyson, türkiye'ye övgü dolu sözlerinin aralarında uyarıları vardı.Sabah'ta yer alan haberde Berkeley Üniversitesi Haas School of Business profesörlerinden olan Laura Tyson, dünyada krizden önce olduğu gibi sonrasında da gelişmekte olan ülkelerin gelişmişlerden daha hızlı büyüdüğünü ancak bunun bir ayrışma anl***** gelmeyeceğini söyledi. Tyson, halen Obama'nın özel sektörle ilişkiler ve rekabet danışmanlığını yürütüyor. Bu nedenle Tyson'ın, Türkiye'nin krizde kamu-özel sektör dayanışması çok başarılıydı. ABD'de özel sektör ile kamu işbirliğine ihtiyaç var. ABD bu konuda Türkiye'den ders alabilir sözleri başka yorumculardan daha değerli hale getirdi.

ISINIYORSUNUZ

Tyson'a göre başarılı Türkiye ekonomisinin olumsuzluğu ihracat. Daha doğrusu ihracatın Avrupa ağırlıklı olması. Haksız da değil. Her iki liralık ihracatın neredeyse 1 lirası Avrupa'ya. Hal böyle olunca Avrupa'daki hastalık Türkiye'yi de etkiliyor. Tyson'ın önerisi bilindik ama geçerli: İhracat bölgelerinizi çeşitlendirilin, rezervlerini güçlendirin. İhracat için İpekyolu güzergâhının kullanılabileceğini düşünen Obama'nın danışmanı, Asya'nın döviz rezervlerini de yüksek tuttuğuna dikkat çekerek Türkiye'nin rezerv güçlendirmesine ihtiyacı olduğu mesajını verdi. Tyson'ın sunumunda dikkat çekici bir tablo vardı. Tabloya göre, Türkiye en fazla ısınan 7 ülke arasında. Enflasyon ve cari açığın ısınmanın göstergeleri olduğunu düşünen Tyson, Hızlı ve iç talebe bağlı büyüyorsunuz. Tüketim de ithalata bağlı. Yani dövizle finanse ediyorsunuz. Kısa vadede 132 milyar doları özel sektör olmak üzere 200 milyar dolara ihtiyacınız var ve genellikle Avrupa piyasalarını kullanıyorsunuz. Bu dönemde Avrupa başta olmak üzere dışarıda finansman olanakları iyi değil. Bu bir risk dedi.

İYİ HABER: ABD ASLA İFLAS ETMEZ

TYSON, S&P'nin ABD'nin notunu indirmesini doğru bulmuyor. İyi haber ABD asla iflas etmeyecek diyen Tyson ABD'nin ithalatı kısmaya yönelik yasa tasarısına Çin'in verdiği 'savaş sebebi' açıklamasını ise Diğer ülkeleri tehdit etmek için doğru bir zaman değil sözleriyle yorumladı.

Ayrıca Tyson, Çin'in para biriminin değer kazanması durumunda üretimin başka ülkelere belki de Türkiye'ye kayabileceğine işaret etti. ABD ekonomisine ilişkin ekonomistlerin üzerinde uzlaştığı konunun ise çok yıllı, kademeli bir borç düşürme programı olduğunu söyledi.

SICAK PARAYI KABUL ETMEYİN

TYSON riskleri sayıp 'ama' diyerek Türkiye'nin güçlü yönlerine yönelik şu parantezi de açmayı ihmal etmedi: Kamu borcu, özel sektör borcu çevreye bakıldığında çok düşük ve bu sizin güçlü yönünüz. Bağımsız düzenleyici kuruluşlarınız da çok başarılı ki bunu dünya kabul ediyor. Dalgalı kur ve bağımsız para politikası uygulayabiliyorsunuz. Bu nedenle riskli cari açığı yönetmesi zor olmayacaktır.

Tyson'a göre, Türkiye'nin en önemli sorunu; Avrupa'daki kriz ve Arap Baharı nedeniyle çevre ülkelerdeki belirsizlik. Gelecek dönem için bir de önemli uyarısı var. Tyson Türkiye'ye 'Ekonomi ve siyaset istikrarlı' diyerek yüksek kısa vadeli sermaye girişi olabilir. O dönem geldiğinde bunu çok kabul etmemelisiniz. Çünkü kısa vadeli sermaye aşırı ısınmaya neden olabilir dedi.

ABD Türkiye`den ders alsın! | Son Dakika Finans ve Ekonomi Haberleri | Bigpara.com