Bence Memleketin yeni imajlara ve bunları desteklemeye ihtiyacı var.

Avrupa ve amerikanın Barbie bebek piyasasını Çinlilerin ve japonların Hello Kitty kırdı

Bratz denen çok açık kızlar idol ve ekol oluşturamadı. Aileler kızlarda açıklık sevmediği için
Çocukların oyuncak seçiminde rol oynuyor.
Çinlilerin ve japonların Eski kültürel inanç sisteminde Uğur getirdiğine inanılan Kedi figürü gerçekten uğur getirdi. Şu anda çinlilerin ve japonların büyük çoğunluğu şintoist değil Hristiyanlaşmıştır. Kısaca Hristiyanlaştıkları halde kendi kültürlerini satıyorlar. Biz ise sadece taklit edebiliyoruz. Eğer Türkiye 3ncü veya 4ncü ekolü çıkarmazssa başka bir ülke çıkaracaktır.
Hello kity yi Türkiyede bilmeyen bir kız çocuğu büyük şehirlerde hemen hemen bulamazssınız.
Adamlar bu marka üzerinden şapkasından elbisesine, fener anahtarlığına kadar sadece bir isim üstünden para kazanıyor. Bütün kız çocuğu figürlerinde kapalılık yoktur. Özellikle kısa etek dekolte açıklık göze çarpar. Hello kitty de Karakter bir kedi olduğu ve etek boyu kabul edilebilir olduğundan kabul görmüştür.
Eğer etekli ama normal ürkütmeyecek etek boyu olan Masum bir Türk karakteri bulunursa bütün muhafazakar ve normal ülkeler alacaktır. Bu Türk kızı karakteristik yapıda olursa Türkiye çevresi ukrayna gurcistan ve arap ülkeleri civarında çok talep görecektir. Plastiği çinde üretmek kolay ama bu tür projenin Türkiyede ekolleşmesi gerek. Yoksa zaten çinde basarsınız. Sırtında odun taşıyan, yemek yapan klasik anadolu kadını figürleri sadece geleneksel kalır.Ajitasyon figürü dünyada tutmaz. Oyuncak piyasasında Yeni Türk kızı imajına ihtiyaç var ve bu etekli olmalı. Etek kadının en büyük farklılığı. Türkiyede fatoş gibi çeşitli firmalar var ama devletsel destek olmalı.
Bu korkunç bir pazar dünyaya olunması gereken kadın kopyası oluşturuyorsunuz. Bu konuda masallar filmler yapılmalı. Muhafazakar olursanız pazarınız sadece belli yerler olur. ama Orta yolu tutan bir karakter Maalesef Bir kedi Hello Kitty , Hello kitty hem islam ülkelerinde hemde dunyanın her yerinde tuttu. Devlet destekleri gerekli.

Mesela kore de samsung hyundai de devlet desteği olmasaydı dünyaya açılamazdı.
Belki yanılıyorum bu kişisel bir düşünce.