Ekonomik Krizin Çözümü: Dünya İslami Faizsiz Bankacılığa Yöneliyor


Son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde cereyan eden ekonomik kriz sonucunda piyasalarda büyük bir dalgalanma yaşanıyor. Ekonomik piyasalarda her geçen gün daha büyük bir panik yaşanmasının en büyük nedenlerinden biri ise, bu ekonomik krizin 7 yıldan önce bitmeyeceğinin öngörülmesi...

Yaşanan bu derin panik sonucunda gerek siyasi gerekse ekonomik çevrelerden birçok kişi çözüm arayışına girmiş durumda. Denenen bütün çözüm önerilerinin şu ana kadar başarıız olması ise ülkeleri her geçen gün daha da ciddi bir ekonomik darboğaza okuyor.

Tüm bu olumsuzluklar neticesinde, başta Vatikan olmak üzere, çeşitli çevrelerden yeni bir çözüm önerisi geldi. Paradan para kazanma –yani faiz- üzerine kurulu olan mevcut bankacılık sisteminin bugüne kadar ekonomide yol açtığı tahribatın düzeltilmesinin ancak ve ancak İslami –faizsiz- bankacılık ile mümkün olabileceğini anlayan bu çevreler, İslami bankacılık sistemine geçilmesinin gerekliliğini ifade etmeye başladı.

İşte bu haberlerden bazı örnekler:

ZAMAN
Vatikan, Krize Karşı “İslami Bankacılık Önerdi

Bütün ülkeler, finansal piyasalarda başlayan krize çare ararken, Katolik dünyasının merkezi Vatikan'dan ilginç bir teklif geldi. Vatikan'ın resmi yayın organı günlük 'L'Osservatore Romano' gazetesi, krizden çıkış yolu olarak 'İslami bankacılık' sistemini tavsiye etti. Gazetede 4 Mart'ta yayınlanan makalede; İslami bankacılığın dayandığı etik kuralların, güven ve nakit para akışı sağlayacağına dikkat çekildi.

İslami finans sistemini öven makale, Avrupa'da geniş yankı buldu. Saygın ekonomi gazetelerinden Financial Times konuya geniş yer verdi. Vatikan'ın ekonomik konularda nadir açıklama yaptığına dikkat çeken gazete, İslami finans sisteminin bizzat Vatikan tarafından tavsiye edilmesinin global finans krizinin boyutları hakkında ipucu verdiğini kaydetti.

Kriz ortamında bankaların gelecekte Müslümanları örnek almasını tavsiye eden gazete, İslami finans sisteminin Batı finans dünyasında yeni kurallar oluşmasına yardımcı olabileceğini vurguladı. Vatikan, şimdiki kapitalist sistemi başarısız buluyor, Papa Benedict de, kapitalizme ve banka yöneticilerinin aç gözlülüğüne karşı son zamanlarda çok ciddi eleştirilerde bulunmuştu. Tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz Vatikan'da da kendisini hissettiriyor. 2007 yılını 18 milyon Euro bütçe fazlasıyla kapatan ülke, 2008'de sadece 6 milyon Euro fazla verdi. Bu oranın 2009'da daha da düşeceği belirtiliyor.
zaman.com.tr

TIMETURK
İslami Dünya Bankası Para Fonu’na Doğru

ABD Wall Street devlerinden Lehman Brothers'ın iflasının ardından Eylül'de başlayan kriz Amerika'yı ve dünyayı en az 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran kadar büyük bir krizin içine itmişti. O zamandan beri dünya çapında birçok büyük firma kapanmış, sayısız insan işsiz kalmıştı. Gelirin azalmasıyla refah düşmüş ve tüketici harcamalarını iyice kısmıştı.

Ekonomideki bu olumsuzluklara dikkat çeken Endonezya Cumhurbaşkanı Bambang Yudhoyono, mali darboğazı aşmak için İslami bankacılığın ön saflarda yer alması gerektiğine “İslami bankalar, krizden etkilenmedikleri için ön saflarda yer almalılar” sözleriyle dikkat çekti.

Kuran ahlakına uygun finans, sahiplik için kiralama, taksitle alım, ortak alım ve satım ile ortaklıklara benziyor. Bu kurallara göre oluşturulan İslami bankalar görece olarak kredi sıkışmasından etkilenmedi.

Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla ise şunları söyledi: “Son küresel kriz gerçek olmayan işlemlere dayalı bir ekonominin kolayca çökebileceğini gösterdi. İslami ekonomi sistemi olan Müslüman ülkelerin yaşanan krizden çok daha az etkilendiğini biliyoruz”.

