+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Gürültü kirliliği nedir?

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Çevre Forum'u Forumunda Bulunan Gürültü kirliliği nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Gürültü kirliği ya da ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Gürültü kirliliği nedir?

  Gürültü kirliği ya da ses kirliliği, insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.

  Dünya çapında en yaygın gürültü türü ulaşım sistemlerinden kaynaklanır. Motorlu araçların yanısıra uçak ve demiryolu araçlarının yarattığı gürültü de önemli bir yer tutar. Şehir planlamacılığında yanlışlar yapılması sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine bitişmesine neden olabilir ve sonuç olarak sanayi alanının yarattığı gürültü kirliği komşu yerleşim birimlerinde yaşayanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Gürültü kirliği yaratan diğer etmenler arasında araba alarmları, acil durum sirenleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev âletleri, fabrika makineleri, yapım ve onarım çalışmaları, ses çıkaran hayvanlar, ses sistemleri, hoparlörler ve konuşmakta olan insanlar sayılabilir.

  İnsan sağlığına etkileri
  Gürültünün insan sağlığı üzerindeki etkileri hem sağlıksal hem davranışsal yönde ortaya çıkabilir. Genel olarak, "gürültü" olarak adlandırılan her türlü ses insan sağlığını fizyolojik ve psikolojik olarak etkiler. İstenmeyen bu sesler sinir, saldırganlık, hipertansiyon, yüksek stres, kulak çınlaması ya da kulak uğuldaması, duyma kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok sonuç doğurabilir.

  Bu sonuçlar içinde, stres ve hipertansiyon ciddi sağlık sorunlarına kapı açabilirken, kulak çınlamaları ve uğuldamaları unutkanlığa, ciddi ruhsal bunalımlara ve kimi zaman panik ataklara neden olabilir (vikipedia)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440
  Gürültü Kirliliği Nedir, Gürültü Kirliliği Nedenleri İle İlgili
  Gürültü, kısaca rahatsız edici sesler topluluğu demektir. Gürültü in*sanı fizyolojik ve psikolojik olarak olumsuz etkiler. Sesin derecesi desibel (dB) ile ölçülmektedir. Gürültünün sınırları, kesin olarak belli değildir. Fakat, 55-65 dB arası, psikolojik rahatsızlık verici gürültüler, 55-90 dB arası, huzur bozucu gürültüler, 90 dB ve üzeri, fizyolojik bozukluğa ne*den olan gürültüler olarak tanımlanmaktadır.

  Gürültü kaynakları yapı içi ve yapı dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Ya*pı işi gürültü kaynakları çeşitli ev araçları, makine ve donanım, yapı dışı gürültü kaynakları ise demiryolu, havayolu, karayolu araçları, iş maki*neleri, işletmeler ve sosyal tesisler olarak örneklendirilebilir.

  Gürültünün insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri geçici ve kalıcı işitme bozuklukları gibi fiziksel, kas gerilemesi, hipertansiyon, dolaşım bozukluğu, uykusuzluk gibi fizyolojik ya da sinir bozukluğu, korku, ra*hatsızlık, yorgunluk gibi psikolojik etkiler şeklinde olabilir. Ayrıca gü*rültünün yaratmış olduğu konsantrasyon bozukluğu kişilerin işlerindeki performansını düşürür. Gürültünün azaltılması için toplu taşıma araçları yaygınlaştırılmalı, gürültüyü önleyici donanımlar kullanmalı, çevreyi rahatsız edici sesleri engellemeye özen gösterilmelidir.


  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SEBLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Üye Numarası
  143057
  Nerden
  Gurbet'den...
  Mesaj
  578
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3514
  gereksiz yere konuşmak da bir gürültü kirliliğidir...
  ''İslam’a gelmek bir yere gelmek değil, ‘kendine gelmek’tir.''

Benzer Konular

 1. Gürültü Kirliliği için ne ceza verilir?
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-08-2012, 12:40 PM
 2. Duyduğun Aşk Değil, Kuru Gürültü!
  Venhar Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-04-2010, 08:37 PM
 3. Toprak kirliliği
  YukseLL Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2009, 04:02 PM
 4. Çevre Kirliliği Nedir?
  YukseLL Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2009, 03:44 PM
 5. hava kirliliği
  dogangunes Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2007, 08:49 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık