Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Krizden korunmanın 20 yolu

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Borsa ve Ekonomi Forumunda Krizden korunmanın 20 yolu Konusununun içerigi kısaca ->> BusinessWeek, 2009'da krizden etkilenmemenin yollarını uzmanlara sordu, ortaya 20 maddelik reçete çıktı. 2008'in en önemli olayı olarak nitelendirilen küresel mali ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Krizden korunmanın 20 yolu

  BusinessWeek, 2009'da krizden etkilenmemenin yollarını uzmanlara sordu, ortaya 20 maddelik reçete çıktı.

  2008'in en önemli olayı olarak nitelendirilen küresel mali kriz, başta ABD olmak üzere tüm ülkeleri olumsuz etkiledi. Ekonomideki taşları yerinden oynatan mali kriz beraberinde bir dizi önlem paketlerini de beraberinde getirdi.

  Amerika'nın saygın ekonomi dergisi BusinessWeek, 2009'da krizden yara almamanın yollarını uzmanlara soru, ortaya 20 maddelik reçete çıktı.

  İşte 2009'da krizden etkilenmemenin 20 yolu;

  1 - GELECEĞİ TAHMİN ETMEYİN

  Amerikan Harvest Group Varlık Yöneticisi Femi Shote, " Hiç kuşku yok ki geleceğini bilmediğimiz, tahmin edemediğimiz bir durum içindeyiz. Bu konuda bazı tahminler yapıp bu yönde hareket etmek krizde yara almaya sebep olacaktır.

  2- KASANIZDA HER ZAMAN BİR MİKTAR NAKİT OLMALI

  Eğer işinizi kaybetmekten korkmuyorsanız birikimiz çok sağlam demektir. İnsanların krizde borç batağına girmemesi için ellerinde bir miktar nakit para olması gerektiği

  konusunda çeşitli söylentiler var. İşiniz kaybederseniz, yaşamınızı devam ettirebilmeniz için en az 12 bin (yaklaşık 19 bin TL) dolarınızın cebinizde olması gerekiyor.

  3- DIŞ YATIRIMA ODAKLANIN

  Bu, Amerikanlar için bir öneri. Mali krizin kalbi ABD olunca, ülkedeki borsalar da tepe taklak oldu ancak dolar da önemli para birimleri karşısında değer kazandı. Gelişmekte

  olan ekonomilerin piyasaları, ABD piyasalarına göre daha az yara aldı. Güçlü dolarla yabancı borsalarda yatırım yapan Amerikalı kazanmaya aday.

  4 - TEK BİR KAĞIDA OYNAMAYIN

  Uzmanlara göre borsada tüm parayı tek bir şirkete yatırmak çok riskli. Ekonomide kırılgan bir dönemden geçildiği için şirketlerin iflası an meselesi. Böyle bir durumda tüm

  paranızı yatırdığınız şirket iflas edebilir ve paranızın tümünü kaybedebilirsiniz. Analistler, borsada büyük-küçük demeden farklı kağıtlara yatırım yapmak gerektiğine inanıyor.

  5- ENERJİ TASARRUFUNA YÖNELİN

  ABD'li finans uzmanı Russell Francis, şirketlerin enerji tasarrufu gerektiren yatırımları yaptıkları taktirde hükümetlerden vergi indirimi almasına dikkat çekti. Francis,

  şirketlerin devletten elde ettiği vergi indirimi ile başka sorunları halledebileceği görüşünde.

  6 - EMEKLİLİK PRİMLERİNİZİ UNUTMAYIN

  Uzmanlar, ekonomi iyi de gitse, götü de gitse emeklilik primlerinin tam olarak ödenmesi gerektiği düşüncesinde. Bugün kriz olduğu, yarın olmayacağı anl***** gelmez...

  7- PARA BİRİKTİRMEYE ÇALIŞIN

  ABD'i uzmanlar, hem kötü günleri atlatmak, hem de yatırım yapabilmek için para biriktirmenin şart olduğu görüşünde.

  8- ANİ KARARLAR VERMEYİN

  Ekonomistler, kırılgan ekonomik bir ortamda ani verilecek bir kararın zarara yol açabileceği görüşünde. Duygularınızla da hareket etmemeniz gelen tavsiyeler arasında.

  9- YÜKLÜ BORÇLARINIZI KAPATIN

  Analistler 2009'da krizden yara almamak için yatırımdan önce yüklü borçları ödemek gerektiği görüşünde. Özellikle yüksek faizli borçlar bir an önce ödenmeli.

  10 - YATIRIMDAN VAZGEÇMEYİN

  Uzmanlar, borsadaki yatırımlardan vazgeçmemek gerektiği görüşünde. Analistlere göre borsaların tavan yaptığı dönemler hemen krizlerin ardından geliyor. Burdaki en önemli

  faktör doğru zamanda doğru kağıda oynamak ve yatırımı tek bir şirket üzerinden yürütmemek.

  11 - HARCAMALARINIZI TAKİP EDİN

  Uzmanlara göre dünya nüfusunun en büyük problemlerinden biri paralarını nerelere harcadıklarını bilmemeleri. 2009'da krizi aşabilmenin önemli yollarından biri de harcamalarınızı bir yazılım aracılığıyla takip etmek. Gelir - gider dengesini oluşturmak krizden yara almamanın önemli bir faktörü.

  12 - YÜKSEK MAAŞLARA DİKKAT

  Bu öneri bünyesinde sayıca çok işçi çalıştıranlar için. Ticarette önemli olan tüm giderlerden sonra elinize kalan para. Giderler ve maliyet kalemlerinin en önemli faktörü ise çalışan maaşları. Yüksek maaşlı çalışan sayınız çok olursa, kriz ortamında cirolarınızda muhtemel bir düşüş olacağından ötürü size kalan para da az olacaktır.

  13 - ALDIĞINIZ KREDİLERE YENİDEN GÖZ ATIN

  Dünya merkez bankalarının faiz indierim kararları, özellikle mortgage taksidinin faiz oranlarını etkileyecektir. 2009'daki mortgage ödemelerini yeniden revize etmenizde fayda var.

  14 - SÜRÜYÜ TAKİP ETMEYİN

  Uzmanlar, ABD'li ünlü yatırımcı Warren Buffet'ın," İnsanalar korkarken siz kormayın, insanlar korkmazken de siz cesur davranmayın" sözünden yola çıkarak, 2009'da krizin etkilerini hissetmemek için 'sürüye uymayın' önerisinde bulunuyor. Kriz ortamında mantık çerçevesinde kendi bildiğinizi yapmak en iyi yol gibi görünüyor.

  15 - YATIRIM VE BÜTÇE DENGESİNİ KURUN

  Yatırım yaparken bütçenizi gözardı etmeyin. Bütçenizi iyi kontrol etmek, sağlık yatırım yapmanın en önemli faktörü.

  16 - SİGORTALARINIZDAN VAZGEÇMEYİN

  Ekonomik krizler belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. Bugün evinizin ve arabanızın sigorta primleri gereksiz gibi gelebilir ancak yine de taşınmazlarınızı sağlama alın. ABD'li uzmanlar, sigortanın bazen hayat kurtardığı görüşünde.

  17 - FİNANS DANIŞMANINIZLA DAHA SIK BİRARAYA GELİN

  Ekonomistler finans danışmanı meselesinin en önemli konulardan biri olduğunu söylüyor ve son günlere damgasını vuran Madoff skandalını örnek veriyor. İşlerinizi hem danışmanınızla kontrol edin, hem de kendiniz bir kere daha üzerinden geçin. Kriz ortamlarında gözden kaçacak ufak bir unsur istenmeyen bir felakete yol açabilir.

  18 - ANLAMADIĞINIZ BİR ŞEYE YATIRIM YAPMAYIN

  Uzmanlara göre bu kriz kredi ve para piyasalarında büyük bit belirsizlik yarattı. Yatırımcılar, sadece iyi getirisi olduğu için yatırım yaptıkları kağıtlardan büyük zarar etti. Danışmanınız, ya da Broker'ınız yatırım yaptığınız kağıdın detaylarını size anlatamıyorsa dikkat!

  19 - GÜVENLİ YATIRIMLARIN 'GÜVENLİ' OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

  Analistler, güvenli ve getirisi belli olan kağıtların aslında öyle olmadığı görüşünde. Paranızı yatıracağınız kağıt, kriz dönemlerinde garanti para kazandırmayabilir.

  20 - ALTINDAN KALKAMAYACAĞINIZ RİSKLER ALMAYIN

  Kimi ekonomistlere göre 2008'de kaybedilen varlıklar 2009'da yerine gelmeyecek. Kimi uzmanlar da gelecek yılda, bu yıl kaybedilenlerin kazanılacağı görüşünde. Analistler 'Yapılan bir hata, zincirleme olarak gerisini getiriyor' görüşünde birleşiyor. Krizden önce büyük riskler alıp kazanmış olabilirsiniz ancak bundan sonra böyle olmayacağı kesin. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.
  haberturk

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  10
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Krizden korunmanın 20 yolu

  KRİZDEN ÜLKELER ANCAK BU ŞEKLİDE KURTULUR....


