Merhaba

Denizbank bağlı bulunduğu Fransa -Belçika ortaklığı Dexia’yı, Finansbank da iştiraki olduğu Yunan NBG’yi borsadaki piyasa değeri liginde geride bıraktı

Uluslararası piyasalardaki dalgalanma ve Avrupa bölgesinde yaşanan kriz Türkiye’de de yatırımları bulunan dev bankaların piyasa değerlerinin ciddi oranda gerilemesine yol açarken, Avrupalı bankaların Türkiye operasyonları ayakta kalmayı başardı.

Dün borsaların kapanış rakamlarına göre Denizbank’ın piyasa değeri 2.4 milyar euro olurken, bu bankayı bünyesinde bulunduran Fransa-Belçika ortaklığı Dexia’nın piyasa değeri 2.1 milyar euro’ya kadar geriledi.

Dexia 5 yıl önce Denizbank’ı aldığında Avrupalı bankanın piyasa değeri satırının karşısında 35 milyar euro yazıyordu. O dönemde Denizbank’ın değeri ise 2.28 milyar euro’ydu.

Avrupa eriyor...

Türkiye’ye yatırım yapan bir diğer Avrupalı Yunanistan merkezli NBG’nin dünkü piyasa değeri 2.1 milyar euro olurken, bankanın Türkiye operasyonu Finansbank’ın değeri 3.08 milyar euro oldu.

NBG, Türkiye’ye Nisan 2006’da yatırım yaptığında ABD’de halka açık olan bankanın değeri 14 milyar euro iken, Finansbank’ın piyasa değeri 4.6 milyar euro’ydu.

AVRUPALI KÖKLÜ BANKALAR DİPTE GENÇ ‘TÜRK BANKALARI’ AYAKTA

Finansbank’ı kurmak için evini satıp kiraya çıktı

Finansbank’ı Yunan National Bank of Greece’e (NBG) satan Hüsnü Özyeğin, bankayı kurmak için iki evini satmıştı. Hüsnü Özyeğin ABD’de eğitimi sonrası 30 yaşında Türkiye’ye dönerek Robert Kolej’den arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet’in isteği üzerine Pamukbank’ta çalışmaya başladı.

1974-1984 döneminde genel müdürlük yaptı. Karamehmet’in Yapı Kredi’yi almasınıdan sonra 1984’te bu bankanın genel müdürlüğüne geçti. Özyeğin, 1987’de Finansbank’ı kurdu. Özyeğin, Finansbank’ı kurarken genel müdürken elde ettiği kişisel birikiminin yanı sıra iki evini de satıp sermaye elde etti. Evlerini sattığı için bir süre kirada oturdu. İstanbul Gümüşsuyu’nda bir şubeyle Finansbank’ı faaliyete geçirdi.

Finansbank’ı bünyesinde bulunduran National Bank of Greece (NBG), Yunanistan’ın en eski ve en büyük bankaları arasında. 1841 yılında ticari banka olarak kurulan NBG, 1928 yılına kadar Yunan banknotlarını bastı. 1880’de Atina, 1999’da New York Borsası’na girdi.

OTEL ODASINDA KURULDU

Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu, 69 milyon dolara Emlakbank’tan bir tabela ve üç şube olarak satın aldığı Denizbank’ı yaklaşık 2.4 milyar dolara Dexia’ya sattı.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, o dönemde yaptığı açıklamada, “Bankamızı 1997 yılında otel odasında kurduk” açıklamasını yapmış ve o dönemi şöyle anlatmıştı: “Ben Rusya’dan dönmüştüm ve İstanbul’da ikamet edeceğimiz hiçbir yer yoktu. Swissotel’de apart kısmında 2 odaya yerleştik. Karşı odada bankanın kuruluşu için ayarladığmız ofis şeklinde bir kurulum vardı. O tarihte oğlum Ali’ye o odaya pijama ile gitmemesini, oranın bir banka olduğunu hatırlattığımı gayet iyi hatırlıyorum.”

Denizbank’ı bünyesinde bulunduran Dexia Avrupa’nın köklü bankalarının birleşimiyle kuruldu.

Temeli 1860 yılında kurulan Credit Communal de Belgique bankasına dayanan Dexia, bu bankanın 1996’da Fransız bankası Credit Local de France ile birleşmesiyle oluştu. Bankanın Belçika, Lüksemburg ve Türkiye başta olmak üzere 8 milyon müşterisi var.

2 BANKA SAHİBİNİ GEÇTİ | Son Dakika Finans ve Ekonomi Haberleri | Bigpara.com