Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Havası en kirli illerimiz

Bilim ve Astronomi Kategorisi Çevre Forum'u Forumunda Havası en kirli illerimiz Konusununun içerigi kısaca ->> Şubat ayında havası en kirli olan iller Tekirdağ ve Kahramanmaraş oldu. En yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ’da, partiküler madde ortalaması ise ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Havası en kirli illerimiz

  Şubat ayında havası en kirli olan iller Tekirdağ ve Kahramanmaraş oldu. En yüksek kükürtdioksit ortalaması Tekirdağ’da, partiküler madde ortalaması ise Kahramanmaraş’ta gerçekleşti.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin hava kalitesi verilerini açıkladı. Buna göre, asıl kaynağı yakıt olan kükürtdioksit ve partiküler madde oranlarının en yüksek olduğu iki il Tekirdağ ve Kahramanmaraş oldu. Şubat ayında kükürtdioksit ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri kirlilik sırasına göre Tekirdağ başta olmak üzere, Hakkari, Kars, Bitlis ve Van oldu. Aynı dönemde duman kirliliği yani partiküler madde (PM10)(1) ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri ise kirlilik sırasına göre Kahramanmaraş, Karabük, Batman, Hatay ve Van olarak tespit edildi.
  İstanbul diyenler yanlış bildi...:)

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: Havası en kirli illerimiz

  İstanbul'da doğalgaz uygulaması yaygınlaşmadan önce akşamları nefes alamazdık.Yoğun bir sis bulutu çökerdi havaya ve pencerelerimizi bile açamazdık.Ben biraz önce yürüyüşten geldim mis gibi pırıl pırıl bir hava hakim şehirde..
  Hava kirliliğinin yoğun olduğu şehirlere gelince sanırım en çok kömür yardımı oralara yapıldı.Bedava sirke baldan tatlı misali bol bol yakıp havayı kirletiyorlar herşeyin kirlendiği bu dünyada...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Havası en kirli illerimiz

  Hava kalitesi en düşük illerimiz
  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı Mart ayına ilişkin ''Hava Kalitesi'' verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre hava kalitesi en düşük iller şöyle;

  Buna göre, yakıtların doğal olarak yapısında bulunan kükürt bileşiklerinin yanma esnasında açığa çıkmasıyla oluşan kirletici gaz ''kükürtdioksit'' ortalamasının en yüksek bulunduğu il ve ilçe merkezleri sırasıyla Tekirdağ, Şırnak, Edirne, Bitlis ve Muğla oldu.

  Partiküler madde (PM10-toz) ortalamalarının en yüksek belirlendiği il ve ilçe merkezleri de Afyonkarahisar, Bolu, Isparta, Osmaniye ve Sakarya şeklinde sıralandı.

  2011 yılı Mart ayında il ve ilçe merkezlerinde ölçüm yapılan istasyonlardan elde edilen kükürtdioksit ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri Çanakkale, Hakkari ve Tekirdağ'da aşılırken, ilk seviye uyarı eşiği ölçüm yapılan hiçbir istasyonda aşılmadı.

  Aynı dönemde partiküler madde (PM10-toz) ortalamaları incelendiğinde, kısa vadeli sınır değeri ve ilk seviye uyarı eşiği birçok il ve ilçe merkezinde aşıldı. Kısa vadeli sınır değerinin aşıldığı gün sayısı üç ile daha fazla olan il ve ilçe merkezleri Afyonkarahisar, Bolu, Isparta, Şanlıurfa, Karaman ve Düzce olarak sıralandı. İlk seviye uyarı eşiğinin aşıldığı gün sayısı üç ve daha fazla olan merkezi ise Şanlıurfa oldu.

  -TABLO-
  TÜİK verilerine göre, 2011 yılı Mart ayında kükürtdioksit ve partiküler madde ortalamalarının en yüksek olduğu il ve ilçe merkezleri şöyle:

  Kükürtdioksit
  (mikrogram/metreküp)

  Tekirdağ 144
  Şırnak 126
  Edirne 107
  Bitlis 100
  Muğla 91
  Çanakkale 90
  Mardin 86
  Malatya 78
  Kırklareli 62
  Muğla (Yatağan) 58
  Partiküler Madde

  (mikrogram/metreküp)
  --------------------
  Afyonkarahisar 148
  Bolu 140
  Isparta 127
  Osmaniye 110
  Sakarya 107
  Şanlıurfa 103
  Denizli 103
  Gaziantep 100
  Batman 99
  Düzce 94
  AA

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesaj
  9
  Rep Gücü
  14
  Çok enteresandırki ve gittiğimde gördüüm üzere yaz kış püfül püfül esen bu Çanakkalede partiküler madde oranı nasıl yüksek olur anlamış değilim. Tüik bu ölçümü nereden yapıyor acaba? (Kesin belediyenin bacasının altından ;) )

Benzer Konular

 1. Kirli Etiketler
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-08-2010, 09:46 PM
 2. Kirli Sayılanın Arındırılması:
  mopsy Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-04-2010, 01:39 PM
 3. Kirli Sakalın Şifresi
  dogangunes Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 05-12-2008, 12:11 PM
 4. Havası çok klasikti
  Boyacikoylu Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-07-2008, 05:47 PM
 5. illerimiz neleri ile ünlü
  depresyoner Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-08-2007, 12:36 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık