Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  stat Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

  Tedbir al faturayı düşür

  Vatandaş kış gelmeden kara kara doğal gaz faturasını düşünüyor. Bazı tedbirlerle maliyeti azaltmak mümkün.
  TMMOB Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya, akılcı bir tüketimle doğal gazın çok daha ucuz ve ekonomik kullanılabileceğini bildirdi.

  Özkarakaya, doğal gaz kullanımında enerji tasarrufu sağlayacak unsurları şöyle sıraladı:

  -Bir uzman kişinin bilgisine başvurularak duvarlar yalıtılmalıdır. Bu işlem için yapılacak giderler, 2-5 yıl arasında kendini amorti edebilir.

  -Isınmayı sağlayan ısıtıcıların belirli periyotlarla ayarlarının yetkili servisince kontrollerinin yapılması gereklidir.

  -Uygun bir yalıtım malzemesi ile çatı en az 100 milimetre kalınlıkta yalıtılmalıdır.

  -Pencerede çift cam ya da çift pencere kullanılmalıdır.

  -Radyatörlerin önüne ve üstüne eşya, mobilya, mermer konmamalıdır.

  -Perdelerin radyatörlerin önünü ve üstünü kapatmamasına dikkat edilmelidir.

  -Pencerelerin ve dışa açılan kapıların kenarları uygun bir plastik sünger malzeme ya da kağıt bantlarla kapatılmalıdır. Giderleri hemen o kış geri alınabilir.

  -Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık önerilir. Ancak bu sıcaklıklar 1 derece düşürülerek toplam yakıt tüketiminde yüzde 7 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için termostatlardan yararlanılabilir.

  -Kullanılmayan oda, antre ve merdiven radyatörleri ile banyo yapılmayan günler banyo radyatörleri kısılmalıdır.

  -Odalarda bulunan eşyalar dış duvardan uzak tutulmalıdır.

  -Kombiler sürekli açıp kapatılmamalı, bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır vaziyette bırakılmalı.


  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Doğalgazda tasarrufun püf noktaları

  Zamlanan doğalgaz ücretleriyle başetmenin kesin yolları.

  Doğal gaza yapılan zamlar nedeniyle kabaran faturaları, tasarruf yaparak azaltmak mümkün. Doğal gazla ısınan binalarda tasarruf için iyi bir yalıtım şart.

  AA muhabirinin Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) yayınlarından derlediği bilgilere göre, doğal gazla ısınan binalarda tasarruf büyük oranda iyi bir yalıtımla sağlanabiliyor.

  Camların ısıcam (çift cam) olması kışın ısı kaybında yüzde 40-50, yazın ise yüzde 15 tasarruf sağlıyor.

  Radyatörlerin üzerinin ve önünün estetik nedenlerle kapatılmaması gerekiyor. Radyatörün arkasındaki duvara folyolu levhalar koyarak yakıttan yüzde 15 tasarruf edilebiliyor.

  Pencere ve kapı izalosyonunun tam olarak yapılması halinde ise yüzde 15 tasarruf sağlanabiliyor.

  Konutlarda kalın ve pencereyi tamamen kapatan perdeler kullanılması ısı kaybını önemli oranda azaltıyor. Kış aylarında odaların havalandırmasının ise tam açık pencereler ile kısa süre için yapılması gerekiyor. Gece ve gündüz kullanılmayan alanların ısıtılmaması ve kapılarının kapalı tutulması ile de tasarruf sağlanabiliyor.

  Zaman ayarlı termostat kullanmak da tasarrufa yardımcı oluyor. Ancak, termostatların kapı, pencere ve ısı veren aletlerin uzağına monte edilmesi gerekiyor. Konuttan bir günden fazla ayrılınması halinde de termostatın kapatılması öneriliyor.

  Termostatın 19-20 dereceden fazla bir değere ayarlanması halinde ise her 1 derece için yüzde 6 daha fazla doğal gaz tüketiliyor.

  Binanın çatı, duvar ve pencere izolasyonunun tam olması halinde yüzde 10-20 arasında tasarruf sağlanıyor. Bu tür ısı yalıtımı inşaat maliyetini yüzde 3 artırmasına rağmen yıllık yakıt tüketimini yüzde 50 azaltıyor.

  Doğal gaz sobasının filtrelerinin ayda bir kez temizlenmesi ya da değiştirilmesi, evin etrafının yeşillendirilmesi, kullanılmayan baca deliklerinin kapatılması da yakıt ve ısı tasarrufu sağlıyor.

  Bacalı doğal gaz cihazlarının dolap içerisine yerleştirilmesi cihazın ortamdan hava almasını engelleyerek verimini düşürüyor.

  Kuru havada soğuk daha çok hissedileceği için odaların nemlendirilmesi, apartman kapılarının kapalı tutulması, doğal gaz tesisatlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekiyor.

  DOĞAL GAZ CİHAZLARININ BAKIMI

  Doğal gaz cihazlarının bakımlarının düzenli olarak yapılması da verimi artırarak önemli oranda tasarruf sağlıyor.

  Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Ali Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal gaz kullanan merkezi sistemlerde hem rahat çalışmayı sağlamak hem daha çok verim almak için sistemin sürekli rejimde çalıştırılması gerektiğini söyledi.

  Kombili ısıtma sistemlerinin hemen hemen hepsinde don koruması bulunduğunu kaydeden Alkan, çok soğuk havalarda don koruma sisteminin aktif olarak çalışabilmesi için gaz vanaları ve kombinin elektrik şalterinin açık bırakılması gerektiğine dikkati çekerek, balkona konulan kombilerin tesisatlarının uygun biçimde izole edilmesi gerektiğini anlattı.

  Alkan, doğal gaz sistemlerinin bakımı yapılırken de doğal gaz hattında kaçak olup olmadığına, gaz alarm cihazının kalibrasyonuna, baca tıkanıklığına ve prosestatların açma kapama süresine, iyonize ve ateşleme elektrodu kontrolüne, yanma odasının temizliğine, sistemde su yokken genleşme tankı basıncının kontrolüne, kombi doğal gaz hattı ve varsa tesisat hattı filtresinin kontrolüne, kombi gaz valfinin sıcaklığa duyarlı modülasyon ayarına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.


  kaynak

Benzer Konular

 1. Doğalgaz Kuyruğu
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2012, 08:25 PM
 2. Elektrik faturasını Düzenli ödeyene yüzde 7 indirim
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2012, 11:40 AM
 3. Doğalgaz faturasını kontrol etmenin yolları
  YukseLL Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-02-2012, 07:39 PM
 4. Doğalgaz ve Isıtma
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 02:54 AM
 5. Doğalgaz Nedir?
  Gül@y Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-05-2007, 02:49 PM
Yukarı Çık