Kariyer yolculuğunda ilerleyebilmek yalnızca çalışanların performansına bağlı değil; bazen zirveye çıkan yol grubun öncü şirketinden geçer bazen de tersi.

İşte Türkiye'deki devlerde ilerlemenin sırları:

Otomotiv ve Arçelik ekolü
Koç Holding'de tepe yöne­ticiler çoğunlukla otomotiv şirketlerinden ve Arçelik'ten yetişiyor. Holding'e dışarı­dan gelen profesyoneller çok büyük başarılara imza atsalar da uzun süre holding çatısın­da kalmıyorlar. Holdingin tepe yönetiminde söz sahibi olmak için uzun yıllar gruba katkı sağ­lamak çok önemli. Geçtiğimiz yıllarda holding CEO'su olma­sı beklenen Arçelik eski Genel Müdürü Nedim Esgin,- holdin­gin eski kurmaylarıyla yaşadı­ğı kültür farklılıkları nedeniyle gruptan ayrılmıştı.

SABANCI HOLDİNG
Lastik grubu tecrübesi önemli

Sabancı Holding'te Akbank ile diğer grup şirketleri arasında cam bir duvar dikkat çekiyor. Bankadan grup şirketlerine, şirketlerden de bankaya trans­fere pek rastlanmıyor. Böylesi bir geçişe istisnai örnek Oğuz Karahan'dı... Karahan önce grubun genel koordinatör­lüğü, sonra Akbank'ta yöne­tim kurulu üyeliği yapmıştı. Holding bünyesinde yukarıya çıkmak için lastik grubundan yetişmek önemli bir faktör.

Özellikle lastik grubu şirketle­rinin stratejik planlama bölümünde çalışanlar tepe yönetim kadrolarına çabuk ulaşıyor. Holding insan kaynakları grup başkanı Rıdvan Yirmibeşoğlu, "Üst yönetimde hemen her­kesin basan motivasyonu çok yüksek,.. Biz bu özelliğe sahip kişileri yükseltiyoruz ve dışarıdan transferlerde de bu özelliğe dikkat ediyoruz" diyor.

Tepe yönetimde söz sahibi olabilmek için belirli şirketlerde ve birimlerde görev yapmanın gerekliliği gibi bir durum olmadığını belirten Yirmibeşoğlu, bu durumun istisnaları olduğuna da dikkat çekiyor. Bazı şirketlerinin tepe yönetici yetiştirmek anlamın­da okul niteliği taşıdığını belir­ten Yirmibeşoğlu, "Ancak bu durum, tepe yönetimde söz sahibi olabilmek için belirli şir­ketlerde yetişmek gerektiğine işaret etmez" diyor.

SANKO, ZORLU, BORUSAN ve DİĞERLER BİRÇOK HOLDİNG'TE ZİRVEYE NASIL ÇIKILIR. HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Ekonomi Haberleri - Rota Haber - Ekonominin Rotası - rotahaber.Com -