Merhaba

Avrupa'daki mali sorunların yarattığı endişeler ve ABD ekonomisine yönelik kaygıların artması vadeli işlemlerde altının ons fiyatını 1252 dolarla yeni rekor seviyesine çıkardı. İç piyasada da Cumhuriyet altınının fiyatı 408 lira oldu.

Ağustos vadeli altın kontratları Perşembe günü 18.20 dolar ile yüzde 1.5 yükselerek 1248.70 dolara çıktı. Kontratlar gün ortasında da 12 Mayıs'taki 1,246.50 dolar ile rekor kıran seviyeyi aşarak 1,252.50 dolara yükseldi.

Altın fiyatları Cuma günü spot piyasada hafif gerilese de dünkü seviyelerine yakın seyrediyor. Bu sabahki ilk işlemlerde spot piyasada 1,248 doları gören değerli madenin ons fiyatı daha sonra 1,243'e kadar geriledi.

Yükselişle birlikte iç piyasada bir Cumhuriyet altınının satış fiyatı 408 liraya çıkarken, çeyrek altının fiyatı ise 103 lira oldu.

Sidney merkezli Investec Australia bankası işlemler şefi Darren Heathcote gelişmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, Önümüzdeki hafta fiyatlarda hafif dalgalı seyir görebiliriz. Ancak, şu anda altına satışın gelmesi için ve fiyatın 1,200 doların altına inmesi için herhangi bir neden göremiyorum dedi.

Heathcote, teknik olarak bakıldığında fiyatların 1,260 doları hedeflediğini, destek seviyesi olarak da 1,225 dolar seviyesinin görüldüğünü de söyledi.

Diğer taraftan işlemciler piyasadaki düşük işlem hacmi nedeniyle fiyatlardaki oynaklığın arttığına da dikkat çekiyor.

Altın fiyatı, euro bölgesine yönelik borç krizinin yayılacağına dair endişelerin artmasıyla 8 Haziran'da 1,251 dolarla rekor kırmıştı. ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Donald Kohn da Wall Street Journal ile yaptığı bir söyleşide, Avrupa'daki mali sorunların bu yılın geri kalanında ve 2011'de ABD'nin ekonomik büyümesi için risk oluşturduğunu söyledi...

Uluslararası piyasalarda rekor kıran altın, Kapalıçarşı'da gramı 63,10 liradan satılıyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, altının onsunun 1,265 dolara doğru gittiğini, bu noktayı aşması halinde 1,280 doların görülebileceğini söyledi.

Burada çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Yıldırımtürk, sert bir düşüş de yaşanabileceğini kaydetti.

Kapalıçarşı'da altına olan talebin oldukça düşük kaldığını dile getiren Yıldırımtürk, altının onsunun uluslararası piyasalarda rekor kırmasına karşılık kur farkından dolayı altının gramının yeni bir rekora ulaşmadığını anlattı.

Yıldırımtürk'ün verdiği bilgiye Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı 62,75 liradan alınırken, 63,10 liradan satılıyor.

22 ayar bileziğin gram fiyatı da alışta 57,10 lira, satışta ise 61,50 lira olarak belirlendi. Kapalıçarşı'da Cumhuriyet Ata Lira da 422 liradan satılıyor.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı, saat 14.46'da 1,258,13 dolar ile yeni bir rekora erişmişti.

bigpara - Altn fiyatlarnda yeni rekor