+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

İkinci dip riski var mı?

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Borsa ve Ekonomi Forumunda Bulunan İkinci dip riski var mı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba Almanya’nın Lindau kentinde geçen hafta bir araya gelen Nobel ödüllü 18 ekonomistten biri olan Prof. Edmund Phelps, ABD’de yaşanacak

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İkinci dip riski var mı?

  Merhaba  Almanya’nın Lindau kentinde geçen hafta bir araya gelen Nobel ödüllü 18 ekonomistten biri olan Prof. Edmund Phelps, ABD’de yaşanacak olası bir ‘çift dip’in Türkiye’de hissedilse bile büyük etkiler yaratmayacağını belirtti.

  Lindau’da 2 yılda bir düzenlenen konferansların 4’üncüsü küresel kriz tartışmalarına sahne olurken, bu toplantıları izleyen CNBC-E munhabiri Artunç Kocabalkan’ın sorularını yanıtlayan Columbia Üniversitesi Profesörü Edmund Phelps, “ABD’deki ikinci bir durgunluğun Türkiye’ye ihraç edileceğini düşünmüyorum” dedi. Türkiye’nin son yıllarda çok büyük başarı gösterdiğini belirten Prof. Phelps, “ABD’de bir durgunluk olursa Türkiye bunu hiç hissetmez demiyorum ama bu Türkiye için bir felaket olmaz” diye konuştu. Türkiye’ye ilişkin iyimser bir bakış açısı ortaya koyan ekonomistlerden biri de Prof. Edward Prescott oldu. Türk ekonomisinin iyi durumda olduğunu söyleyen Prescott, “Şu andaki politikalarını takip ederse Türkiye daha da iyi olacaktır” dedi.

  Avrupa’ya dikkat

  Prof. Eric Maskin ise, bu konuda pek de iyimser olmayan bir bakış açısı dile getirdi. Türkiye’nin,, Avrupa ve ABD ile olan ticaretine güvendiğini belirterek, “Bu iki büyük ekonomi tekrar durgunluğa girerse bunun Türkiye için kaçınılmaz sonuçları olacaktır. Bu Türkiye için bazı kötü sonuçlar doğurabilir” dedi. ABD’de nasıl bir resesyon yaşanacağının önemli olduğunu vurgulayan Financial Times yazarı Martin Wolf ise, 2008 ve 2009’daki gibi bir panik olursa Türkiye’de de işlerin kötü olabileceğini öne sürdü. Avrupa’nın Türkiye için çok daha önemli bir ticaret ortağı olduğunu belirten Wolf, “Avrupa’da ciddi bir çöküş olursa bu Türkiye için çok kötü olur” dedi. Prof. William White da, gelişen ülkelerdeki artan enflasyon problemine dikkat çekerek, “Dengesizlikler var. İkinci bir resesyon olursa gelişen ülkelerin etkilenmemesi beni şaşırtır” diye konuştu.

  İkinci dip riski var mı? | Son Dakika Finans ve Ekonomi Haberleri | Bigpara.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İkinci dip olasılığı yüksek!

  Merhaba

  Başbakan Yardımcısı Babacan küresel bazda tablonun
  pek içaçıcı olmadığını belirterek güven vurgusu yaptı.
  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, canlı yayında BloombergHT Ekonomi Direktörü Kerem Alkin, Bloomberght.com Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Haber Müdürü Ali Çağatay ve Ekonomi Müdürü Özlem Dalga'nın sorularını yanıtladı.

  -Güven ortamı bozulduğunda resesyon riski artar

  Babacan küresel ekonomideki resesyon riski ile ilgili Pek çok büyük ekonomiye baktığımızda kamu borç stoğu ciddi şekilde hissediliyor. Bankaları kurtarmak için adılan adımlar bugünlere miras kaldı. Piyasalarda güven ortamı bozulduğunda resesyon riski de beraberinde geliyor. Güveni sağlayamazsanız, risk büyür. dedi.

  2008'de atılan adımlar nasıl ki bugüne kötü bir miras olarak kaldıysa merkez bankalarının çözümü ertelemek adına attıkları adımlar da geleceğe miras kalacak. diyen Babacan Günde yüzde 3 - 5 gibi inişler çıkışlar hiç hayra alamet değil, PMI rakamlarının yüzde 50'nin altına düşmesi önemli bir gösterge ve maalesef büyük ekonomilerde siyasi kararlar geç çıkıyor. açıklamasında bulundu.

  Babacan, geleceğinden korkan insan için vergi düşse de çıksa farketmeyeceğini, alışveriş yapmayacağını belirterek bu durumda da ekonominin çarklarının dönmeyeceğini söyledi. Babacan, küresel bazda genel itibarla ekonomik tablonun pek içaçıcı olmadığını söyledi.

  -Resmi politikamız serbest kur rejimidir

  Türk Lirası'ndaki değer kaybı böyle bir ekonomik konjonktürde şikayet etmemiz değil, memnun olmamız gereken bir konu. diyen Babacan, TL'de bir miktar değer kaybı gelişmekte olan ülkelerin beceremediği bir tablo. Serbest kur rejiminin devam etmesini istiyoruz, bizim resmi politikamız da bu. açıklamasında bulundu.

  İsviçre Frangı'nı örnek göstererek Normal bir dönemde değiliz, pek çok ülke garip garip işler yapmaya başladı. diyen Babacan, Eğer piyasada belli yönde dinamikler varsa merkez bankalarının otoriter bir şekilde kuru belli bir yerde tutma çabaları belki kısa vadede sonuç verir ama uzun vadede duvar yıkılır. yorumunda bulundu.

  -İkinci dip riski daha yüksek görünüyor
  İkinci dip olasılığı yüksek! | Son Dakik[/B]a Finans ve Ekonomi Haberleri | Bigpara.com

Benzer Konular

 1. Prematüre bebekte körlük riski
  mopsy Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2010, 06:20 AM
 2. Romatizma ilacında ülser riski
  RABİA Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-03-2010, 01:54 PM
 3. Az veya çok uyumak ölüm riski!
  Go[rk]eM Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2008, 12:28 AM
 4. Ayakkabıda hastalık riski
  ErDaLL Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-01-2008, 06:36 PM
 5. Meme Kanseri Riski
  Nil@y Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2006, 07:09 AM
Yukarı Çık