Susuz günler kapıya dayandı.. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş(tan kritik uyarılar.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un su açısından şu an tehlikeli çizgide olduğunu belirterek, ''tasarrufa devam'' çağrısı yaptı.

İstanbul'un su sorununa ilişkin soruları yanıtlayan Topbaş, "Yaşam kaynağımızın kullanımı konusunda İstanbulluların tasarrufa devam etmesi gerekiyor. Tabii ki sıkıntımız var. Tehlikeli çizgideyiz şu an ve idare ediyoruz. Havanın sıcaklığı buharlaştırmayı artırıyor. Tüketimde tasarrufa mutlaka devam etmek zorundayız" dedi.

İstanbul'a su sağlayan Melen Çayı'nda da bir azalma olduğunu kaydeden Topbaş, "Dünya gerçekten doğal kaynaklarını, su kaynaklarını bitiriyor ve bu kaynaklar bitme noktasına geliyor. Evet, Melen'de bir azalma var" dedi.

Şu anda baraj yapımı vb. gibi su tedarikleriyle ilgili çalıştıklarını kaydeden Kadir Topbaş, 3-4 yıl daha zamana gerek olduğunu belirtti.

"Her şeyden önce bütün insanlar, doğal kaynaklarımızı tüketirken daha dikkatli olmalı" diyen Topbaş, "Bu elektrik enerjisinden tutun da akaryakıttan doğalgaza kadar ve de özellikle su konusunda" dedi.
Haber Kaynağı : İnternet Haber