Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

9 şirketi var en büyük müşterisi NATO

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Borsa ve Ekonomi Forumunda 9 şirketi var en büyük müşterisi NATO Konusununun içerigi kısaca ->> 9 şirketi var en büyük müşterisi NATO Savunmada turizme, hayvancılıktan inşaata farklı sektörlerde toplam 9 şirketi var Forbes Dergisi, Fenerbahçe ...

 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  9 şirketi var en büyük müşterisi NATO

  9 şirketi var en büyük müşterisi NATO

  Savunmada turizme, hayvancılıktan inşaata farklı sektörlerde toplam 9 şirketi var

  Forbes Dergisi, Fenerbahçe Başkanı’nın iş hayatını incelediği dosyada, Yıldırım’ın girdiği savunma ihalelerine dikkat çekiyor.

  Fenerbahçe başkanı olması sebebiyle spor yöneticiliğiyle bilinen Aziz Yıldırım aynı zamanda büyük şirketlerin de sahibi bir işadamı. Yıldırım’ın inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar uzanan sektörlerde önemli yatırımları var. Bunlardan Maktaş Makine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhabere entegre sistemini Alman Siemens ile birlikte kurmuştu. Futbolda şike soruşturması kapsamında tutuklanan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kamuoyunda daha çok spor yöneticisi kimliğiyle tanınıyor. Ama birçoğunun internet sitesi bile olmayan şirketleri ile Fenerbahçe Başkanı, Türkiye’deki iş dünyasında kayda değer bir ağırlığa sahip.

  İNŞAAT TURZİM SAVUNMA

  Yıldırım’ın şirketleri inşaat, savunma, denizcilik, turizm, beton ve hayvancılığa kadar oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Forbes Dergisi, Fenerbahçe Başkanı’nın iş hayatını incelediği dosyada, Yıldırım’ın girdiği savunma ihalelerine dikkat çekiyor. Fenerbahçe Başkanı’nın yüzde 93 hissesini elinde bulundurduğu Maktaş Makine’nin en büyük müşterisinin NATO olduğu biliniyor. Yıldırım, dayısı Faruk Yalçın’ın 1963’te Makyal İnşaat’ı kurarak NATO ihaleleri almaya başlamasından 10 yıl sonra Maktaş Makine ile iş hayatına girdi.

  650 MİLYON DOLARLIK İŞ ÜSTLENDİ

  Şirket, 1973’ten bugüne çoğu NATO için olmak üzere toplam 650 milyon dolarlık iş üstlendi. En büyük işi ise TAFICS projesi için kazandığı ihale oldu. Maktaş, 1996’da TAFICS ( Türk Silahlı Kuvvetleri Entegre Muhabere Sistemi) projesinin birinci aşaması için yapılan ihaleyi Siemens ile birlikte 223 milyon dolara kazandı. Aynı projenin ikinci aşaması için yapılan ihaleyi de 2003’te yine Siemens-Maktaş ortaklığı 177 milyon dolara aldı. TAFİCS projeleri 2006’da dünyada Siemens’in uluslararası ihaleleri kazanmak için rüşvet dağıttığı suçlamasıyla gündeme gelmişti. Siemens’i dünyada zora sokan bu konu Türkiye’de ise gündeme gelmedi. Sahibi olduğu Gülhan Denizcilik’in Dearsan tersanesiyle imzaladığı iş ortaklığı ile Türkmenistan’a 100 milyon dolarlık iki karakol botu sattığına ilişkin haberlerde, önemli bir ortak olmasına karşın Aziz Yıldırım’ın adı geçmedi.

  İŞTE O 9 ŞİRKET

  Aziz Yıldırım Maktaş Makine’nin yanı sıra İmsak Savunma, Savtem Savunma, As İnşaat, Asbeton İnşaat, Aly İnşaat, Gülhan Denizcilik, AG Denizcilik ve Şahdem Süt Entegre Hayvancılık şirketlerinin de hissedarı. Dergide yer alan dosyada Aziz Başkan’ın Fenerbahçe yönetiminde yer alan isimlerle de sağlam iş ilişkileri olduğu hatırlatılıyor. Fenerbahçe’nin küme düşmesi ve Yıldırım’ın önderliğini kaybetmesi halinde Aziz Başkan’ın ’iş liginde’ eski gücünü sürdürüp sürdüremeyeceği merak konusu

  Kaynak : 9 şirketi var en büyük müşterisi NATO - Milliyet.com.tr

 2. #2
  redyellow
  Misafir..
  Zenginin malı züğürtün çenesini yorarmış. İster 9 ister 19 şirketi olsun aziz yıldırımın bizi hiç ilgilendirmez. Mühim olan kazancını doğrulukla, helal yoldan kazanıp kazanmadığıdır. doğru yoldan, helal yoldan kazananlara kazandıkları helal osun der geçeriz.

Benzer Konular

 1. Dünyanın En Büyük GSM Şirketi!
  Bay X Tarafından GSM Operatörleri ve Telekom Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-11-2011, 07:03 AM
 2. Türkiye'nin 100 şirketi
  mopsy Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-07-2010, 07:57 AM
 3. NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 05-05-2009, 11:39 PM
 4. NATO Üyeliği Gerekli Mi?
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 31-03-2009, 06:18 PM
 5. NATO gemilerinin geçişine TKP'den protesto
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2008, 12:05 PM
Yukarı Çık