Merhaba

İşte tüm detaylarıyla 2B gerçeği
Orman sınırları dışına çıkarılan 2B arazilerinin satış koşulları netleşti.Bin metrekarenin altındaki araziler ile belediye sınırları dışındaki araziler rayiç bedel ile emlak vergi değerinin toplamının yarısı üzerinden; bin metrekareyi aşan 2-B arazileri ise rayiç bedel üzerinden satılacak. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen satış bedeline itiraz edilemeyecek. Dava açılamayacak.

ÜÇ AY İÇİNDE BAŞVURU ŞART
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında önceki akşam Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında görüşülen 2-B arazilerinin satışına ilişkin yasa taslağı Bakanlar Kurulu'nda da ele alındıktan sonra TBMM'ye sevk edilecek. Taslağa göre, orman sınırları dışına çıkartılan ve esas gelir beklenen 2-B arazilerinin 160 bin hektarlık bölümü Mersin, Antalya, Muğla, İzmir, İstanbul ve Bursa'da yer alıyor.

2-B arazisini fiilen kullanmakta olduğu tespit edilen kişiler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde defterdarlıklara veya mal müdürlüklerine başvuracak. Araziyi kullanmakta oldukları bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonra tespit edilenler ise yeni güncelleme listelerinin tescil edildiği tarihten itibaren 6 ay içinde başvuruda bulunarak satın almak istediklerini bildirecek. Peşin alımda satış bedeli iki ay içinde, taksitle satışlarda bedelin yüzde 10'u iki ay içinde, kalanı ise en fazla 4 yılda 8 taksitte ödenecek.

26 MİLYAR TL DEĞER BİÇİLDİ
Milli Emlak Genel Müdürlüğü, kadastro çalışmaları tamamlanan 174 bin 603 hektar 2-B arazisinden 121 bin 816 hektarlık bölümünde kıymet takdir çalışmasını tamamladı. Esas gelirin de bu alanlardan sağlanması bekleniyor. Genel müdürlüğün takdir ettiği toplam bedel 26 milyar lirayı buluyor. İstanbul'da 9 bin 251 hektar 2-B arazisinden 16 milyar lira bekleniyor.

İşte tüm detaylarıyla 2B gerçeği