Tuz Gölü artık Türkiye’nin ikinci büyük gölü değil

Küresel ısınma, kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle son 90 yılda yüzde 85 küçülen Tuz Gölü, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olma unvanını Beyşehir Gölü’ne kaptırdı. Bilim adamları gölün önlem alınmazsa 2015’te yok olacağını söyledi

Küresel ısınma etkileri, Kyoto protokolü tartışmaları sürerken, çevresel koşullar Türkiye haritasını bile değiştirdi. Van Gölü’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölü olarak coğrafya kitaplarında okutulan Tuz Gölü yüzde 85 küçülerek ikinci en büyük unvanını Beyşehir Gölü’ne kaptırdı.

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semih Ekercin, doktora tezi çalışmaları kapsamında Tuz Gölü ve Beyşehir Gölü’nün kıyı çizgilerinde yaşanan değişimleri incelediğini söyledi.

KIŞIN BATAKLIK YAZIN ÇÖL OLUYOR

NASA’dan bile destek aldığını vurgulayan Ekercin, “Göl 1915 yılında haritalarda 216 bin 400 hektar olarak gösterilirken, 1987’de 92 bin 600 hektara, 2005’te ise 32 bin 600 hektara geriledi. Bunu uydu fotoğraflarıyla belgeledik. Kuraklık, bilinçsiz sulama, su kaynaklarının kuruması gibi etkenler gölün sonunu getirdi. Gölün suyla kapladığı alanın kış aylarında arttığı söyleniyor. Halbuki bataklık halini alıyor. Kışın kıyıda su yerine çamur görüyorsunuz” dedi.

Burası Amik Ovası!

Türkiye’nin en verimli tarım alanlarından biri olan Amik Ovası kuraklıkla karşı karşıya. Ovanın en önemli sulama kaynaklarından Topboğazı Göleti aşırı sıcaklar nedeniyle çöle döndü. Göletin Çakallı Çayı’nın sularının iklim değişikliği nedeniyle azalması sonucu sulama işlevini yitirdiği belirtildi. Köylüler, hava sıcaklığının hayatı zorlaştırdığı kadar geçim kaynaklarını da ellerinden almasından endişe ettiklerini dile getirerek, “Bu ovada yetiştirdiğimiz ürünlerle geçimimizi sağlıyoruz. Her yıl üretim biraz daha düşüyor. Ne yapacağımızı şaşırdık” dediler.

2015’TE YOK OLUR

Tuz Gölü’nde suyla kaplı alanının 30 bin hektara kadar gerilediğini vurgulayan Ekercin, “Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü’nün kapladığı alan ise 65 bin hektardan 50 bin hektara geriledi. Buna göre suyla kapladıkları alanlar olarak ele alındığında Beyşehir Gölü 50 bin hektarlık alanıyla Tuz Gölü’nden oldukça büyük. Özellikle 2000 yılından sonraki uydu görüntüleri incelendiğinde göllerin büyüklük sıralamasının değiştiği görülüyor. Artık Türkiye’nin ikinci büyük gölü Beyşehir Gölü oldu”dedi. Akşehir Gölü’nün de kuruduğunu hatırlatan Ekercin, “Böyle giderse Tuz Gölü 2015’e kadar varlığını sürdüremeyecek” diye konuştu.Akşam Gazetesi Oku