Merhaba

Japon kadınların Türkiye'deki yüksek faizi keşfiyle yükselen 'carry trade' işlemleri yoluyla Türk Lirası, uluslararası piyasalarda Güney Kore Wonu'yla işlem hacmi en hızlı artan dövizler arasına girdiJapon ev kadınlarının döviz-faiz işlemleriyle para kazanma tutkusu, Türk Lirası’nı uluslararası para trafiğinin bilinen döviz kurları arasında yükseltti.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) verilerine göre, son üç yılda uluslararası işlem hacmi en hızlı yükselen para birimleri, Güney Kore Won’u ve Türk Lirası oldu.

Liranın uluslararası piyasalardaki döviz işlem hacmi içindeki payı, Japon kadınların ‘carry trade’ işlemlerine başladıkları 2007’de yalnızca yüzde 0.1 düzeyindeyken, bu oran 2010 yılında yüzde 0.35 düzeyine çıktı.

4 milyar dolarlık hacim

BIS’in üç yılda bir yayımladığı Banka Araştırması Raporu’nda, dünya döviz işlemleri hacminin, Nisan 2010 itibarıyla, 2007 yılındaki düzeyinden yüzde 20 daha yüksek olduğuna dikkat çekildi. BIS raporundaki verilere göre, 2007’de günlük döviz işlem hacmi 3.3 trilyon dolar düzeyindeyken bu hacim 2010 Nisan ayı itibariyle 4 trilyon dolara çıktı. Raporda, işlem hacmindeki bu hızlı tırmanışı, aynı dönemler içinde yüzde 48 gibi büyük bir patlama yapan ‘spot işlemler’ tetikledi.

Bu süre içinde, spot işlemlerin günlük hacmi 1.0 trilyon dolardan yaklaşık 1.5 trilyon dolara fırladı. Raporda, “Bu dönemde, gelişmekte olan ülkeler dövizlerinin pazar payı yükseldi; piyasada işlem hacmi en hızlı yükselen dövizler Türk Lirası (TL) ve Güney Kore Won’u oldu” denildi.

Japonya’da uzun süren durgunluk ve deflasyon süreci nedeniyle faizlerin neredeyse sıfır düzeyinde olması, özellikle Japon ev kadınlarının yüksek faiz kazandıran Türk Lirası gibi dövizlere yönelmelerine neden oldu. Japon kadınların 2007 yılında keşfettikleri Türk Lirası’ndaki yüksek faiz, birden bire uluslararası döviz piyasalarında lira talebinin ve dolayısıyla işlem hacimlerinin yükselmesini sağladı.

Nasıl kazanıyorlar?

Japon kadınlar, yüzde 0.5 faizle aldıkları yen kredilerini, o dönemlerde faizi yüzde 17.5 düzeyinde olan Türk Lirası’na dönüştürüp çok büyük kazançlar elde ettiler. Yalnızca internet üzerinden işlem yapan ‘online borsa oyuncuları’nın bir günde 15 milyar dolarlık işlem yaptığı Japonya’da, ev kadınlarının, aralarında Türk Lirası’nın da bulunduğu birçok dövizle yaptıkları ‘carry trade’ işlemlerle, binlerce dolarlık kazançlar elde ediyorlar.

Döviz merkezi Londra

BIS raporu verilerine göre Londra, uluslararası döviz işlemlerinin merkezi olmaya devam etti. İngiltere’de yerleşik bankaların tüm işlemlerdeki 2007 yılında yüzde 34.6 olan payları, 2010 yılında yüzde 36.7 düzeyine çıktı. İngiltere’yi, 2010 yılı itibariyle yüzde 18 payla ABD, yüzde 6 payla Japonya, yüzde 5 payla Singapur, yüzde 5 payla İsviçre, yüzde 5 payla Hong Kong ve yüzde 4 payla Avustralya izledi

bigpara - Trk Liras snf atlad