Dolar alacaksınız, ama daha düşer mi diye bekliyorsunuz. İşte doların en çok düşeceği rakam... Uzmanı açıkladı;

Son günlerin hareketli para birimi dolar haftaya düşüş eğilimi ile başladı. Ancak serbest piyasada işlemlerin başlaması ile kurlar tekrar yukarı dönmeye çalışıyor. Uzmanlar doların 1.30'un altına düşmeyeceği görüşünde...

SATIŞLAR AZALDI

Dolarda 1.33 YTL seviyesinden sonra satış geldiğine işaret eden uzmanlar, ancak özellikle yerli taraftaki satışların eskisi kadar hızlı olmadığına dikkat çekiyor. Siyasi arenada yaşanan belirsizliğin yerlilerin döviz satışlarını limitlediğini belirten uzmanlar, dışarıdan yeni alışların gelmesi durumunda kurların yeniden yönünü yukarı çevirebileceğini kaydediyor.

Dolarda tansiyonun düşmesinin en büyük sebebi olarak yurtdışı piyasalar gösteriliyor. Özellikle ABD'deki dev şirketlerden gelen ilk çeyrek bilançoların beklendiği kadar kötü olmaması, piyasalarda ufak çaplı bir bahar havası yaşanmasına neden oldu. Yatırımcılar şimdilik 'yarın ne olacak' endişelerinden sıyrılırken, hisse senedi ve bonolarda alıma yöneldiler.

DOLARDA 1.30'UN ALTI ZOR

Dolardaki hareketi değerlendiren HSBC Bank Stratejisti Fatih Keresteci, bundan sonra 1.30 YTL seviyesinin altının zor olduğunu belirtti. "Dolar 1.30'un altına inse de kalıcı olmaz" diyen Keresteci, şunları söyledi:

"Dışarıda büyük resim halen negatif. İçeride de Türkiye'ye özgü siyasi ve ekonomik riskler var. Döviz alın demiyorum ama döviz açık pozisyonu olanlar mutlaka kapatsınlar..."

BU SEVİYELERDE KALIR

Abank Bono Masası Müdürü Barbaros Özüyılmaz ise piyasada son günlerde olumsuz havanın biraz dağıldığını ve son açıklanan kar rakamlarının ise piyasadaki korkuları hafiflettiğini belirtti. Özüyılmaz şöyle devam etti:

"İçerideki huzursuz hava da biraz hafifledi. Siyaset cephesi davanın açıldığı ilk günlerdeki kadar sert değil. Enflasyonda kötü haberler var ama enflasyonun en büyük beliryicisi döviz. Döviz tarafında gerginliğin azaldığını görüyoruz. Dolarda çok aşağı bir hareket zor, çünkü siyasetin durumu ortada. Doların kısa vadede mevcut seviyelerini koruyacağını düşünüyorum. "

Kaynak: Hürriyet