  -Faizlerin sıfıra çekilmesi.
  - İslami bankacılık tabir edilen bankacılık sistemine dönülmesi.
  - Vergilerin iyice düşürülmesi.
  - Dış piyasalardan etkilenilmemesi için Dolar ve Euro kullanılmaması. Dolarla alışveriş yapılmaması, mutlaka Türk parası kullanılması.
  - Paranın evde tutulmaması, hareketlendirilmesi ve özellikle büyük meblağlardaki para yığmalarının mutlaka piyasaya arzı. Yani çok zenginlerimizin büyük miktarda meblağları muhafaza etmemeleri. Bunu mutlaka piyasaya sürmeleri.
  - Altının tutulmaması. Altının da piyasaya sürülüp kullanılması.
  - Sürekli ihracata önem verilmesi. İthalatın mümkün mertebe durdurulması. Çok önemli olmadıktan sonra ithalat yapılmaması.
  - Türkiye’ye bol bol yeten ve ayrıca ihraç edeceği gibi bir üretim anlayışı olması.
  - Bankaların çok daha anlayışlı olup daha uzun vadeye yayılarak borçlarını istemesi. Bekleme müddeti mesela on aylıksa, yirmi aya çıkarılması.
  - Fakir halkın maaşlarına zam yapılması.
  - Halkın alım gücünün yükseltilerek piyasanın hızlandırılması.
  - Hastanelerin ücretsiz hale getirilmesi; fakir halkın ücretsiz muayene olmasının sağlanması.
  - Ücretli muayenelerin de iyice düşürülerek halkın bu ihtiyacının rahatça giderilmesinin sağlanması.
  - İlaç sanayinin desteklenmesi.
  - İlaç fiyatlarının iyice düşürülmesi.
  - Fakir halka ücretsiz ilaç verilmesi.
  - Kümes hayvancılığına varıncaya kadar, tarım ve hayvancılığa çok önem verilmesi.
  - Tarıma ve hayvancılığa dolaylı yoldan destek veren her türlü sanayinin desteklenmesi.
  - Boş alanların süratle tarıma açılması.
  - Boş olan işsiz olan insanlarımızın da süratle bu alanlara kaydırılması.
  - Enerji sektörünün çok iyi desteklenmesi
  - Eğer kredi verilecekse ilaç sanayine, hastanelere, tarıma ve hayvancılığa ve enerji sektörüne verilmesi.
  - Gıda sektörünün çok iyi değerlendirilmesi.
  - Lüks tüketimin desteklenmemesi.
  - İktisat tedbirlerine çok dikkat edilmesi.
  - İsrafın tamamen ortadan kaldırılması.
  - Gıda stokunun çok iyi değerlendirilmesi.
  - Cömert olunması. İnsanların az da olsa fakirlere yardım etmeleri.
  - Borcunu ödeyemeyenlerin borçlarının affedilmesi.
  - Yurt dışından para getirecek insanlarımıza paranın gelmesinin iyice kolaylaştırılması. Almanya ve yurt dışındaki kardeşlerimizin paralarının hiç vergi alınmadan Türkiye’ye getirilmesi.
  - İnsanların tevekküllü olmaları, gelişmeleri panikle değerlendirmemeleri.

  HARUN YAHYA

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  05 AMASYA,34 İSTANBUL 59 TEKİRDAĞ (oturuyorum)
  Mesaj
  453
  Blog Mesajları
  14
  Rep Gücü
  2511

  Cevap: Krizden korunmanın 20 yolu

  Tüm yekün mücadeledir. Güçlü Türk Halkımız ve Bizi yönetenler. Herkes tam görevini yapsa hiç bir zaman kriz olmaz.
  Bizi yönetenler: aldıklarımız maaşın karşılığını tam versinler. Bütçeleri idarili ve yerinde ve halk için kullansınlar
  Güçlü Türk Halkı: Cebimizdeki paraya göre yaşamalıyız. Azı ile yaşamayı ve mutlu olmayı mutlaka öğrenmeliyiz. Ayağımızı yorgana göre uzatmalıyız. Kaliteli Yerli yani TÜRK MALI VE TÜRK MARKASI ( 869 Barkodlu ) kullanmalıyız. Türk ve Yerel işyerlerinden alışveriş yapmalıyız. Yabancı aşırı hayranlıklardan ve aşırı lüks harcamalardan vazğeçmeliyiz. Herşeyi TÜRKÇE görmeliyiz. Bizler ve bizi yönetenler ÇOK ÇOK ÇALIŞMALIYIZ. Gerisi MASAL

Benzer Konular

 1. Uçuktan Korunmanın Püf Noktaları
  selenataman Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2011, 10:49 AM
 2. Kalorilerden korunmanın en kolay yolu
  YukseLL Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-12-2010, 06:21 PM
 3. Korunmanın en etkili yolu aşılama
  Nil@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-04-2008, 11:47 AM
 4. Kanserden korunmanın en kolay 10 yolu
  Nil@y Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-11-2007, 10:47 AM
 5. Varisten korunmanın yolları
  yellow_hot Tarafından Kalp & Damar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-08-2007, 03:35 PM
Yukarı Çık