Kuzey Kutbu’ndaki ısınma dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı. Son 30 yılda buzulların yüzde 20’si eridi. Kalan buzullar da 1970’lere göre yüzde 40 incelmiş durumda ve 2070’de tümünün yokolması bekleniyor.

Doğal sistemin yapısından dolayı şu anda 1960’larda oluşan kirlenmenin sonuçlarının yaşandığına dikkat çeken bilim adamları, son 20-30 yılda oluşan daha büyük kirlenmeninin sonuçlarının yakında ortaya çıkacağını ve “insanlığın tehdit altında” olduğunu belirtiyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu, küresel ısınmanın neredeyse artık geri döndürülemeyecek noktaya ulaştığını açıkladı. 114 ülkenin katıldığı uluslararası bir konferansta konuşan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu’nun başkanı Rajendra Pachauri”, “Sadece çok küçük bir fırsat penceremiz var ve o da hızla kapanıyor. Kaybedecek bir an bile yok. Eğer insanlığı kurtarmak istiyorsak, acil ve çok radikal adımlar atmalıyız” dedi.
Pachauri, Kuzey Kutup Bölgesi’nin Ocak ayında normalden 8-9 derece yüksek bir sıcak hava dalgasına maruz kaldığına dikkat çekti. Kasımda açıklanan, 300 bilimadamının yürüttüğü araştırma sonuçlarına göre, Kuzey Kutbu’ndaki ısınma dünyanın geri kalanından iki kat daha hızlı. Son 30 yılda buzulların yüzde 20’si eridi. Kalan buzullar da 1970’lere göre yüzde 40 incelmiş durumda ve 2070’de tümünün yokolması bekleniyor.
Rajendra Pachauri, okyanusların ısınması yüzünden mercan kayalarının dörtte birinin de yokolduğunu belirterek, “Doğal sistemin yapısından dolayı biz şu anda 1960’larda oluşan kirlenmenin sonuçlarını yaşıyoruz, son 20-30 yılda oluşan daha büyük kirlenmeninin sonuçlarını yakında göreceğiz. İnsan ırkının hayatını riske ediyoruz” diye konuştu.