Gerçekleştirildiği ülkelerde en yetenekli girişimcileri, yöneticileri, pazarlamacıları, tasarımcıları, yeni bir şirket kurmayı arzu edenleri bir araya getiren 54 saat süreli bir iş fikri yarışması olan Startup Weekend, İstanbul’da ilk kez 16-18 Nisan tarihlerinde Özyeğin Üniversitesi ve Microsoft ana sponsorluğunda gerçekleşiyor. Startup Weekend’e başvurmak için son gün 1 Nisan 2010.

Startup Weekend (Sıfırdan Şirket Kurma Hafta Sonu), katılımcıların gruplar halinde çalışarak parlak bir iş fikrini 54 saatlik bir süre içinde şirketleşme aşamasına getirdikleri bir girişimcilik yarışması. Şimdiye kadar 12 ülkede bulunan 52 şehirde gerçekleştirilen Startup Weekend Türkiye’de ilk kez 16-18 Nisan tarihlerinde Özyeğin Üniversitesi ve Microsoft ana sponsorluğunda Microsoft İstanbul ofisinde gerçekleştiriliyor.

Başvuruların 1 Nisan 2010 tarihine kadar ----------- adresinden kabul edildiği Startup Weekend İstanbul’un toplam 200 katılımcısı gelen başvurular arasından Özyeğin Üniversitesi tarafından belirlenecek. Girişimcilik kültürünü toplumun geniş kesimlerine yayma vizyonunu düzenlediği program ve etkinliklerle hayata geçiren Özyeğin Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut “Startup Weekend’in parlak iş fikirlerini geliştirmek ve yatırımcılarla tanışmak isteyen girişimciler için ufuk açıcı ve bulunmaz bir deneyim olacağını” söylüyor.

Startup Weekend’e Kimler Başvurabilir?

Startup Weekend’e parlak bir iş fikri olan, başkalarının fikirlerini geliştirmek isteyen, yatırımcılarla ve diğer girişimcilerle tanışmak isteyen, Startup Weekend ortamını canlı deneyimlemek isteyen, kısacası girişimci bir ruha sahip olduğunu düşünen herkes başvurabilir.

Yarışmacıları Nasıl Bir Haftasonu Bekliyor?

Cuma akşamüstü başlayan yarışma, Pazar akş***** kadar kesintisiz devam ediyor. Katılımcılar, başvurular sırasında seçilen 40-45 tane fikir arasından en iyi 10-15 fikri, Cuma akşamı oyluyorlar. Fikirler belirlendikten sonra, katılımcılar kiminle ve hangi fikir üzerinde çalışmak istediklerine karar vererek grupları oluşturuyorlar. Oluşan gruplar Pazar akş***** kadar fikirlerini şirketleşme yolunda geliştiriyorlar. Pazar akşamı başarılı girişimcilerden oluşan jüri, yapılan sunumların ardından ilk üçe girenleri seçiyor.

Microsoft İstanbul ofisinde düzenlenecek haftasonunda gruplara destek olmak üzere başarılı girişimcilerden seçilen mentorlar ve konuk konuşmacılar yarışmacılarla kendi deneyimlerini paylaşacaklar. Ayrıca katılımcıların ara ara yarışma havasından çıkıp rahatlayabilmesi için bazı sürpriz etkinlikler de düzenlenecek.

Andrew Hyde tarafından 2007 yılında hayata geçirilen Startup Weekend katılımcıların gruplar halinde çalışarak parlak bir iş fikrini şirketleşme aşamasına getirdikleri 54 saatlik bir girişimcilik yarışması. Yarışma 54 saat süresince kesintisiz devam ediyor ve haftasonunun bitiminde seçkin bir jüri tarafından en başarılı şirket fikirleri ödüllendiriliyor. Startup Weekend bugüne kadar 12 ülkede ve 52 şehirde gerçekleştirildi ve yarışma 200’ü aşkın şirketin kurulmasına önayak oldu.

Startup Weekend’i kazanan takımlara yatırım sözü verilmiyor; ancak geçmiş yarışmaları kazanıp yatırımcılar tarafından desteklenen çok sayıda proje bulunuyor. Startup Weekend Istanbul’da da Türk ve Amerikalı yatırımcılar bulunacak ve seçilen fikirler Amerika’daki yatırımcılara Startup Weekend aracılığıyla duyurulacak.

Kaynak: socialnewsturkey.com