Bundan 30 yıl kadar önce başlayan İslami bankacılık endüstrisi, büyük bir gelişme göstererek, dünya çapından birçok yatırımcı ve bankeri kendisine çekti. Şu anda dünya genelinde yaklaşık 300 İslami banka ve finans kurumu bulunuyor. Bunların toplam varlıklarının 2013'te 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.
timeturk.com

TÜM GAZETELER
İslami Bankacılık Batı’nın Gündeminde

İslami bankacılık, küresel krizle birlikte öne çıkan kavramlar arasında yer alıyor. Deutsche Welle (Almanya medya kuruluşu)`den Peter Philipp, küresel krizle mücadele kapsamında gündeme gelen İslami bankacılık kavramını araştırdı.

Makalede finans uzmanı Michael Saleh Gassner, son krizle birlikte gündeme gelen kavramlardan birinin de İslami bankacılık olduğuna dikkat çekiyor. Gassner, yıllık yüzde 27`lik büyüme oranıyla popülaritesi sürekli artan İslami bankacılığın, bu tür krizlerin önüne geçebilme ihtimalinin bir ütopya olmadığını savunuyor. Ayrıca “Ekonomide temelde ahlaki unsurların eksikliğini duyuyoruz. Hangi sistemi alırsanız alın, daha ahlaki, daha etik boyutlarda düşünmeliyiz.” diye ekliyor.
tumgazeteler.com

TERCÜMAN
Obama Faiz Ödemelerine Karşı Savaş Açtı

ABD Başkanı Barack Obama, bütçe açığını gelecek dört yılda yarıya indirme sözü verdi. Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen “mali sorumluluk” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ABD'nin kısa sürede borç sorunlarına çözüm bulamazsa tekrar ekonomik krizle karşılaşacağı uyarısında bulundu. Şimdi büyük harcamalara ihtiyaç bulunmasının ABD'nin bütçe sorunlarının sonraya bırakılması anla mına gelmediğini belirten Obama, “Bu krize sebebiyet veren açıklarla mücadele etmeksizin bu krizle mücadele edersek, yoldaki başka bir krize saplanma riskiyle karşılaşırız” dedi. Miras aldığı 1.3 trilyon dolar tutarındaki bütçe açığının, sadece 250 milyar dolarının, yani eğitime yapılan harcamanın üç katını aşan kısmının 2008 yılında faiz ödemeleri olduğunu vurgulayan Obama, “Bu açıkları taşıyamayız ve taşımayacağız. Bugün miras aldığımız bu açığı görev süremin sonuna kadar yarıya indireceğime söz veriyorum” diye konuştu.
tercuman.com.tr

Küresel Ekonomik Krizde Son Durum

Son ekonomik kriz sonucunda yoksulluk sadece dünyanın belirli ülkelerini ilgilendiren bir problem olmaktan çıkmış ve modern ülkelerde bile toplumları tehdit eden bir tehlike halini almıştır. Ancak daha önceki sayılarımızda da dikkat çektiğimiz üzere dünya ekonomisinde yaşanan bu son buhranın, ekonomi dışında farklı bir önemi daha vardır: Peygamber Efendimiz (sav) bundan yaklaşık olarak 1400 yıl önce içinde yaşadığımız ahir zamanda ekonominin genel olarak bozulmaya uğrayacağını hadislerinde bildirmiştir. Bunun Hz. İsa (a.s.)'nın ikinci kez yeryüzüne inişi ve Hz. Mehdi (a.s.)'nin ortaya çıkışı öncesinde gerçekleşecek bir alamet olduğunu haber vermiştir. Hadislerde konuyla ilgili olarak şöyle bildirilmiştir:

Mehdi çıkmadan önce, milletler arasında ticaret ve yollar kesilecek, insanlar arasında fitneler çoğalacaktır.( El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamet-il Mehdiyy-il Muntazar, s. 39)

“Herkesin az kazançtan yakınması... Paraları için zenginlerin saygı görmesi...” (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul El-Hüseyin El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 146)

“Piyasanın durgun olması, kazançların azalması...”( Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul El-Hüseyin El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, s. 148)


INTERNETHABER
İngiltere’nin En Büyük Bankası Battı

Küresel krize söz geçirmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Bir haber daha İngiltere'den geldi. Ülkenin en büyük bankası battı.
İngiltere'nin önde gelen bankası Llyods Bank grubu, devletin kontrolüne geçti.

Lloyds Banking Gruptan yapılan açıklamada, devletin banka bünyesinde bulunan 260 milyar sterlin (367 milyar dolar) tutarındaki riskli varlıkları üzerine alarak Llyod Bank'ın en büyük hissedarı konumuna geldiği belirtildi.

İngiltere'de yapılan açıklamaya göre, varılan anlaşma uyarınca devletin bankadaki hissesi yüzde 43,5'den yüzde 65'e çıkacak.
internethaber.com İnternet Haber - Son Dakika Haberler

Avrupa’da Da Ekonomi Durma Noktasında

AB'de iç ve dış talep durma noktasına geldi. Euro Bölgesi'nde iç talebin hızla gerilemesi fabrika siparişlerini de yüzde 22 geriletti.
Türk ihracatının yüzde 55'inin gerçekleştirildiği Avrupa Birliği pazarında kriz dolayısıyla talep durma noktasına geldi. Kişi başına gelirin 20 Bin euro civarında olduğu AB pazarı, krizin bedelini ağır ödüyor. Euro Bölgesi'nde ithalatın yanı sıra fabrika siparişleri de hızla düştü. Fabrika siparişleri Euro Bölgesi'nde Aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 5.2 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.3 geriledi.
tercuman.com.tr

Çin Merkez Bankası: Ekonomi Daha da Gerileyecek

ABD'den tüm dünyaya yayılan ekonomik kriz, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'i de sallamaya başladı. Çin Merkez Bankası, ekonomideki gerilemenin daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu. Merkez Bankası raporunda, ekonomik büyüme üzerindeki düşüş yönlü baskının devam ettiği kaydedildi. Banka, talepteki keskin azalma nedeniyle, deflasyon (para darlığı) riskinin de arttığını vurguladı.
tercuman.com.tr

ABD Daralmaya Devam Edecek

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, ABD ekonomisinin ciddi bir daralmadan geçtiğini söyledi. Bernanke, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı açıklamada, milyonlarca Amerikalı'nın işini kaybetmesine neden olan durgunluktan kurtulmak için gerekli tüm imkanları kullanacaklarını vurguladı. FED Başkanı, Amerikan ekonomisinin, bu yılın ilk altı ayında daralmaya devam edeceğini de dikkat çekti.
tercuman.com.tr

Sayın Adnan Oktar’ın Faizlerin Kaldırılması Gerektiğiyle İlgili Yaptığı Açıklamalar

“BU KRİZDEN ÇIKILMASININ YOLU FAİZİN KALDIRILMASIDIR. Yani İslami bankacılık tabir edilen bankacılık sistemine dönülmesidir. Yani bütün İngiltere'de, Amerika'da bunun başarılı olduğunu herkes gördü. Hem Amerika'da hem İngiltere'de hem de Avrupa'da bu inceleniyor şu an. Yani buna, İslami bankacılığa geçiş düşünüyorlar.” (MPL TV Röportajı, 21 Kasım 2008)

“FAİZLERİN TAMAMEN KALDIRILMASI GEREKİYOR, vergilerin düşürülmesi gerekiyor, vergiler çok yüksek, yarı yarıya vergilerin düşürülmesi gerekiyor, piyasaya yüksek para arzı gerekiyor ve insanların da bu panik ruhundan kurtulmaları gerekiyor, yani tuttukları parayı mutlaka harcamaları gerekiyor, bunun teşvik edilmesi gerekiyor. O zaman piyasa otomatik hareketlenir, faizler düştüğü için üretim çok kolay hale gelecektir, vergiler düştüğü için çok rahat üretim yapabilecektir üreticiler. Tüketimin teşvik edilmesi gerekiyor, para tutulmasının yanlışlığının iyi anlatılması gerekiyor. Bir de piyasaya yeteri kadar para arzı gerekiyor, bu paniğin gereksizliği de insanlara anlatılırsa bu kasılma, bu çöküş ortadan kalkar.” (IANS (INDO ASIAN HABER SERVİSİ) Röportajı Kasım 2008)

“Kuran'da borcun affedilmesi bir ibadet olarak belirtiliyor, yani illa borcu öde diye fakir insanların yakasına yapışılması doğru değil, bundan vazgeçilmesi lazım. Vergi affı getirilmesi gerekiyor ve vergilerin iyice düşürülmesi gerekiyor, bu piyasayı çok çok canlandırır. FAİZİN SIFIR NOKTAYA ÇEKİLMESİ GEREKİR, YANİ SIFIR FAİZLE, KAR PAYI ŞEKLİNDE, YANİ KAZANCINDAN KAR PAYI ALMA ŞEKLİNDE OLAN BİR SİSTEME DÖNÜLMESİ GEREKİYOR.

Muhabir: YANİ İSLAM BANKACILIĞINA DÖNÜLMESİ GEREKİYOR,
Adnan Oktar: Evet, o tarz, o tarz. Evet bu çok çok önemli, bu çok ciddi şekilde ortalığı canlandırır, piyasayı çok ciddi canlandırır, hem de yıkılmaz bir sisteme dönüşür, yani BÖYLE BİR SİSTEMİ, BU SÖYLEDİĞİM SİSTEMİ BİR DAHA HİÇBİR KRİZ, ALLAH'IN İZNİYLE YIKAMAZ. Ama bu kriz sürekli deprem tarzında sarsıntılarla devam ediyor ve muhtemelen Kuran'ın işaretiyle de yedi yıl sürebilir. Yusuf Suresi'nde bahsedilen konu, işaret edilen konu, bu ahir zamandaki bu kriz olması ihtimalini düşünüyorum ve Allahualem de öyle benim kanaatime göre.” (El Cezire Röportajı, 13 Aralık 2008)
(makale harun yahya)