Fabrika-i hümayun tasarıma açılıyor

Bursa’da saray mensuplarının kıyafetlerinin imal edildiği fabrika-i hümayun yeniden hayata dönüyor.

Bursa valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve modacı Faruk Saraç, Fabrika-i Hümayun'u moda-tasarım atölyesi ve tekstil müzesine dönüştürmek için harekete geçti.

Sarayların paha biçilemez ipek halıları ile saray mensuplarının kıyafetlerinin imal edildiği Fabrika-i Hümayun, eski görkemli günlerine yeniden kavuşuyor.

Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve dünyaca ünlü modacı Faruk Saraç, 1852 yıllarında sarayda kullanılan ipek halı ve kumaşların üretildiği Fabrika-i Hümayun'u moda-tasarım atölyesi ve tekstil müzesine dönüştürmek için harekete geçti.

Fabrika-i Hümayun bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali Şahabettin Harput tarihin onurla ayağa kalkacağını söyledi.

Bursalıların önünden geçerken 'bu bina niye duruyor' diye sorduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 157 yıl önce kurulan Fabrika-i Hümayun'un üç binasının bulunduğunu belirtti. Altepe, binanın müze olarak hizmet vereceğini, arkada bulunan üç katlı binanın tasarım akademisi olarak eğitim faaliyetlerinde kullanılacağını, üçüncü binanın ise sosyal tesislerin bulunduğu bir alan olarak hizmete gireceğini ifade etti.

Ünlü modacı Faruk Saraç ise Bursa'dan aldığı emaneti gençlere devretmek istediğini belirtti..


CİHAN

HABER7